• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • Lefkoşa 21 °C
 • Girne 22 °C
 • Mağusa 24 °C
 • İskele 24 °C
 • Güzelyurt 20 °C
 • Lefke 21 °C

Bütçe görüşmelerinde gergin saatler yaşandı!

Bütçe görüşmelerinde gergin saatler yaşandı!
Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi, Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçesini oy çokluğu...

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi, Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçesini oy çokluğu ile kabul etti. 145 milyon 395 bin 570 TL öngörülen Başbakan Yardımcılığı Bütçesi, 810 bin TL artışla, 146 milyon 205 bin 570 TL olarak onayladı. DP Milletvekillerinin, bütçe tasarısındaki 17 kalemde artış öngören değişiklik önerisine Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın itirazı üzerine komitede gergin saatler yaşandı.

KOMİTEDE 17 KALEMDE DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ GETİRİLMESİ TARTIŞMA YARATTI

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi, öğle arasının ardından Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçesini görüşmeye devam etti.

DP Milletvekillerinin, bütçe tasarısındaki 17 kalemde artış öngören değişiklik önerisine Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın itirazı üzerine komitede gergin saatler yaşandı.

Komite daha sonra çalışmalarına ara verdi. Mungan ile Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, komiteden ayrılarak, konuyu görüşmeye başladı.

SANER PROTESTO ETTİ

Öğle arası sonrasında çalışmalarına devam eden komitede ilk sözü UBP Milletvekili Ersan Saner aldı. Bakanın toplantıya katılmaması üzerine, Saner, konuşma talebini geri çekti ve toplantıyı terk etti.

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın toplantıya katılması üzerine söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, GSM ücretlerinin düşeceğine ilişkin açıklamaya açıklık getirilmesini istedi.

Denktaş, cep telefonu ücretlerinin, sonlandırma ücretlerinin düzenlenmesiyle düşeceği yönündeki sözlerini yineledi.

17 DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ

Konuşmaların ardından genel görüşme tamamlandı. Komite daha sonra bütçe tasarısına ilişkin 17 öneriyi ele almaya başladı. Çağdaş Sanat Müzesi kurulması kaleminin artırılmasına ilişkin önerinin kabul edilmesi üzerine Maliye Bakanı Zeren Mungan söz aldı.

Mungan, herkesin kendi alanında işini yaptığını, Maliye Bakanı’nın görevinin de bütçeyi organize etmek olduğunu söyledi. Talepleri, bütçe hacmi içinde değerlendirmek gerektiğini belirterek, artış talep edilmesi halinde, komitenin, benzeri şekilde düşüş önerisinde de bulunması gerektiğini belirtti. Mungan, “Zaten açık olan bütçede artış yapacaksanız, nereden bulunacağını söyleyeceksiniz” dedi. Zeren Mungan, bir bütçe için 17 değişiklik önerisinin fazla olduğunu söyledi.

“GENÇLİK DAİRESİ İLE KÜLTÜR DAİRESİ’Nİ KAPATIN”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş yeniden söz alarak, bu önerilerin, Kültür Dairesi ve Gençlik Dairesi’nin kapatılması halinde 4’e düşürülebileceğini söyledi. Denktaş, büyük artış istemediklerini, sadece geçen yılki kalemlerin geçerli olmasını talep ettiklerini belirtti.

Denktaş, müzelere giriş ücreti artırmak gibi, birkaç düzenlemeyle gelirlerin artabileceğini söyledi. Turizm için ek talepte bulunmazken, sanayi bölgelerinin alt yapısına yönelik bir artış bulunduğuna işaret eden Denktaş, sadece Kültür Dairesi ile Gençlik Dairesi bütçeleri için yüzde 0.1 oranında artış öngördüklerini söyledi.

Komite daha sonra Çağdaş Sanat Müzesi kurulması kaleminin artırılmasına ilişkin öneriyi oy çokluğuyla kabul etti.

“UYGULANAMAZ BİR BÜTÇE YARATIRIZ”

Maliye Bakanı Zeren Mungan, bir sonraki değişiklik önerinin görüşülmesi sırasında yeniden söz alarak, bütçe kalemlerinin artırılabileceğini ancak uygulamada çok ciddi tereddütleri olduğunu söyledi. Kalemlerin büyütülmesi halinde bütçenin uygulanamaz hale geleceğini kaydeden Mungan, “Zorluklara zorluk katarsak, uygulanamaz bir bütçe yaratmış olacağız” dedi.

10 DAKİKA ARA

Daha sonra CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, söz alarak, tartışmanın hoş olmadığını, iki bakanın bir araya gelerek sorunu çözmeleri ve konuyu komiteye öyle getirmelerini istedi.

Bunun üzerine komite çalışmalarına 10 dakika ara verdi. Maliye Bakanı Zeren Mungan ile Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş mecliste baş başa bir toplantı yaptı.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi, Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçesini oy çokluğu ile kabul etti.

145 milyon 395 bin 570 TL öngörülen Başbakan Yardımcılığı Bütçesi, 810 bin TL artışla, 146 milyon 205 bin 570 TL olarak onayladı.

Aranın ardından üçüncü oturumu yeniden açan komite başkanı Birikim Özgür, sözü CTP-BG milletvekili Ömer Kalyoncu’ya verdi.

Kalyoncu, oturumda yaşanan tartışmanın şeklinin doğru olmadığını, koalisyonun kendi arasında önceden anlaşması gerektiğini belirterek, böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını istedi.

Serdar Denktaş da, Kalyoncu’ya katıldığını ifade ederek, Maliye Bakanı Zeren Mungan ile yaptığı görüşmede uzlaştıklarını ve taleplerinde bazı değişiklikler yaptıklarını söyledi.

Mungan da, zor bir bütçe yılı yaşanacağına işaret ederek, Denktaş ile yaptıkları görüşmede uzlaştıklarını, yeni bütçe yılında Maliyeye çok büyük iş düşeceğini kaydetti.

Mungan, Denktaş’ın da önerilerinde makul bir duruma geldiği için teşekkür etti.

Mungan, bütçenin, herkesin bütçesi olduğuna işaret ederek, herkesin bütçeye karşı daha duyarlı olmasını ve tasarrufa önem verilmesini istedi.

Konuşmaların ardından öneriler okundu ve önerilerin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından bütçe oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Diğer Haberler
 • TKP Yeni Güçler destek vereceği adayları açıkladı14 Haziran 2018 Perşembe 19:14
 • Değirmenlik’te iş kazası: Kamyondan düştü!14 Haziran 2018 Perşembe 12:23
 • Eğitim Bakanlığı ihtiyaç fazlası bölümleri açıkladı14 Haziran 2018 Perşembe 12:12
 • Bayramda hava nasıl olacak?14 Haziran 2018 Perşembe 12:05
 • Aziz Kaya sözünü tutmadı!14 Haziran 2018 Perşembe 10:55
 • Güngördü, UBP Girne Aday Tanıtım Şöleni’ne katıldı13 Haziran 2018 Çarşamba 19:11
 • Arter: “Kazanan yine Gazimağusa olacak”13 Haziran 2018 Çarşamba 18:54
 • CAS çalışanlarına güzel haber13 Haziran 2018 Çarşamba 17:35
 • Bilge Lord'un hayati tehlikesi var!13 Haziran 2018 Çarşamba 16:46
 • Polis alımı için münhal açılıyor13 Haziran 2018 Çarşamba 16:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615