• BIST 89.448
  • Altın 194,434
  • Dolar 4,8603
  • Euro 5,6944
  • Lefkoşa 36 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 34 °C
  • Lefke 36 °C

Çeler'den Askerlik Yasası'na 'vicdani ret' eklemesi!

Çeler'den Askerlik Yasası'na 'vicdani ret' eklemesi!
TDP'nin Askerlik Yasa Tasarısı'nı ivedilik istemiyle meclise sunmaya hazırlandığı bildirildi. Tasarıyı meclise götüreceğini açıklayan TDP...

zekiçeler_633x354pxTDP'nin Askerlik Yasa Tasarısı'nı ivedilik istemiyle meclise sunmaya hazırlandığı bildirildi. Tasarıyı meclise götüreceğini açıklayan TDP Milletvekili Zeki Çeler'in yasa tasarısına 'vicdani ret' eklemesi de yapması bekleniyor.

Kıbrıs Ada Haber - Şermin Sarro

TDP Milletvekili Zeki Çeler, partisinin Askerlik Yasa Tasarısı'nı ivedilik istemiyle meclise sunmaya hazırlanıyor.  Çeler, askerlikle ilgili yasa için aylardır beklenildiğini kaydetti.

CTP'nin kendini göstermek için TDP'den önce davranarak tasarıyı meclise getirdiğini ancak ivedilik isteminde bulunulmadığı için rafta bekletildiğini söyleyen Çeler, şunları söyledi:

"TDP'nin askerlikle ilgili yasa tasarısını ivedilik istemi ile meclise sunmaya hazırlanıyorum. Bu yazımın ardından da biliyorum ki hemen harekete geçilecek ve eski verilen tasarı gündeme alınacak. Olsun, önemli olan gündeme almak zaten. Bunu bile başarmak bizim için önemlidir" dedi.

TDP Milletvekili Zeki Çeler, Askerli Yasası ile ilgili sosyal medya üzerinden şunları yazdı:

ASKERLİK YASASI;

Arkadaşlar günler değil aylardan beridir askerlik yasasının komitede gündeme gelip görüşülmesini beklediğinizin farkındayım. Telefonuma gelen arama mesaj ve sosyal medyadan gelen soruların haddi hesabından belli . Bu açıklamayı yapmaktaki amacım hem sizleri hususla ilgili bilgilendirmek hemde eğer başarırsak kamuoyu yaratıp ilgili arkadaşları harekete geçirmektir.

Hatırlayacağınız üzere ben askerlikle ilgili yasal düzenlenme yapılması için mecliste konuşma yapacağım dediğimde, gündemlerinde olmamasına rağmen bir sürprizle askerliği hükümetin büyük ortağı CTP milletvekili Sn. Abbas Sınay gündeme getirmiş ve ilk konuşmacı olarak ve de ilk kez mecliste konusunu etmişti. Bende ardından söz sıram geldiğinde ne mutlu bana ki bu konuya dikkat çekmenize sebeb olduk ve sizlerde gündeminize aldınız, destekleyeceğim, ama umarım sözde kalmaz demiştim. Konuşmaların ardından bizim yasa tasarısı sunmamız karşısında çakışma yaşanacağı ve işin yokuşa sürüklenebileceği zikredilince bende destek vermek amacı ile takipçi olacağımı söylemiştim.

Yasa tasarısı bu konuşmaların neredeyse 2 ay sonrasında komiteye gönderildi ve malesef İVEDİLİK (yani erken görüşülsün) istemi alınmadığı için rafta bekliyor. Özellikle kendi yayın organlarında hep manşet haberi olarak askerlik düşüyor diye reklam yaptılar.

Ertelemeye de devam ettiler!!! Aadınıda bütçe görüşmeleri var diye koydular, bütçe bitti, yine dellal edildi ki 2 ocakda görüşülecek, gene olmadı, 16 ocak dediler. Bugün 27 si... Hani????

İşte reklam yapmakla olmuyormuş. Vardır bir bityeniği ki rafta bekletiliyor.

O zamandan rafa kaldırmak yerine komiteye gönderilse ve bu komitede bilir kişilerle çalışmalar başlatılsa şimdiye çok daha verimli bir sistem ve kararla meclise sunulurdu askerlik yasası. Ama niyet olması lazım!!!

Şimdi sizlerin temsilcisi olarak arkadaşlar başta da dediğim gibi TDP'nin askerlikle ilgili yasa tasarısını ivedilik istemi ile meclise sunmaya hazırlanıyorum ve bu yazımın ardından da biliyorum ki hemen harekete geçilecek ve eski verilen tasarı gündeme alınacak. Olsun, önemli olan gündeme almak zaten. Bunu bile başarmak bizim için önemlidir.

Bu arada bu konuya parmak basmakla biliyorum ki birçok kesimden de tepki toplaycam, trafikle, sağlıkla, eğitimle vs gibi konularla kafanı yorman da askerlikle ilgili uğraşın? Sizlerde haklısınız, ancak sağlık bakanlığı, ulaştırma ve bayındırlık bakanlığı, eğitim bakanlığı diye kurumlar bu eksikleri tamamlamak için vardır, geriye kalan konularda da bizlerin çalışma yürütmesini lütfen yadırgamayınız. Keşke hükümet olsak, iktidar olsak da herşeye el atabilsek. Diğer konularda da şuan elimizden geleni yapıp kamuoyu ile birlikte hareket etmeye devam edeceğiz.

Bu yazdıklarımla ilgili bu hafta sonu Girne de bir bilgilendirme toplantısı yapma arzusundayım. İlgilenecek arkadaşların bize ulaşmasını rica ederim.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615