• BIST 91.630
  • Altın 189,199
  • Dolar 4,7914
  • Euro 5,5866
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 33 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 35 °C

Birikim Özgür 'zam' konusunda ne dedi?

Birikim Özgür 'zam' konusunda ne dedi?
Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı, CTP Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür, elektrikte bütünlüklü bir projenin şart olduğunu vurguladı.Özgür,...

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı, CTP Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür, elektrikte bütünlüklü bir projenin şart olduğunu vurguladı.

Özgür, elektrik konusunda tarihi bir gün yaşandığını; “4 yıl boyunca her alanda kötüye gidilmesine yol açan icraat süreci yaşayan UBP’nin bugün için elektrik alanını ve diğer kara delik diye tabir edilen belediyeler gibi konuları içinden çıkılmaz bir noktaya getirdiğini” söyledi.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmelerini öğlen sonra da sürdürdü.

Aradan sonraki oturumda ilk sözü alan Komite Başkanı Birikim Özgür, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar’ın güzel şeyler söylediğini ama UBP’nin doğru şeyleri uygulamada çok aciz kaldığını savundu. Özgür, “Elektrik alanında maalesef çok vahim bir tabloyla karşı karşıya kalmıştır CTP. Burada yapılması gereken bütünlüklü bir proje oluşturup bu sektörü yeniden yapılandırmak olmazsa olmazdır” dedi.

“CTP DAHA ÖNCE DE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU”

Birikim Özgür, CTP’nin daha önceki iktidar döneminde de elini taşın altına koyarak gerekenleri yaptığını; bu dönemde de çağdaş yapılanma için ne gerekiyorsa bunları içeren bir bütünlüklü proje hazırladığını ve bugün Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu’nun bugün basın toplantısıyla bütünlüklü projeyi halkla paylaştığını söyledi.

12 PROJE

Elektrikle ilgili 12 alt proje öngörüldüğünü ifade eden Özgür, elektrikteki sıkıntıların uzun süredir sürdüğünü ve kimilerinin popülizm yaptığını; ancak hükümetin projelerini hayata geçirmek için çalışacağını belirtti.

Birikim Özgür, elektrikte arz güvenliğinin tehlike altında bulunduğunu, AKSA’da arıza olunca elektriklerin kesildiğini, Teknecik’teki santralların da ekonomik ömrünü tamamladığını ve önlerini göremediklerinin aşikar olduğunu söyledi.

Arz güvenliği için dünyadaki gibi arz çeşitliliği gerektiğini kaydeden Özgür, konutlarda, sanayide, turizmde ve diğer alanlarda yenilenebilir enerji kullanımını özendirmek için çalışmaları kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.

Maliyetlerin düşmesi için enterkonnekte sisteme bağlanma öngörüsünün kayıt altına alındığını ve hızla başlatılacağını belirten Özgür, bu konuda Malta-Sicilya arasında çekilen kablo sistemini örnek gösterdi ve “Biz de benzer bir mantıkla enterkonnekte sisteme bağlandığı maliyeleri yarı yarıya düşürmek için bu projeyi hayata geçirmek zorundayız” diye konuştu.

Birikim Özgür, “Batırılan bir kurumun yapılandırılması için zam yapıldığını önplana çıkarmak çok yanlış, çok popülist bir yaklaşımdır” dedi.

“TAHSİLAT ETKİNLEŞTİRİLECEK”

Alternatif enerji kullanımının en az yüzde 20 düzeyine çıkarılması için yatırımlar teşvik edileceğini belirten Özgür, hem geçmiş borçların hem gelecekteki borçların tahsilatların etkinleştirileceğini; kamu kurum ve kuruluşlarının borçları yapılandırılacağını ve KIBTEK’e ödeneceğini; akıllı sayaç kullanımı için de düğmeye basıldığını, otomatik tarifelendirmenin de geleceğini bildirdi.

Özgür, geçmişte siyasi irade olmadığı için KIBTEK’in zararına çalıştırıldığını ancak bugün bu adımların atılması için hükümette siyasi irade bulunduğunu ifade etti.

“Tüm bunların eksiksiz ve zamanında yapılabilmesi için KIBTEK’i yapılandırmamız şarttır. Mevcut şekliyle bu projeler hayata geçemez” diyen Birikim Özgür, bakanlık bünyesinde enerji politikaları oluşturulabilecek, vizyon saptanabilecek bir birim oluşturulması iradesinin de açıklandığını kaydetti.

“ÜRETİM, İLETİM, DAĞITIM YAPILANDIRILACAK”

KIBTEK’in üretim, iletim ve dağıtım fonksiyonlarının verimli çalışması, gelir-gider dengesinin sağlanması için yapılandırılacağını belirten Birikim Özgür, kurumun bugünkü yapısıyla devam edemeyeceğini vurguladı.

Özgür, özetle “UBP’nin yapmadığını, yapamadığını bu hükümet hayata geçirecektir. Siz 4-5 yıl kimseyi kandırdınız, biz zam yapmak zorundayız. Siz edebiyatını yaptınız, biz icraat yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Birikim Özgür, elektrik sektörünü düzenleyecek ve denetleyecek bir üst kurul oluşacağının da kamuoyuyla paylaşıldığını belirterek, elektrikte bütünlüklü projenin halka hayırlı olmasın diledi.

Özgür, ülkede artık halkın gerçekten kazanacağı icraatları yapmanın zamanının geldiğini ve bunların halkla paylaşıldığını, kendilerinin de bunların takipçisi ve destekçisi olacaklarını vurguladı.

Birikim Özgür, KIBTEK’in yeniden yapılandırma sürecinin yaşayabilmesi ve çağdaş yapıya kavuşması için, kurumun geliri ve giderini karşılayamaz durumdan kurtulması gerektiğini; bu yüzden tarife ayaklanmalarını son kez yapmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615