• BIST 114.418
  • Altın 163,268
  • Dolar 3,8030
  • Euro 4,6507
  • Lefkoşa 9 °C
  • Girne 9 °C
  • Mağusa 9 °C
  • İskele 9 °C
  • Güzelyurt 7 °C
  • Lefke 9 °C

Büyükkonuk İlkokulu’na yasadışı öğretmen iddiası!

Büyükkonuk İlkokulu’na yasadışı öğretmen iddiası!
Büyükkonuk İlkokulu’na ihtiyaç olan “kadrolu” görevlendirme yerine, Eğitim Bakanlığı’nın masrafları başka kurumlarca karşılanacağı iddiasıyla...

Büyükkonuk İlkokulu’na ihtiyaç olan “kadrolu” görevlendirme yerine, Eğitim Bakanlığı’nın masrafları başka kurumlarca karşılanacağı iddiasıyla “Bekleme Listesi” dışından bir kişiyi görevlendireceği ileri sürüldü.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Öğretmenler Yasası gereği, Eğitim Bakanlığı’nın kamusal okullarda, kendi bütçesinden ödemediği kimseyi çalıştıramayacağını, hizmet alımı yapamayacağını başka bir kişi, kurum, birlik, dernek veya şirketin Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmen istihdam edemeyeceğini bildirdi.

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş yaptığı yazılı açıklamada, Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen istihdam politikası yoksunluğu nedeniyle, ilkokul ve okulöncesi öğretmenlerini işsizliğe, güvencesiz ve sağlıksız çalışma koşullarına ve düşük maaşa mahkum edildiğini iddia etti.

Maviş açıklamasında, “Okullarımızda öğretmen eksikliği devam ederken, ilkokul, okulöncesi ve özel eğitim öğretmenlerinin iş beklemesi, sermaye destekli ayrılıkçı rejimin bir ürünüdür. Kamusal okulların gözden çıkarılması, öğretmenlik mesleğinin saygınlığının saldırı altında olması, ne ironi ne de kaderdir.” ifadelerini kullanaN Maviş, yapılan uygulamaların sistemli ve siyasi olduğunu savundu.

Maviş, Eğitim Bakanlığı’nın neo-liberal politikalara uygun olarak, kadrolu öğretmen atamak yerine, “sermaye destekli” hizmet alımına başvurmak istediğini ileri süren Maviş bu duruma tepki gösterdi.

Maviş, Büyükkonuk İlkokulu’na ihtiyaç olan “kadrolu” görevlendirmek yerine, Eğitim Bakanlığı’nın masrafları başka kurumlarca karşılanacağı iddiasıyla “Bekleme Listesi” dışından bir kişiye görev vermek istediğini savunan Maviş,  bu durumun hem etik olmadığını, hem de yasadışı olduğunu kaydetti.

Öğretmenler Yasası gereği, Eğitim Bakanlığı kamusal okullarda, kendi bütçesinden ödemediği kimseyi çalıştıramayacağını, hizmet alımı yapamayacağını anlatan Maviş, başka bir kişi, kurum, birlik, dernek veya şirketin de Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmen istihdam edemeyeceğini açıkladı.

Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’nun bu yasadışılığı bir an önce ortadan kaldırması gerektiğini kaydeden Maviş, konu ile ilgili Başsavcılık ve Sayıştay Başkanlığı’nı göreve çağırdı ve Eğitim Bakanlığı’nı konu ile ilgili son kez uyardıklarını bildirdi.

Maviş, açıklamasında “Eğitimdeki gizli özelleştirme politikalarına izin vermeyeceğimizi, yapılan yasa dışılığın düzeltilmemesi halinde, demokratik eylem hakkımızı kullanacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşırı.” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615