• BIST 1.441
  • Altın 498,293
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

Çiftçiler araçlı eylem yapıyor

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB), üreticilerin hakkını aramak ve “üretici ile çitçinin kim olduğunu göstermek” için bugün Lefkoşa’da...
Çiftçiler araçlı eylem yapıyor

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB), üreticilerin hakkını aramak ve “üretici ile çitçinin kim olduğunu göstermek” için bugün Lefkoşa’da araçlı eylem yapacak.

Hamitköy ve Gönyeli çemberlerinde saat 09.00’da iş araçlarıyla toplanmaya başlayacak çiftçiler, buralardan hareket edip Kıbrıs gazetesi kavşağında buluşacak ve Küçük Kaymaklı çemberinden Merit Otel kavşağı güzergahından Başbakanlık önüne gidecek.

KTÇB, eylemde, “kuraklık oranlarının yeniden belirlenmesini, 2013-2014 üretim yılı doğrudan gelir desteğinin belirlenmesini, Maliye tarlaları icar çalışmalarının bitirilmesini” isteyecek.

KTÇB Genel Başkanı Alican Kabakçı Cumartesi günü birlik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, tarım sektöründeki üreticilerin yaşadığı sıkıntıları anlatarak, bugün tüm bu sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla Lefkoşa’da araçlı eylem yapacaklarını ve “üretici ile çiftçinin kim olduğunu göstereceklerini” söylemişti.

Kabakçı, eylemi açıkladıklarında bazı kesimlerin kendilerine “eylem için henüz erken, hükümet daha yeni” dediğini ifade ederek, CTP-BG/DP-UG hükümeti ile UBP hükümeti arasında 4 aylık bir süre olduğunu, bu sürede kurulan geçiş hükümetinde de bu partilerin bulunduğunu ve sıkıntıların o hükümete de aktarıldığını ancak çözüm bulunmadığını kaydetmişti. Kabakçı, üreticilerin de artık bekleme lüksünün olmadığını, bankaların borç faizlerini çatır çatır aldığını anlatmıştı.

“DÖNÜM BAŞI 45 TL YETERSİZ”

“Kuraklık yaşanan bölgeleri içeren haritanın açıklandığını ancak bu haritanın UBP döneminde siyasi düşünülerek yapıldığını” savunan Kabakçı, bunun değiştirilmesini istediklerini, ayrıca dönüm başına verilen 45 TL’nin yetersiz olduğunu öne sürdü.

Şu anki hükümetin de “eski hükümetin yanlışlarını doğru kabul ettiğini” ve bu yanlışları “bizden önceki hükümet yaptı” diyerek uygulamak istediğini öne süren Kabakçı, tepkilerinin buna olduğunu vurguladı.

Kabakçı, Maliye tarlalarının icar tarihlerinin de uzatıldığını, 2 Ekim tarihine kadar başvuru kabul edilmeye devam edildiğini ifade ederek, tarla icar edecek üreticiler için sosyal sigorta yatırımı arandığını, ancak üreticilerin hakları olan tazminatların ve ödemelerin yapılmadığını savundu.

Üreticilerin borçlu olduğunu, bankalara borç faizlerini ödemeye devam ettiğini ifade eden Kabakçı, hükümetten, üreticilerin kredi faizlerini durdurmasını istedi.

İçişleri Bakanı’na tarımla ilgili sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulunan Kabakçı, tarımsal alanlardan emlak vergisi alınmamasını, tarım arazilerinin korunmasını, tarım bölgelerinin belirlenmesini, köyleri ayıran anayollara alt geçit yapılmasını, tarım sektöründe uğraşacak gençlere teşvikler hibeler verilmesini istedi.

“EKMEK KAVGASI... SİYASİ DEĞİL”

Bugün yapılacak eylemin “ekmek kavgası” olduğunu vurgulayan ve siyasi amaç taşımadığını söyleyen Kabakçı, üreticilerin çok sıkıntıları bulunduğunu ve hükümete daha fazla zaman tanıma lüksü olmadığını kaydetti.

Çiftçiler Birliği Başkanı Kabakçı, “Köylü huzursuzsa ülke huzursuz olur, ülkedeki huzursuzlukların temelinde de köylülerin huzursuzluğu vardır” dedi. Köylünün geri plana itildiğini savunan Kabakçı, bugün haklılıklarını göstereceklerini söyledi.

Bir ülkede tarım olmazsa hayat olamayacağını ifade eden Kabakçı, hükümetten tarım kesimine gerekli ciddiyeti göstermesini istedi, aksi takdirde ülkedeki huzursuzluğun her gün artacağını belirtti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76