• BIST 94.082
  • Altın 189,513
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 28 °C
  • İskele 28 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 28 °C

"Böyle bir durumda DP ile hükümet bozulur!"

"Böyle bir durumda DP ile hükümet bozulur!"
Kalyoncu, UBP ile ortaklık yapacak bir DP’yle koalisyonun devam ettirilip ettirilemeyeceği konusunda; “böyle bir durumda DP ile hükümet ortağı olunamaz...

Kalyoncu, UBP ile ortaklık yapacak bir DP’yle koalisyonun devam ettirilip ettirilemeyeceği konusunda; “böyle bir durumda DP ile hükümet ortağı olunamaz ve bu hükümet bozulur” dedi. 

Aralık ayına dek kimsenin istihdam edilmeyeceğini hatırlatan CTP Milletvekili Kalyoncu, geçmiş hükümet döneminde işten çıkarılan 500-600 partilinin durumunu değerlendirdi.

Star Kıbrıs/ Gözde AKBEN 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler, Demokrat Parti Ulusal Güçler koalisyon hükümetine yönelik icraat beklentileri gündemdeki yerini koruyor. Sendikaların, çiftçi ve narenciye üreticilerinin eylemlerini ve hükümetin çalışmalarını konuk olduğu Günaydın Ada programında değerlendiren CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, hükümetin yavaş ama sağlam adımlar attığını söyledi. Özellikle müşavirler konusunda CTP’nin son derece hassas olduğunu ifade eden Kalyoncu, ekonomik protokol konusundaki tartışmaların da çalışmaları yavaşlattığını söyledi. Protokolle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Kalyoncu, sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağını anlattı.

“KURULTAY İSTİHDAMLARI SAVCILIK’TA” 

Ulusal Birlik Partisi’nin kurultay döneminde işe alınanlarla ilgili adımın atıldığını ve konunun Savcılık’ta olduğunu belirten Kalyoncu; “Geçici istihdamlar konusunda hükümet Savcılık’a dosyaları havale etmiştir ve belli bir çaba orta yerde vardır. Bu şu demektir; eve ekmek götürme hakkaniyete dayalı olmalıdır, işe girme hakkaniyete dayalı olmalıdır. Geçmiş dönemde yaratılan sorunlar herkesin aklındadır dolayısıyla hükümet bu konuda bir adım atmış durumdadır”dedi.

“ARALIK’A DEK İSTİHDAM YOK” 

Aralık ayına kadar kamuya istihdam yapılmayacağı yönünde Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun bir açıklaması olduğuna vurgu yapan Kalyoncu, işe alımlar noktasında ise önemli bir açıklama yaptı. İstihdamlar konusunda önceliğin geçmiş hükümet döneminde işten çıkarılan 500-600 kadar partiliye yönelik olması noktasında parti içinde bir görüş hakim olduğunu belirten Kalyoncu; “CTP’li olduğu için bu insanlar işten durduruldu. Partide hakim olan duruş da bunların önceliği olması noktasındadır ama tabii geçici memur olarak alınmayacakları da ilan edilmiştir”dedi. “Bu yaklaşım partizanca olmaz mı” sorusuna da yanıt vererek; “Bu insanlar geçici memur ya da memur olarak alınmayacaktır. İşçi ihtiyacı varsa devlette oraya alınacaklardır. Dolayısıyla daha üst düzeyde yetenek ve bilgi gerektiren işlerle ilgili bir durum değildir bu. Daha sonra Kamu Hizmeti Komisyonu vasıtasıyla alınacaktır”dedi.

“ADAY OLMANIN ANLAMI YOK” 

Bir soru üzerine gerçekleşecek olan CTP Kurultayı öncesinde aday olmayacağı yönündeki görüşün değişip değişmediğini de anlatan Kalyoncu, adaylığa gerek duyulmadığını belirtti. Hükümetin başarılı olması için çalıştıklarını belirten Kalyoncu; “Bunu savunup da kalkıp kurultayda aday olursanız bu hükümeti desteklemediğiniz ve başarısız bulduğunuz anlamına gelir ki buna gerek yoktur”dedi.

“SEÇİLMEMEM İÇİN ÇALIŞTILAR” 

Parti içerisindeki bazı kesimlerin kendisinin seçilmemesi için çalışıp çalışmadığı sorusunu da yanıtlayan Kalyoncu, ilginç bir iddia ortaya attı. Parti içerisindeki bir kesimin yeniden vekil çalışmaması için faaliyet gösterdiğini belirten Kalyoncu; “Evet büyük bir kesim bu uğurda mücadele verdi ancak başarılı olamadılar. Yaptıklarıyla başbaşadırlar bazıları çok da utanır cinsten değildir ama umurumda değil. Sonuç itibariyle seçim geride kaldı ve ben yeniden seçildim”dedi.

“HÜKÜMET BOZULUR” 

Kalyoncu, sağda birlik olabileceği ve bunun da ilk adımının 2014’te gerçekleştirilecek yerel seçimler olması halinde UBP ile ortaklık yapacak bir DP’yle koalisyonun devam ettirilip ettirilemeyeceği konusunda da, “böyle bir durumda DP ile hükümet ortağı olunamaz ve bu hükümet bozulur” ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615