• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

Çağlar: CTP'nin bu tavrını doğru bulmuyorum!

Kıbrıs Ada HaberCTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, hükümetin bakanlık dağılımlarında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Demokrat Parti Ulusal...
Çağlar: CTP'nin bu tavrını doğru bulmuyorum!

Kıbrıs Ada Haber

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, hükümetin bakanlık dağılımlarında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) kanadında olmasını değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nı CTP-BG’nin elinde tutmamasını eleştiren Mehmet Çağlar, CTP’nin eğitim bakanlığını neden verdiğinin sorgulanması gerektiğini de işaret etti ve bunun mantığının sol ideoloji ile açıklanamayacağını anlattı.

Çağlar, CTP’nin bu kararını doğru bulmadığını söyleyerek; “bu tercihi yetki ve sorumluluğu dâhilinde kullanan Başkan ve görüşmeci heyet açıklayabilir” diye konuştu.

“CTP'nin elinde tutmamasını doğru bulmuyorum”

Soru: “Eğitim Bakanlığı dendiğinde akla gelen isim olarak, Eğitim Bakanlığı'nın DP-UG kanadında olmasına nasıl bakıyorsunuz?

“Her şeyden önce hem bir CTP milletvekili hem de sosyalist ilke ve düşünceleri benimseyen bir birey olarak bireysel, toplumsal ve evrensel değişimin gereklilik ve sürekliliğine inanırım. Bu doğrultuda da sol partilerin özünün insan odaklılıktan geçtiği/geçmesi gerektiği olmazsa olmazdır. Sol ideolojinin odağında insan olması da solun sermayesinin insan olmasını ortaya koyar. Buradan da hareketle sol bir partinin sermayesini bir başka partiye ki bu koalisyon ortağı dahi olsa teslim etmesi kendi özüne aykırılık taşımaktadır. Maddenin özüne aykırıdır. Ve kabul edilemezdir. Kanımca bu temeller ilk evvela elde tutulması gerekenler olmalıdır. İşte tam da bu noktada eğitim olgusu kültürle birlikte ve gençlik politikaları, yetişkin politikaları ile beraber düşünülmeli ve kesinlikle en önemli yatırım olan insanın yetişmesi, toplumsal değişimin gerçekleşebilmesi açısından oldukça önemlidir ve eğitim bakanlığı bu bağlamda sol bir partinin elinde olmalıdır. İnsana yatırım yapmadan değişim olanaklı olamaz diye düşünüyorum ve bu yüzden de CTP'nin eğitim, gençlik ve kültür bakanlığını elinde tutmamasını doğru bulmuyorum.”

“Bunun mantığını ben sol ideoloji ile açıklayamam”

Soru: Eğitim Bakanlığı'nın CTP-BG’de değil de, DP-UG kanadında olması konusunda CTP'nin uzlaşmasının nedeni size göre nedir?

“CTP'nin neden eğitimi DP'ye verdiğinin ve bu konuda nasıl bir uzlaşma sağlandığının, ilaveten de hangi amaçla verildiğinin mantığını ben sol ideoloji ile açıklayamam. Bunu sanırım bu tercihi yetki ve sorumluluğu dâhilinde kullanan Sayın Genel Başkan ve görüşmeci heyet açıklayabilir. Ben veya bir başkası sadece kendi yorumlarını kullanabilir ki siz yorum değil nedenin kendisini soruyorsunuz. Esas olan da zaten eğitim bakanlığının neden verildiğinin sorgulanmasıdır bence. Yoksa bu bakanlığın neden şu veya bu kişiye verilmediğini sorgulamak ikincil önemli bir konu olmaktadır. Zaten birincil olan gerçekten açıklanabilse belki de ikincinin cevabı da oralardan bulunabilir.”

 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76