• BIST 91.630
  • Altın 189,199
  • Dolar 4,7914
  • Euro 5,5866
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 33 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 35 °C

Beşir Atalay'a bunları da söylediler mi?

Beşir Atalay'a bunları da söylediler mi?
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, enerji konusunda bundan sonra yapılması gerekenin hem Elektrik Kurumu’nun hem de enerji sektörünün yeninden düzenlenmesi;...

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, enerji konusunda bundan sonra yapılması gerekenin hem Elektrik Kurumu’nun hem de enerji sektörünün yeninden düzenlenmesi; elektrik maliyetlerinin düşürüleceği bir yapılanmaya gidilmesi olduğunu belirtti.

Yorgancıoğlu, alternatif enerji alanında yatırımların yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, en büyük hedefin gelecek yıllarda enerji fiyatını aşağı çekmek olduğunu vurguladı.

Bakanlar Kurulu bugün Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında toplandı. Yorgancıoğlu, toplantı öncesinde basına açıklamalarda bulunarak, gündemdeki konuları değerlendirdi.

“FACİAYI ÖNLEDİK”

Yorgancıoğlu, Sendikal Platform’un elektrik ücretlerine yapılan ayarlama nedeniyle bugün bir eylem gerçekleştirdiğini, Platform’un ülkede demokrasinin gelişmesi adına önemli bir yapılanma olduğunu belirtti.

Elektriğin fiyatlandırılmasında yapılan ayarlamaya yönelik kararı kolay vermediklerini belirten Yorgancıoğlu, konuyu enine boyuna değerlendirildiğini söyledi. Tepki alacağını bilerek kararı aldıklarını ifade eden Yorgancıoğlu, “Bu kararı almasaydık, ülke karanlıkta kalacaktı, biz bir faciayı önlemek adına bu kararı verdik” diye konuştu.

Toplamda, üretim maliyetinin altında satış yapıldığını ifade eden Yorgancıoğlu, ayarlamaya rağmen hala maliyetin altında satış yapmaya devam edildiğini söyledi.

Bundan sonra yapılması gerekenin hem Elektrik Kurumu’nun hem de enerji sektörünün yeninden düzenlenmesi; elektrik maliyetlerinin düşürüleceği bir yapılanmaya gidilmesi olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, alternatif enerji alanında yatırımların yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Yorgancıoğlu, en büyük hedefin gelecek yıllarda enerji fiyatını aşağıya çekmek olduğunu belirtti.

Fiyat ayarlaması sonucunda ortaya çıkan hayat pahalılığının, Ocak ayında çalışanlara yansıtılacağını açıklayan Yorgancıoğlu, buradan ortaya çıkan kaybın engellenmesi içim elden geleni yapacaklarını kaydetti.

“NARENCİYE ÜRETİCİLERİ ÖDENDİ”

Yorgancıoğlu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümeti döneminden kalan narenciye üreticilerine 8 milyon TL ödenmesi konusunun çözüme kavuşturulduğunu ve söz konusu miktarın ödendiğini belirtti.

Üretimi çok önemsediklerini söyleyen Yorgancıoğlu, üretimin devam etmesi gerektiğini ifade etti. Üreticilere seslenen Yorgancıoğlu, yeni dönem için hazırlıklarını yapıp, arazilerine sahip çıkmalarını istedi.

Yorgancıoğlu, narenciyecilere anlayışları ve sabırları için teşekkür etti.

“PROTOKOL İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Yorgancıoğlu, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan 2013-15 Ekonomik İşbirliği Protokolü’yle ilgili 15 Kasım kutlama törenlerine katılmak üzere Ada’ya gelen  Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve teknik heyetle görüşmeler yapıldığını söyledi.

Görüşmelerin, yılbaşından önce sonuca bağlanması kaydıyla, devam etmesi konusunda mutabakata varıldığını belirten Yorgancıoğlu, her iki tarafın da konuya yaklaşımlarının pozitif olduğunu, sonucun ortaya çıkmasının yakın olduğunu ifade etti.

