• BIST 1.445
  • Altın 489,109
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

"Borçlular yeniden polisle karşı karşıya!"

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, mazbata yasası olarak bilinen yasanın uygulama süresinin Temmuz ayı sonunda biteceğini ve 31 Temmuz itibarı...
"Borçlular yeniden polisle karşı karşıya!"

Untitled-7

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, mazbata yasası olarak bilinen yasanın uygulama süresinin Temmuz ayı sonunda biteceğini ve 31 Temmuz itibarı ile borçluların polisle karşı karşıya kalacağını açıkladı.

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın yazılı açıklaması şöyle;

Son yıllarda kamuoyunu oldukça meşgul eden ve mazbata yasası olarak bilinen yasanın uygulama süresi Temmuz ayı sonunda bitecektir.

“Borçların Yeniden Yapılandırılması” yasasının Anayasa Mahkemesine götürülmüş olması bahanesi ve Bankaların gerekli yapılandırmayı yapmaması nedeniyle 31 Temmuz'dan itibaren insanımız yeniden polisle karşı karşıya kalacaktır.

Geçici Hükümetin Bakanlar Kurulu toplantılarında gerekli ikazları yapmış olmamıza rağmen konu hakkında Maliye Bakanlığının hareket geçmemesi bu konudaki belirsizlik ve huzursuzluğun büyümesine neden olmaktadır.

Oysa, gerek borçluların, gerekse alacaklıların dengeli bir şekilde korunmasını sağlayacak düzenlemelere bugüne kadar başlanmış olmalıydı. Bu sayede yeni hükümet ise yapılan hazırlıklardan faydalanarak göreve başlar başlamaz hiç vakit kaybetmeden Finans sektörünü yakından ilgilendiren ilgili yasaları geçirebilirdi.

Tüm ikazlarımıza rağmen ve bu konuda yavaş hareket edilmiş olmasına rağmen, seçimden sonra yeni hükümetin konuyu bütünlüklü olarak ele alıp sonuçlandırmasına fırsat tanımak üzere, en azından mazbatalarla ilgili uygulama tarihinin iki ay daha uzatılması büyük bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu uzatma yapılırken, oluşturulacak bir komite iyi niyetli alacaklı-kötü niyetli verecekli ayırımını yapılacak başvuruları inceleyerek ayırmalı ve iyi niyetli alacaklıların korunmasını da sağlamalıdır.

Bu konuda geçici hükümeti süratle göreve davet eder, reel ekonomiyi de olumsuz etkileyen,insanımızı da mağdur duruma düşüren itaatsizlik dönemini sonlandırmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatırım.

Unutulmamalıdır ki, biz siyasiler seçim çalışmaları içinde uğraş verirken hayat durmamakta ve devam etmektedir. Seçim sonrasında halkımızdan Hükümeti kurma yetkisini aldığımız andan itibaren, programımızda da var olan , Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası uygulamaya konulacak, Faiz Yasası kat sınırlandırılmasını içerecek şekilde düzenlenecek ve iyi niyetli alacaklıları koruyacak İcra ve İflas Yasası ile Ticari Mahkemelerin oluşturulması çalışmaları kısa sürede yürürlüğe konulacaktır.

Mevcut belirsizlik bu hükümet tarafından 31 Temmuz'dan önce mutlak suretle ele alınmalı ve belirsizlik ortadan kaldırılmalıdır.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76