• BIST 89.744
  • Altın 193,389
  • Dolar 4,8352
  • Euro 5,6600
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 24 °C

ByLock, FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılacak

ByLock, FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılacak
FETÖ/PDY'nin şifreli haberleşme programı Bylock'un tek başına örgüt üyeliği için delil sayılmasına karar verildi...

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, FETÖ/PDY'nin şifreli haberleşme programı Bylock'un tek başına örgüt üyeliği için delil sayılmasına karar verdi

Yargıtay'dan ByLock'u, FETÖ üyeliği için tek başına delil saydı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 16. Ceza Dairesinin "Paralel  Yapı" soruşturmaları kapsamındaki tutukluların tahliyesini kararlaştıran ve  meslekten ihraç edilen eski hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'e "ByLock"  kullanımını da gerekçe yaparak "silahlı terör örgütü üyeliği" ve "görevi kötüye  kullanma" suçlarından 10'ar yıl hapis cezası veren kararını onadı. 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, ilk derece mahkemesi sıfatıyla yargıladığı  Başer ve Özçelik'i bu yıl Nisan ayında tamamlanan duruşmalar sonunda 10'ar yıl hapis cezasına çarptırdı. 

Başer ve Özçelik, dairenin kararına itiraz ederek, dosyayı Yargıtay  Ceza Genel Kuruluna taşıdı. 

Gündem toplantısında dosyayı görüşen Kurul, Dairenin  tespitlerini yerinde bularak, kararı onadı.  Dairenin kararında, "ByLock"un Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının kullanmaları amacıyla oluşturulduğuna işaret  edilerek, sanıkların bu programı ağ özelliğini bilerek (kasten), sisteme ancak  şifreyle girilebilen dönemde birçok kez kullandıkları ifade edilmişti.  Yargıtay 16. Ceza Dairesinin, FETÖ'nün şifreli haberleşme ağı "ByLock"a ilişkin ilk tespitlerine yer verilen gerekçeli kararda, Başer'in 459,  Özçelik'in ise 405 kez sisteme giriş yaptığı belirtilmişti.

Kararda ayrıca, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu'nda,  MİT'in, telekomünikasyon kanallarından geçen dış istihbarat, milli savunma,  terörizm ve uluslararası suçlar ile siber güvenlikle ilgili verileri  toplayabileceğine yönelik hükümlerin yer aldığı kaydedilmişti.

MİT'in üretilen istihbaratı gerekli kuruluşlara ulaştırmakla yükümlü  olduğunun bildirildiği kararda, MİT tarafından teşkilata özgü teknik istihbarat  usul araç ve yöntemleri kullanarak "ByLock" uygulamasına ait verilere  ulaşıldığının, dijital materyallerin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığıyla  paylaşıldığı aktarılmıştı.  "ByLock"taki mesajlaşma şekillerinin anlatıldığı kararda, mesajlaşma  içeriklerinde, FETÖ'nün faaliyetlerini devam ettirebilmesi için yapılması  gerekenlerin anlatıldığına yer verilmişti. Kararda, "ByLock" üzerinden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in  talimatlarının iletildiği ve Gülen'den "HE" koduyla "Hocaefendi" olarak  bahsedildiği tespiti yer almıştı.

 "ByLock"un sesli görüşme özelliğinin de bulunduğunun ifade edildiği  gerekçeli kararda, uygulamanın gizliliğine olan güvenden dolayı bazı örgüt  mensuplarınca, örgüt toplantılarının gerçekleştirileceği adreslerin ve yapılacak  organizasyonların uygulama üzerinden paylaşıldığına işaret edilmişti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615