• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 18 °C
  • İskele 18 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 18 °C

BM'den Ban'ın açıklamasına izahat!

BM'den Ban'ın açıklamasına izahat!
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Münih’te geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı ve Kıbrıs Rum tarafının BM nezdinde protestosuna sebep olan açıklaması...

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Münih’te geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı ve Kıbrıs Rum tarafının BM nezdinde protestosuna sebep olan açıklaması konusunda, BM Sözcüsü Martin Nezirsky’den iki açıklama geldiği, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in ise dün akşamki açıklamasında, Nezirsky’nin izahatının kendilerini memnun etmediğini söylediği bildirildi.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Münih’te yaptığı açıklamaya, Kıbrıs Rum tarafını “toplum düzeyine indirdiği” ve “müzakerelerin son bulmasından Kıbrıs Rum tarafını sorumlu tuttuğu” gerekçesiyle Güney Kıbrıs’ın sert tepki göstermesinin ardından BM Sözcüsü Martin Nezirsky’den iki ayrı açıklama geldiğini yazdılar.

Habere göre Nezirsky ilk açıklamasında “karışıklıktan” söz ederek Kıbrıs Rum tarafının tepkisini soran gazetecilere Ban’ın açıklamasına dikkatlice bir kez daha göz atma tavsiyesinde bulundu.

Güney Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikos Emiliu’nun Pazartesi akşamı BM nezdinde girişimde bulunarak Ban’ın açıklamasına ilişkin Rum hükümetinin tepkisini ilettiğini hatırlatan gazete, Nezirsky’nin de dün ikinci bir açıklama yaptığını yazdı.

Habere göre Nezirsky açıklamasında, BM Genel Sekreteri’nin Münih’te bir gazetecinin sorusuna cevaben verdiği yanıtta “geçtiğimiz ilkbaharda Kıbrıs Cumhuriyeti’nde gerçekleşen siyasi değişikliğe ve Başkan Anastasiadis’in makul bir şekilde dikkatini gerektiren, o anki ekonomik krizin doğrudan sonuçlarına değindiğini” ifade etti.

Nezirsky “O dönemde bu Başkanın müzakerelere başlama yönünde ifade edilmiş arzusunun ertelenmesi anlamına geliyordu. BM, koşullar konusunda anlayış gösterdiğini açıkça dile getirmişti” şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri’nin Münih’te “her iki liderin de müzakerelerin devamı konusunda taahhütlerinin olduğunun ve müzakereler öncesinde ortak açıklama yapma konusunda anlaştıklarının altını çizdiğini ifade eden Nezirsky, “Genel Sekreter, BM’nin her iki liderin bu çabalarına yönelik net ve tam desteğini doğrulamıştır” şeklinde konuştu.

KASULİDİS: “BM’NİN AÇIKLAMASI BİZİ MEMNUN ETMEDİ”

Öte yandan Rum radyosu, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in dün DİSİ Siyasi Bürosu’nu bilgilendirdiğini ve BM Genel Sekreteri Ban’ın Münih’teki açıklamalarına ilişkin BM’den gelen “düzeltme açıklamasının kendilerini memnun etmediğini” söylediğini bildirdi.

Habere göre Kasulidis, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “müzakerelerin seçimler sebebiyle kesildiğini” söylediğini hatırlatarak Genel Sekreter’in “yanlış bilgilendirilmiş olabileceği” düşüncesini dile getirdi.

Habere göre Kasulidis, Rum hükümetinin “Downer’in uzaklaştırılmasını düşündüğünü” belirtirken “bunun Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin başlamasından önce mi olacağına netlik kazandırmayarak sabırlı olunmasını” öğütledi.

TEPKİLER SÜRÜYOR

Gazete bir diğer haberinde ise, BM Genel Sekreteri’nin açıklamalarına Rum siyasilerden tepki gelmeye devam ettiğini, AKEL, DİKO, EDEK ve Vatandaşlar Hareketi’nden yapılan açıklamalarda, “Ban’ın sözleri kabul edilemez” şeklinde nitelendirilerek Rum hükümetinin Genel Sekreter’e yönelik girişimlerde bulunması gerektiğinin vurgulandığını da yazdı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615