• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

Cesurer: “Tek çözüm zam mıydı?

Cesurer: “Tek çözüm zam mıydı?
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Çağlayan Cesurer, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)’un AKSA’ya verdiği...

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Çağlayan Cesurer, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)’un AKSA’ya verdiği alım garantisi ve kurum alacaklarının Kıb-Tek’in geleceği açısından öncelikli olduğunu belirtti.

ES-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, bugün Baraka Kültür Merkezi yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmenin başında basına yaptığı açıklamada, Kıb-Tek’in AKSA’ya kilovat başına 40 kuruşun üzerinde ödeme yaptığını, buna karşın Kurum’un milyonlarca TL alacağının tahsil edemediğine dikkat çekerek, elektrik tariflerine yapılan zamdan önce alınması gereken önlemler olduğunu ileri sürdü.

Cesurer, “Tek çözüm zam mıydı? Yapılan satın alım garantisine bir an önce son verilmeli. Bunun yanında bugüne kadar aldığı elektrik enerjisini ödemeyenlerle ilgili ne yapılacağı çok daha önemlidir” dedi.

Devlet kurumların bazılarının 10 milyonlara varan borçlarını ödemediğini; Hükümet’in 2014 bütçesine elektrik borçlarının ödenmesine yönelik kalem dahil etmediğini, sadece belediyelerin 122 milyon TL elektrik borcu bulunduğunu iddia eden Cesurer, “Bu nedenle şunu söylüyoruz. Yüzde yüz zam yapsanız dahi eğer birileri bedava elektrik kullanmaya devam edecekse bu pahalılık olarak geri dönmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Kıb-Tek tarafından Aksa Enerji Üretim AŞ verilen alım garantisiyle ilgili Sayıştaylık tarafından hazırlanan 6 Şubat 2012 tarihli rapora atıfta bulunan Cesurer, raporda Hükümet’in devleti kayba uğrattığının açık olduğunu dolayısıyla yargının devreye girmesi gerektiğini savundu.

Hükümet ortakları Demokrat Parti Ulusal Güçler ile Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in programlarında Kıb-Tek’in özerkleştirmesinin bulunduğunu da hatırlatan Cesurer, her iki partiye programlarındaki vaatleri tutma çağrısı yaptı.

Cesurer, özelleştirme veya Türkiye’den kabloyla elektrik getirme düşüncelerinin de elektrik tariflerinin daha çok yükselmesine neden olacağını iddia etti.

RAHVANCIOĞLU

Baraka Kültür Merkezi aktivisti Münür Rahvancıoğlu ise elektrik tariflerine yapılan zammın toplumda ciddi sıkıntılara yol açtığını kaydetti.

El-Sen ile fikir teatisinde bulunmak maksadıyla görüşmenin düzenlendiğini ifade eden Münür Rahvancıoğlu, zammın geri alınması için Baraka Kültür Merkezi’nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu da kaydetti.

Zamlı tarifeyle gelecek elektrik faturalarını ödememe çağrısını desteklemediklerini ifade eden Münür Rahvancıoğlu, “Bu sürecin hem kurumu yıpratma süreci olduğunu hem özelleştirmeye zemin hazırlama süreci olduğunu aynı zamanda zam boyutu ile toplumu yoksullaştırma süreci olduğunu düşünüyoruz…. Bundan dolayı fatura ödememeye dayalı sivil itaatsizliğin doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615