• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 37 °C

"Borçların Yapılandırılması Yasa Önerisi" Meclis'te

"Borçların Yapılandırılması Yasa Önerisi" Meclis'te
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yapılandırılması Yasa...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yapılandırılması Yasa Önerisi”ni oy çokluğuyla kabul etti.

Amacı “Özel hukuk kişileri arasında kurulan borç ilişkilerinde uygulanan yüksek faizlerden dolayı tahsili geciken ve/veya tahsil edilemez hale gelen borçların mahkemeler tarafından adil ve uygun görülmesi halinde yeniden yapılandırılmasına olanak sağlamak” olarak açıklanan yasa önerisi, muhalefetin ret oylarına karşın iktidar partilerine mensup milletvekillerinin onayıyla geçti.

“Faiz, Borç-Alacak İlişkilerini Düzenleyen Tüm Mevzuata İlişkin Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-Hoc)” Komitesi Başkanı, CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman’ın öneriye ilişkin raporu sunuşunun ardından ilk sözü UBP Milletvekili Ersin Tatar aldı.

Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği üyelerinden bazıları da, genel kurul çalışmalarını izleyiciler bölümünden takip etti. Mağdurlar, yasanın geçmesinden sonra milletvekillerine memnuniyetsizlik belirtti.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar, uzun yılladır devam eden sorunun çözümü için 2 yasa hazırladıklarını ancak sorunun hala çözümlenemediğini söyledi. Tatar, kendilerinin de mükemmel yasa hazırlayamadıklarını, ancak binlerce insanın bu yasalardan yararlandığını belirtti.

Yasa önerisinin ihtiyaçları karşılamayacağını savunan Tatar, özellikle mazbata mağdurlarının mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde yeni bir unsur içermeyen yasa önerisinin büyük kargaşa yaratacağını ve sadece hapishanedeki insan sayısını artıracağını iddia etti.

Hazırlanan yasa önerisinin, insanları yeniden mahkemelere yönlendireceğini ileri süren Tatar, yasanın geçmişi temizlemeye yönelik olup, ileriye dönük hiçbir şey öngörmediğini söyledi.

Tatar, emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel’in mazbata mağdurlarıyla ilgili görüşünü yazılı okuyarak, Meclis’in mazbata mağdurlarına bir çare bulmasının şart olduğunu; bu konuda geç bile kalındığını ifade etti.

Ersin Tatar, ana paradan hareket ederek bir yasa düzenlemesi yapılmasını isteyerek, Meclis’in mağduriyetleri gidermesini bekleyen çok sayıda kişi bulunduğunu söyledi, ancak yasa önerisine ret oyu vereceklerini açıkladı.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, ortada büyük bir mağduriyet olduğunu, zaman içinde hep birlikte yaşayıp öğrendiklerini söyledi.

İnsanların çeşitli nedenlerle ve biçimlerde borç aldığını; çok yüksek faizlerle biriken borçların katlandığını ve bir süre sonra insanların ödeyemez hale gelip mahkemeye gittiğini anlatan Çakıcı, mahkemenin var olan sistemi koruduğunu belirtti.

Çakıcı, insanların hapis cezalarıyla da karşı karşıya kaldığını ifade ederek, “Bugün geldiğimiz noktada, yıllarca biriken bir mağduriyetin sonucunu çözmeye çalışıyoruz. Bu sistem insanların kanını emer hale geldi” dedi.

Birileri batarken birilerinin zengin olduğu bir sistem oluştuğunu; polisin, savcılığın, mahkemenin de buna hizmet ettiğini öne süren Mehmet Çakıcı, bankaların yan kuruluşları finans kuruluşlarının da bu süreçte insanları mağdur ettiğini anlattı.

Hakkı yenen ile dolandırıcının aynı sepette değerlendirildiğini, ama ortada insanlık suçu bulunduğunu, insanlar üzerinde devlet terörü ve işkencesi olduğunu savunan Çakıcı, satın aldıkları taşınmaz malların tapularını alamayan yabancıların KKTC’yi dünyada rezil ettiğini; ülkede ekonomik bir travma da yaşandığını söyledi.

Mehmet Çakıcı, daha önce icra ve iflas, faiz, mazbata konularını topluca ele alacak bir komite önerdiklerini ancak konunun hep ertelendiğini belirtti.

Bugün bir önceki yasaya göre daha iyi bir tasarı ortaya çıktığını belirten Çakıcı, Merkez Bankası ve Bankalar Birliği’nin basın açıklamasındaki kat sayıların, faizlerin ana paradan hesaplanmaması için bir blöf olduğunu savundu.

Yasa önerisine ret oyu vereceklerini açıklayan ve gerekçelerini sıralayan TDP Milletvekili Çakıcı, temel gerekçelerinin “faizlerin hala donuktan itibaren hesaplanması” olduğunu söyledi.

Mehmet Çakıcı, muhalefetteyken faizlerin ana paradan hesaplanmasını isteyen UBP milletvekili Tatar’ın, Maliye Bakanı iken donuktan hesaplanmasını savunduğunu belirterek bu durumu eleştirdi.

Çakıcı, yasa önerisiyle faizler ana paradan hesaplanmayacağı için adaletsizlik süreceği gerekçesiyle ret oyu vereceklerini yineledi.

Konuşmaların ardından yasa önerisi madde madde görüşüldü ve tüm maddeler oy çokluğuyla kabul edildi.

Komite Başkanı Tufan Erhürman’ın yasa önerisinin 5. maddesindeki kat sayılarıyla ilgili sunduğu değişiklik önerisi oy çokluğuyla onaylandı.

Son olarak “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yapılandırılması Yasa Önerisi”nin bütünü, yapılan açık oylamada oy çokluğuyla kabul edildi. Oylamada 24 kabul, 5 ret oyu kullanıldı; 4 milletvekili de oylamaya katılmadı.

Böylece meclis bugünkü çalışmalarını tamamladı. Gelecek toplantı 28 Kasım Perşembe yapılacak.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615