• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 37 °C

Çakıcı: Üçüncü siyaset TDP siyasetidir

Çakıcı: Üçüncü siyaset TDP siyasetidir
Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) 4. Olağan Kurultayı'nda konuşma yapan eski Başkan Mehmet Çakıcı, kürsüye gelerek, başkanlığı döneminde...

Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) 4. Olağan Kurultayı'nda konuşma yapan eski Başkan Mehmet Çakıcı, kürsüye gelerek, başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

Çakıcı konuşmasında Kıbrıslı Türklerin bu adada uzun ve zorlu bir mücadele verdiğini, fakat Adada gelinen son noktada Kıbrıslı Türklerin mutlu ve memnun olmadığının görüldüğünü söyledi.

Birçok kurumun çökmüş durumda olduğunu savunarak  bunlara  örnek olarak, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar, İhtiyat Sandığı örneklerini veren Çakıcı, ülkede 40 yıl Cumhurbaşkanlığı ve 27 yıl Başbakanlık yapanların bu çöküşün temel sebebi olduğunu savundu.

Adaletsizlik, partizanlık, KİT’lerin peşkeş çekilmesi, çevre felaketlerinin artık Kıbrıslı Türklerin kaderi haline geldiğini söyleyen Çakıcı, halen daha çözümün olmadığı, Kıbrıs Türkünün kendi evinin efendisi olamadığı, Sivil Savunma, Polis, Güvenlik Kuvvetleri’nin Türkiye’den atanan yöneticilerle yönetildiğini bir dönem yaşandığını kaydetti.

TDP’nin özellikle sivil bir yönetim konusunda gösterdiği dik duruşun ve polisin sivil otoriteye bağlanması talebinin haklılığının ortaya çıktığını, tüm hükümetlerce programlara konulmasına rağmen bunun hiçbir zaman hayata geçmediğini de kaydeden Çakıcı, ülkede yapılan siyaseti 3 ana gruba ayırdı.

“Birinci Siyaset” olarak tanımladığı siyasetin ülkenin bu duruma gelmesinde etkili olan siyaset olduğunu kaydeden Çakıcı, bu siyasete sahip kişileri ekonomik olarak ayakta kalmayı değil “TC yollasın ben yandaşıma dağıtayım” mentalitesiyle davranarak, hukuku çiğneyerek, ayrımcılık yaparak, haksız, partizanca ve adaletsizce davranarak, “çözümsüzlük çözümdür” diyerek, siyaseti bugünkü sistemin devamını sağlamak için yapanlar olarak tanımladı.

“İkinci Siyasete” sahip kişilerinse statükoyu değiştirmek söylemiyle gelen fakat iktidara geldikten sonra aynı statükoyu devam ettiren, ekonomik olarak ayakta kalmayı savunup, kendisi de yandaşa dağıtmayı sürdüren, sivil demokrasi istediğini söyleyip ardından bahaneler üreten, hukuku işine geldiği gibi kullanan, ayrım yapmadığını söyleyip ayrım yapanlar olduğunu kaydeden Çakıcı, bu anlamda ikinci siyasetin de birincisini aratmadığını ifade etti.

“ÜÇÜNCÜ SİYASET TDP SİYASETİDİR”

Artık ülkede üçüncü siyasetin zamanının geldiğini kaydeden Çakıcı, Kıbrıslı Türklerin kendi ülkesinde statükoyu yıkarak yeni ve çağdaş bir düzeni meydana getirmesi gerektiğini anlattı.

TDP’nin siyasetinin üçüncü siyaset olduğunu kaydeden Çakıcı, kendi ayakları üzerinde durma ve sürdürülebilir ekonomiyi kararlılıkla hayata geçirme, sivilleşme demokratikleşmeyi hemen hayata geçirecek, hukukun üstünlüğünü savunacak, her türlü dayatmaya karşı mücadele edecek, eşitliği, adaleti, insan haklarını doğruluğu ve dürüstlüğü savunacak ve “erken çözüm çözümdür” diyecek siyasetin bu siyaset olduğunu bildirdi.

Çakıcı TDP’nin “erken çözüm çözümdür” anlayışının gereği olarak hem Türk, hem de Rum görüşmeci üzerinde baskı unsuru olmaya çalıştığını, KOP ve KTFF ilişkisinde bugün gelinen noktada varılan anlaşmayı da desteklediğini, daha önce 2008’de kurulacak ilişkiyi de tüm partilerin muhalefetine rağmen desteklediklerini anımsattı.

“SÜREÇ TIKANMIŞTIR”

Bugün gelinen noktada Kıbrıs çözüm sürecinin tıkandığını ve müzakerelerin durduğunu söyleyen Çakıcı, Toplumsal Varoluş Mitinglerinin ardından paylaştıkları “Türkiye’nin Rum Kesimi’ne limanlarını açması; Gazimağusa Limanı’nın AB gözetiminde uluslararası ticarete açılması; Yeşil Hat Tüzüğü’nün genişletilerek Kıbrıslı Türklerin de TC ve Rum Kesimi arasındaki ilişkiye entegre edilmesi; Ercan Havaalanı’nın AB gözetiminde uluslararası uçuşlara açılması”  gibi önerilerin bugün de haklılığını korumaya devam ettiğini söyledi.

