• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Ceza Yasa Önerisi oy çokluğuyla kabul edildi

Ceza Yasa Önerisi oy çokluğuyla kabul edildi
CEZA (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ’NİN SON OYLAMASININ YAPILACAĞI TOPLANTIYI, DESTEKLEYEN VE KARŞI ÇIKAN GRUPLAR DA İZLİYORMeclis Genel Kurulu toplandı....

CEZA (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ’NİN SON OYLAMASININ YAPILACAĞI TOPLANTIYI, DESTEKLEYEN VE KARŞI ÇIKAN GRUPLAR DA İZLİYOR

Meclis Genel Kurulu toplandı. UBP nisap yoklamasına katılmadı.

Eşcinselliğin ceza kapsamından çıkarılmasını içermesi nedeniyle çok tartışılan Ceza Değişiklik Yasa Önerisi'nin bütünü oylamaya sunuldu.

Ceza Değişiklik Yasa Önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

UBP'li vekiller oylamaya katılmazken, DP Milletvekili Zorlu Töre ret oyu verdi.

Meclis Genel Kurulu’nu, Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni destekleyen ve karşı çıkan kalabalık 2 ayrı grup izliyor.

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.00 sıralarında toplandı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanan genel kurulun gündeminde Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin üçüncü görüşmesi bulunuyor.

Ana muhalefet UBP Milletvekilleri genel kurul toplantısına katılmadı.

Genel kurul ayrıca Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Önerisi ile Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni de ele alacak.

Meclis, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) üyelerini de seçecek.

Onaya sunuş bölümünde Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin ivedilikle ele alınması oy birliğiyle kabul edildi.

YÖDAK üyeliğine aday gösterilen Prof. Dr. Sadık Ülker’in adaylıktan çekildiği milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

Bu bölümde ayrıca Digi-Tec firmasının vergi borçlarıyla ilgili araştırma komitesi başkanlığına CTP Milletvekili Birikim Özgür ile Başkan Vekilliğine UBP Milletvekili Ersin Tatar'ın atanması bilgiye getirildi.

CEZA (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

 

Fasıl 154 Ceza Yasası’nın “kabul edilen insan hakları seviyesinin altında kalan bazı hükümlerinin modern hukuk devletlerinde ve uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan düzenlemelere koşut bir içeriğe sahip olmasını” öngören Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi, Cumhuriyet Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi.

UBP milletvekillerinin genel kurul çalışmalarına katılmamasından dolayı oy kullanmadığı oylamada DP/UG Milletvekili Zorlu Töre ret oyu verdi.

Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi, “Fasıl 154 Ceza Yasası’ndan ölüm cezasının çıkarılmasını; cinsel suçlar alanındaki hükümlerin kaldırılmasını veya değiştirilmesini; dördüncü kısmının üçüncü bölüm başlığının “cinsel nitelikli suçlar” olarak değiştirilmesini; “doğaya aykırı cinsel ilişki” suçunun kaldırılmasını; kişilerin cinsel yönelimlerinden, cinsiyet kimliklerinden veya cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasını, işlenen fiillerle mağdur edilmesini önlemeye yönelik düzenlemeler; çocukların ve zihinsel engellilerin cinsel nitelikli suçlarla mağdur edilmesi halinde uygulanacak cezaların artırılmasını; kadınlara karşı cinsel şiddetle ilgili hükümlerin değiştirilmesini” öngörüyor.

Oylamanın ardından UBP Milletvekilleri genel kurula katıldı. İzleyiciler bölümündeki yasa önerisi destekçileri ile karşı çıkan eylemciler ise salonu sessizce terk etti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615