• BIST 93.264
  • Altın 189,726
  • Dolar 4,8165
  • Euro 5,6112
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 28 °C

BRTK her kesimi kucaklayan noktaya geldi

BRTK her kesimi kucaklayan noktaya geldi
Bayrak Radyosu’nda Günün Panoraması programına konuk olan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Mete Tümerkan, sürdürülen çalışma ve projeleri...

Bayrak Radyosu’nda Günün Panoraması programına konuk olan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Mete Tümerkan, sürdürülen çalışma ve projeleri anlattı.

Program öncesinde ise, söz ve müziği Aysun Kahraman’a ait olan ve BRTK’nın 50’inci yıl kutlamaları çerçevesinde hazırlanan şarkı ilk kez dinleyicilerle buluştu.

BRTK’nın zor koşullardan geçerek bu günlere geldiğine dikkat çeken Tümerkan, Kıbrıs Türkü’nün hayatında Bayrak Radyosu’nu önemli bir yeri olduğunu dile getirdi.

Tümerkan, “1964-74’te iletişimin sıfır olduğu, yolların kapalı olduğu dönemlerde bayrak radyosu Kıbrıs Türkünü bilgilendiren ve Kıbrıs Türkü arasında iletişimi sağlayan en önemli araçtı. İnsanlara moral veriyordu” dedi. Tümerkan şöyle devam etti:

“50 yıllık serüvende insanları öfkelendirdiğimiz günler de oldu. Gün oldu muhalefet öfkelendi. Gün oldu sivil toplum kuruluşları sendikalar öfkelendi. Kapımıza siyah çelenk konulan günler oldu. Gün oldu iktidar öfkelendi.

Gün oldu Cumhurbaşkanları öfkelendi. Biz diyoruz ki artık, her kesimi kucaklayacak ve öfkelendirmeyecek bir BRT var. Herkesin, her rengin kanalı olma yolunda hep birlikte ileriye doğru adımlar atıyoruz.”

Kurumun daha demokratik bir noktaya geldiğini anlatan Tümerkan, bunun toplumun daha da demokratikleşmesine katkı sağladığını belirtti.

Mete Tümerkan, Kurum’un misyonuyla ilgili soruyu “Bir misyonumuz var. Kurum 1963’ün çok zor koşularında ve imkânsızlıklar içinde yayına başladı. Kıbrıs Türküne yol gösterdi. Onun sesini dünyaya etkin bir şekilde duyurdu. Bugün 2013’teyiz. Koşullar 63’ün koşulları değil. Kendimizi yeniden günün koşullarına göre tanımlayıp uyarlamak ve Kıbrıs Türkünün sesini dünyaya duyurmak konusunda en iyisini yapmak durumundayız” diyerek yanıtladı.

TRT İLE YAPILAN İŞBİRLİĞİ KURUMU TEKNİK AÇIDAN GÜÇLENDİRDİ

BRTK ile Türkiye Radyo Televizyonu (TRT) arasında 20 Temmuz’da imzalanan protokolün önemine de değinen Türmerkan, “İki kurum arasında bağların güçlü olduğu dönemlerde BRT de güçlendi. Zayıfladığı dönemlerde ise gerileme yaşadı” dedi. Mete Tümerkan, TRT ile yapılan işbirliğinin kurumu teknik açıdan güçlendirdiğini vurguladı.

TRT ile imzalanan protokol kapsamında stüdyonun tamamlanmasıyla birlikte BRT 1 televizyonunun ful HD yayın yapan bir duruma geleceğini; renk ve görsellik olarak Türkiye kanallarından hiçbir farkı olmayacağını belirten Tümerkan,  personelin de hizmet içi eğitimden geçirilerek yeni teknolojiye adaptesinin sağlanacağını ifade etti.

Tümerkan, BRT olarak gelişim için sürekli çaba sarf etmek durumunda olduklarını ifade ederek, bunu bisiklete benzeterek, “Bisikletin pedalını çevirmezseniz düşersiniz. Biz pedalları çevirmeye devam edeceğiz daha çok üreteceğiz. Her Kıbrıslı Türkün gördüğünde gurur duyacağı ve benimdir diyebileceği bir kurum olacağız” diye konuştu.

EKONOMİK OLARAK SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR BRT YARATMALIYIZ

BRTK’nın ekonomik olarak sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Tümerkan şöyle devam etti:

“Kurum hepimizin ekmek teknesi. Gelinen aşamada bu kurumu daha iyi bir noktaya üretimi ve kaliteyi artırarak; daha iyi işler yaparak getirebiliriz. Güvence böyle sağlanabilir. 20 yıldır yasa geçecektir deniliyor ama geçmedi. Ben diyorum ki biz işimizi yapalım. İşimizi doğru yaparsak bu bizi bir yere götürür. Verimli çalışarak doğru şeyler ortaya koyarsak, o zaman bu yasal zemine de oturtulur ve bunu kimse de tartışmaz hatta, yardımcı da olur”

Türmerkan kurumda herkese dayanışma içerisinde daha çok üretme çağrısı yaparak, “Var olan yaraların sarılmasına çalışıyoruz. Bu tüm kurumun kenetlemesi, herkesin üretmesi ve işine sahip çıkarak sinerji (görevdeşlik)  yaratılmasıyla birçok sorunumuz aşılacaktır” dedi.

Tümerkan sözlerini “Değişim kolay olmaz. Bu kervan yürümeli. Bu kurum her Kıbrıs Türkü için farklı bir anlam ifade eder. Kurumun zarar görmesi ve geleceğinde sıkıtı olması sadece çalışan 600 kişiyi değil, tüm halkı yaralar. Bu kurum ileriye gidecek ve uluslararası alanda beğenilen takdir edilen gurur duyulan bir kurum olacak” şeklinde sürdürdü.

Kuruma sahip çıkılmasının üretimden geçtiğine dikkati çeken Tümerkan, “Daha çok üreteceğiz ki bu kurum yarınlarda daha güçlü olsun” dedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615