Bugün gelinen noktada petrol ve doğal gazın tüm tarafların lehine olacak şekilde ele alınması ve çatışma nedeni olamaması gerektiğini kaydeden Çakıcı, bunun hem Kıbrıslı Türk, hem Rum, hem artan enerji ihtiyacıyla TC, hem de enerji konusunda Rusya’ya bağımlı olan AB için önemli olduğuna işaret etti.

“SİYASETİMİZ ÇÖZÜM SİYASETİ”

TDP’nin siyasetinin çatışma siyaseti değil, çözüm ve barış siyaseti olduğunu anlatan Çakıcı, gerek Slovakya elçiliğinin her ay düzenlediği toplantılara aralıksız katılarak, gerekse TC ve AB yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde düşüncelerini aktararak, müzakere sürecini desteklemeyi sürdürdüklerini vurguladı.

Kıbrıs’ta adil bir çözümden yana olduklarını anlatan Çakıcı, ne kuzeyin ne de güneyin Kıbrıs Türkü üzerinde egemen olmasını istemediklerini belirtti.

“TDP BİR MUCİZEDİR”

Çakıcı, 28 Temmuz 2013 seçimlerinde 3 milletvekili çıkarabildiklerini, bunun  sonuçlarının parti içerisinde yapıldığını kaydederek, köklü bir geleneği olan partinin TKP geçmişini hiçbir zaman inkar etmediğini ve partinin tarihinde çok sıkıntılı dönemlerden geçerek bugünkü noktaya geldiğini anlattı.

Partinin aldığı gerek yapıcı gerekse yıkıcı eleştirilerle, çok çalışarak ve çalışmaya mecbur olarak yoluna devam ettiğini ifade eden Çakıcı, 2013 seçimlerinde 2009’daki %6.8 oy oranını, %7.4’e çıkarmasına rağmen bunun kendilerini memnun etmediğini vurguladı.

Zaman zaman kendisine “tek adam” suçlamaları da yapıldığını söyleyen Çakıcı, TDP içerisinde bugüne kadar kimsenin önüne engel koymadığını söyledi.

Çakıcı, işe alma, para ve maddi çıkar sağlama vaatleriyle seçime giren partiler gibi olmadıklarını söyleyerek, geçtiğimiz belediye seçimlerinde de olan maddi kaynakların hepsinin tüketildiğini ve Temmuz 2013 seçimlerine eksi (-)18 bin TL ile girildiğini anlattı.

Rakip partilerin birinin 2, diğerininse 4 milyon TL ile seçime girdiğini hatırlatan Çakıcı, “Kim ne derse desin TDP bir mucizedir” ifadelerini kullandı.

Partideki tüm başarının partiye, başarısızlıklarınsa kendine mal edilmeye çalışılmasını kabul etmediğini belirten Çakıcı, UBP hükümetinin yıkılmasını sağlamalarına, Meclis’te 13 saat Sosyal Sigorta, faiz mağdurları ve KTHY’nin yanında duran parti olmalarına rağmen, seçim sürecinde en fazla saldırılan partinin yine TDP olduğunu söyledi.

“Bize ateş edenler” diye nitelediği kişilerin, birkaç kişinin TDP listesinde olamamasını bahane ettiğini söyleyen Çakıcı, “Bu ülkenin en büyük sorunu bu mu olacaktı... Nasıl adalettir bu” diye sordu.

Bugüne kadar partideki tek suçunun “Partiyi birleştirmek, oylarını yükseltmek, milletvekili sayısını artırmak, belediye meclisindeki temsilci sayısını artırmak, TDP’den 3 bakanı kabineye sokmak” olduğunu söyleyen Çakıcı, son seçimlerde parti oylarının yükselmemesi durumunda istifa edeceğini söylediğini ve bunu da yaptığını bildirdi.

“CEMAL ARKADAŞIMA VE YÖNETİMİNE BAŞARILAR”

Parti Genel Başkanı olacak Genel Sekreter Cemal Özyiğit ve kuracağı ekibe başarı dileyen Çakıcı, birilerine çamur atma, kötüleme niyetinde olmadığını, kin tutmayıysa hiç beceremediğini söyleyerek, bunun bir bayrak yarışı olduğunu ve Cemal Özyiğit ve arkadaşlarının partiyi daha iyi yerlere taşıyacağına inandığını kaydetti.

TDP’ye 7 yıl emeği geçmiş birisi olarak desteği sürdüreceğini ifade eden Çakıcı, kurultayda kavga etmenin TDP’nin tarzı olmadığını, hep birlikte mücadeleye devam edileceğini söyledi.

 

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615