• BIST 1.441
  • Altın 498,999
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

Cenazeler dahi kalkmayacak!

Tanık kürsüsüne çıkan Fellahoğlu, LTB-Çangar arasındaki alacak verecek davasının belediye aleyhine sonuçlanması halinde yaşanacakları şu sözlerle...
Cenazeler dahi kalkmayacak!

Tanık kürsüsüne çıkan Fellahoğlu, LTB-Çangar arasındaki alacak verecek davasının belediye aleyhine sonuçlanması halinde yaşanacakları şu sözlerle açıkladı: “Bu durum böyle devam ederse cenaze işlemleri dahi yerine getirilemez duruma gelecek."

Star Kıbrıs/ Suna ERDEN

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanlığı’nın, Yüksek İdare Mahkemesi’nde başlattığı hukuk mücadelesi devam ediyor.Ekonomik gerekçeler öne sürülerek 2010 yılında dönemin belediye başkanı tarafından Çangar Finans’tan borç alınan 12 milyon sterlin ile ilgili başlatılan yargı sürecinde LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu ile Çangar Finans sahibi Mehmet Çangar karşı karşıya geldi.

Yüksek İdare Mahkemesi’nde dün görüşülen ara emri duruşmasında ikinci kez tanık kürsüsüne çıkan Fellahoğlu, konuyu mahkemeye taşımadan önce Çangar Finans ile görüştüklerini ancak uzlaşıya varamadıklarını söyledi. Duruşmada hazır bulunan Mehmet Çangar ise “Uzun vadeli ya da peşin ödeme yapılırsa faiz indirimi yaparım” dedi. Mahkeme ise her iki tarafı uzlaşıya çağırdı ve görüşme yapmaları için davayı 7 Ekim tarihine erteledi.

DURUŞMALAR SÜRÜYOR

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanlığı’nın, Maliye Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu aleyhine açtığı ara emri duruşması dün gerçekleştirildi. Yüksek İdare Mahkemesi’nde Yargıç Talat Refiker huzurunda görüşülen duruşmada davacı LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, Avukatları Boysan Boyra ve Kemal Mut ve davalı tarafın avukatı ile Cangar Finans’ın sahibi Mehmet Çangar hazır bulundu. Başkan Fellahoğlu, tanık kürsüsüne ikinci kez çıkarak ara emri taleplerinin gerekçelerini anlattı.

FELLAHOĞLU, İKİNCİ KEZ TANIK KÜRSÜSÜNE ÇIKTI

Tanık kürsüsünde LTB ile davalı Çangar Finans’ın avukatlarının sorularını yanıtlayan Kadri Fellahoğlu,LTB’nin 2010 yılında 10 milyon STG ve 2 milyon STG olmak üzere iki kez Çangar Finans’tan borçlandırıldığını söyledi. Devletin mali denetim organı olan Sayıştay’ın borçlanmaların kanunsuz olduğuna dair rapor hazırladığını ifade edenFellahoğlu, borçlanmanın Belediyeler Yasası’na da aykırı olduğunu dile getirdi. Fellahoğlu, yasaya göre belediyelerin sadece bankalardan borçlanabileceğini ancak bir finans şirketinden borç para alındığını belirtti.

CENAZELER DAHİ KALKMAYACAK

Mahkemenin LTB aleyhine bir karar vermesi durumunda ciddi sıkıntılar ortaya çıkacağını vurgulayan Fellahoğlu, iki buçuk yıldır çalışanların sigortalarının yatırılmadığını, 7 yıldır ihtiyaç sandığı yatırımlarının yapılmadığını ve 3 aydır da maaş alamadıklarını belirterek, “Bu durum böyle devam ederse cenaze işlemleri dahi yerine getirilemez duruma gelecek” dedi.

ANLAŞMAYA YANAŞMADI

Davalı tarafın avukatının sorularını da yanıtlayan Fellahoğlu,konuyu mahkemeye taşımadan önce Çangar Finans ile görüştüklerini ancak olumlu bir sonuca varamadıklarını söyledi.Fellahoğlu,uzlaşıya varılamadığı için konuyu yargıya taşıdıklarını ifade etti.

MAHKEMEDE “YARDIMA HAZIRIM”DEDİ

Fellahoğlu’nun bu açıklaması üzerine mahkeme Çangar Finans sahibi Mehmet Çangar’a söz hakkı tanıdı. Mehmet Çangar, her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu vurgulayarak, uzun vade ya da peşin ödeme yapılması durumunda faiz indirimi yapabileceğini söyledi.

MAHKEME UZLAŞI İSTEDİ

Taraflara uzlaşı çağrısı yapan Yüksek İdare Mahkemesi, davacı ile davalıların bir kez daha görüşmeleri yönünde direktif verdi. Mahkeme, uzlaşı sağlanamaması durumunda ise davayı görüşmez üzere 7 Ekim tarihine erteledi.

YÜZDE DOKUZ FAİZLE 12 MİLYON STERLİN

Ekonomik gerekçeler öne sürülerek 2010 yılında dönemin belediye başkanı Cemal Bulutoğluları tarafından Çangar Finans’tan toplamda 12 milyon sterlin borç para alındı. Yüzde 9 faizle alınan 12 milyon sterlin borcun 11.031.607.70 sterlinlik kısmıödendi. Ancak alınan paranın 5. 5 milyon sterlin tutarında faiz borcu belediyeye sağlanan devlet katkı payından kesilerek Çangar Finans’ın hesabına aktarılıyor. Temmuz 2010 tarihinde kesilerek Çangar Finans’ın banka hesabına yatırılan taksitler nedeni ile LTB Belediye Başkanı, As Başkanı ve Meclis Üyeleri Maliye Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu aleyhinde tek taraflı ara emri başvurusunda bulundu.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76