Ülkenin yapısal sorunlarına çözüm üretmek, kendi ayakları üzerinde duran sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşmak adına çaba harcandığını söyleyen Yorgancıoğlu, ülkenin ayağa kaldırılması sürecini başlatmak adına bunu yaptıklarını belirtti. Yorgancıoğlu, “Bunu yaparken de şeffaflık, adalet ve dürüstlükten taviz vermeyeceğiz” dedi.

“ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ BÜTÇENİN ELVERDİĞİ ÖLÇÜDE KARŞILANDI”

Hükümet’in iki buçuk ay önce kurulduğunu, ilk ve orta eğitim için ilk gelen öğretmen taleplerinin, bütçenin elverdiği ölçüde karşılandığını belirten Yorgancıoğlu, “2013 yılının başında UBP Kurultayı döneminde, alınması muhtemel bütün kadrolar doldurulmuştur. Biz bunu zorlayarak, eğitim bundan zarar görmesin diye orta eğitime 49, ilköğretime 26 öğretmen alınmasını sağladık” dedi.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının Avrupa ortalamasında olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, eğitime önem verdikleri için eksiklik olduğu yönündeki iddiaları değerlendirdiklerini, mümkün olanı yapmak adına ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Yorgancıoğlu, öğretmenler, sendikalar ve okul müdürlerinden, gerçekten öğretmen ihtiyacı olup olmadığı konusuyla ilgili objektif değerlendirmeler yapmalarını istedi.

“ÜÇ’LÜ KARARNAME ATAMALARI”

Üç’lü kararnameyle yapılan atamalar konusuna da değinen Yorgancıoğlu, şöyle konuştu:

“UBP döneminde dıştan 14 kişi atanmasına karşın, bizim dönemde bu sayı 5 kişidir. UBP döneminde eski müşavirlerden atanan kişi sayısı 13 iken, bizim dönemde bu sayı 18’dir. Kamu’dan atananlar UBP döneminde 105 olmasına rağmen bizim dönemde 19 kişi’dir”

“BELEDİYE BAŞKANLARI”

Başbakan Yorgancıoğlu, bazı belediye başkanlarının 15 Kasım törenleri için adaya gelen Beşir Atalay ile görüşerek, kendisiyle ilgili şikayette bulunduklarının basına yansıdığını söyleyerek “Bu belediyeler bu sitemi yaparken, Beşir Atalay’a toplamak durumunda oldukları su paralarının kaçta kaçını topladıklarını söylediler mi? Belediyelerinin bu noktaya gelmesine yol açan siyasi rant için yaptıkları aşırı istihdamı da söylediler mi? Merak ediyorum” dedi.

Yorgancıoğlu, olayın kendisini doğru bulmadığını, ülkenin içişleri ve ilgili bakanları varken, Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu bile olsa, başka bir ülkenin bakanına, başka ülkeyi şikayet etmenin doğru olup olmadığının tartışılabileceğini söyledi.

Yorgancıoğlu, Belediyeler Birliği’nin kendisine yönelik herhangi bir sitemi olmadığını ifade etti.

“SENDİKALARIN TAVRI”

Bir gazetecinin Sendikal Platform’un eylemleriyle ilgili sorusunu yanıtlayan Yorgancıoğlu, “Sendikalar bu ülkenin yaşamını durduracak ve bütün ülkenin karanlığa gömüleceği bir ortam mı yaratmak istiyorlar? Elektrik Kurumu’nun üretim için ihtiyaç duyulan hammadde satın almasını engelleyecek bir duruma mı gelmesini istiyorlar? Yoksa biraz göreceli olarak pahalı olmasına rağmen aydınlık olmasını mı istiyorlar? Bu örgütlerin buna karar vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Elektrik Kurumu’nun borçlarının ciddi bir noktaya geldiğini çünkü maliyetinin altında satış yaptığını belirten Yorgancıoğlu, bu noktanın gözden kaçırılmak istendiğini ifade etti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615