• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 31 °C

'Çözüm için Ankara - Atina yolu'

'Çözüm için Ankara - Atina yolu'
Kıbrıs'ta yeni müzakere süreci bugün başlıyor. Atılacak adımlar arasında, iki tarafın müzakerecilerinin Ankara ve Atina'ya gitmeleri de var ve çözüme...

Kıbrıs'ta yeni müzakere süreci bugün başlıyor. Atılacak adımlar arasında, iki tarafın müzakerecilerinin Ankara ve Atina'ya gitmeleri de var ve çözüme ilişkin konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Son derece olumlu bir hava var" değerlendirmesinde bulundu.

Gözler bugün Kıbrıs'ta olacak. Liderler, 1,5 yıllık bir aradan sonra ilk kez yeni bir müzakere sürecini başlatmak için ara bölgede bir araya gelecek.

Yeni çözüm süreci, ortak açıklama metninin okunmasının ardından resmen başlayacak. Dinamik bir süreç ile görüşmelerin makul sürede tamamlanması ve kapsamlı bir anlaşmaya varılması hedefleniyor.

Taraflar bu kez görüşmelere ilk kez temsilci değil müzakerecilerle katılıyor.

Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği-Türkiye Siyasi Diyalog Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda Kıbrıs konusunu konuştuklarını belirten Davutoğlu, "Son derece olumlu bir hava var" dedi.

"CİDDİ BİR AŞAMA"

Toplantıda Kıbrıs konusunun geniş olarak değerlendirildiğini ifade eden Davutoğlu, “İki taraf da ortak metinde anlaşma sağladı. Son yıllarda ilk defa bütün ilgili aktörler bu gelişmede büyük ciddi çaba sarf ettiler. Bu ciddi bir aşama" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, "Bu çapraz ziyaretler sonunda Kıbrıs'tan her iki tarafta karşılıklı olarak Türkiye ve Atina'yı ziyaretleri söz konusu. Bu da müzakerelere yeni bir boyut kazandıracaktır" ifadelerini kullandı.

RUM TARAFININ ŞARTI

Bu arada, bir buçuk yılın ardından başlayacak görüşmelere Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi olarak atanan Doç. Dr. Kudret Özersay, iki müzakerecinin karşılıklı olarak Atina ve Ankara'ya yapacakları çapraz ziyaretlerin, Rum tarafınca "ilk liderler görüşmesinin yapılması" şartına bağlandığını ifade etti.

Özersay, "Tarafların görüşmesinin ardından bu şartın da ortadan kalkacağını varsayıyorum. Yakın bir zamanda müzakerecilerin Atina ve Ankara ziyaretlerini gerçekleştirebileceklerini söyleyebilirim" açıklamasında bulundu.

Yapılandırılmış ve adım adım tanımlanmış sürecin içine girilmesi halinde sonuç almanın daha fazla mümkün olabileceğine vurgu yapan Özersay, ortak açıklama metninde belirtildiği gibi, iki liderin üzerinde uzlaşacakları metnin referanduma sunulmasının söz konusu olabileceğini dile getirdi.

ntvmsnbc

 

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615