• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 31 °C

Bir haber sitesine kınama, bir gazeteye uyarı!

Bir haber sitesine kınama, bir gazeteye uyarı!
Medya Etik Kurulu, medya kuruluşlarını uyarmaya devam ediyorKurul’a ulaşan şikâyetleri incelemeye devam eden Medya Etik Kurulu, son toplantısında bir haber...

Medya Etik Kurulu, medya kuruluşlarını uyarmaya devam ediyor

Kurul’a ulaşan şikâyetleri incelemeye devam eden Medya Etik Kurulu, son toplantısında bir haber sitesini kınama, bir gazeteyi uyarma kararı aldı ve intihar haberleriyle ilgili önemli kriterleri anımsatarak bunlara uyulmasını talep etti.    

www.kibrismanset.com haber sitesine kınama

 

Medya Etik Kurulu, www.kibrismanset.com  sitesinde yayaımlanan “Etik Kurulu’na eleştiriler büyüyor” başlıklı haberin,  Kurul üyelerini zan altında bırakan kanıtsız iddialar içermesi nedeniyle ilgili haber sitesini kınama kararı aldı.

 

Medya Etik Kurulu, özel haber logosuyla yayımlanan yorum haber sonrasında, yazıdaki iddialarla ilgili olarak haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Ziya Emir’den yazılı açıklama istendiğini, ancak Ziya Emir’in Kurul Başkanı’na gönderdiği mesajda, Medya Etik Kurulu’nu kaale almayacaklarını ve medya yoluyla cevaplayacaklarını ifade ettiğini belirtti.

 

Kurul kararında şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu haberi tartışan Medya Etik Kurulu, www.kibrismanset.com haber sitesinin ‘çamur at izi kalsın’ gazeteciliği yaptığı, haber inandırıcı görünsün diye olmayan bir gizli kaynak uydurduğu, haberde dile getirilen iddiaları destekleyecek hiçbir somut bilginin olmadığı kanaatine ulaşmıştır. Medya Etik Kurulu üyelerini ahlâksızlıkla suçlayan www.kibrismanset.com haber sitesi, gazeteciliğin en önemli iki değeri olan ‘doğruluk’ ve ‘dürüstlük’ ilkelerini hiçe saymıştır.

 

Medya Etik Kurulu, daha önce yaptığı bir haber nedeniyle uyardığı www.kibris.manset.com haber sitesini kınama kararı almıştır. Medya Etik Kurulu, bu türden gazeteciliğin, mesleğin saygınlığına gölge düşürdüğünü hatırlatır ve haber sitesini etik ilkelere uygun davranmaya çağırır.”  

 

Medya Etik Kurulu, Haberal Kıbrıslı gazetesini uyardı ve “özür” talep etti

Medya Etik Kurulu, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil’in yaptığı başvuruyu haklı bularak, bir öğretmen hakkında yayın yapan Haberal Kıbrıslı gazetesini uyarmaya karar verdi. Gazeteyi, ilgili öğretmenden özür dilemeye de çağıran Medya Etik Kurulu, 25 Kasım 2013 tarihinde yayımlanan, Ayten Kara imzalı, “Okulda öpücük skandalı” başlıklı haberin yeterince araştırılmadan ve doğruluğundan emin olunmadan yayımlandığı kararına vardı.

Haberal Kıbrıslı gazetesinde yayımlanan haberde, Lefkoşa’daki Şehit Doğan Ahmet İlkokulu öğretmeni A.G.’nin kız öğrencilere “çeşitli bahanelerle zorla kendisini öptürdüğü” iddia edilmişti.

Medya Etik Kurulu’ndan yapılan açıklamada, muhabir Ayten Kara’ya ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Kartal Harman’a bir yazı gönderilerek haberle ilgili gazeteden açıklama istendiği,  ancak cevap alınamadığı ifade edildi.

Medya Etik Kurulu kararında şu ifadelere yer verildi:

“Haberi ve devamındaki tepkileri değerlendiren Medya Etik Kurulu, haberin, yeterince araştırılmadan ve doğruluğundan emin olunmadan yayımlandığı kararına ulaşmıştır. Gazete, iddiaların doğru olduğuna ilişkin bir kanıt sunamamıştır. Cinsel taciz imasında bulunan bir haberde muhabirin, suçlanan kişinin uğrayacağı itibar kaybını da gözeterek olaya yaklaşması, konuyu etraflıca araştırması ve doğruluğundan emin olduktan sonra yayımlaması gerekirdi. Medya Etik Kurulu, Haberal Kıbrıslı gazetesini uyarma ve yaptığı haberle zan altında bıraktığı İlkokul öğretmeninden özür dilemesinin doğru bir gazetecilik davranışı olacağını bildirme kararı almıştır.”

İntihar haberlerinin verilişinde “etik ilkeler”e uygun davranılmalı

 

Medya Etik Kurulu, son günlerde bazı gazetelerimizde yer alan intihar haberlerinin veriliş biçiminin “Gazetecilik Meslek İlkeleri”ne uygun olmadığını anımsattı ve bu tür haberlerin verilişinde etik kurallara uyulmasını istedi.

 

Konuyla ilgili olarak Medya Etik Kurulu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

“Son günlerde gazetelerimizde yayımlanan intihar haberlerini incelemeye alan Kurulumuz,  konuyla ilgili genel bir uyarı yapmaya karar vermiştir. Bilindiği gibi, intihar haberlerinin verilişinde uluslararası kabul gören önemli kriterler bulunmaktadır.

 

Medya kuruluşlarımızla imzalanan protokoldeki Gazetecilik Meslek İlkeleri içinde yer alan, ‘İntihar olayları hakkında, haber çerçevesini aşan ve okuyucu veya izleyiciyi etki altında bırakacak, özendirici nitelikte ve genişlikte yayın yapılmamalıdır. Olayın ayrıntılarından ve uygulanan yöntemin tarifinden kaçınılmalı, olayı gösteren fotoğraf, resim veya film yayımlanmamalıdır’ şeklindeki maddeye bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.

 

İntihar olaylarının görmezden gelinemeyeceğinin bilincinde olarak; tüm medya kuruluşlarımızı, bu haberleri verirken, özendirmeden ve teşhirden kaçınmaya, mekân bilgisi vermemeye, ayrıntıya girmemeye davet ederiz.

 

İntihar eden kişilerin isimlerini, (hele yaşları uygun değilse) açıkça yazmanın, fotoğraf kullanmanın, intiharı magazinleştirmenin ve normalleştirmenin, çare gibi sunmanın; mesleğimizin etik kurallarına uymadığını bir kez daha anımsatırız.”

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615