• BIST 1.441
  • Altın 499,382
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 28 °C

BES Fellahoğlu'na resti çekti!

Belediye Emekçiler Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellaoğlu’un, sosyal medya aracılığıyla basına...
BES Fellahoğlu'na resti çekti!

Belediye Emekçiler Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellaoğlu’un, sosyal medya aracılığıyla basına yaptığı açıklamaları eleştirdi.

BES Başkanı Savaş Bozat yaptığı açıklamada, LTB Başkanı Fellahoğlu’nu, seçimin üzerinden yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen seçim öncesi söylemlerini vaatlerini  hayata geçirmemekle suçladı.

Fellahoğlu’nun, yasaların verdiği hak ve yetkiyi kullanmak için direnen belediye çalışanlarının güvencesi BES’i siyaset yapma ile suçladığını da savunan Bozat şu iddialara yer verdi:

“Öncelikle belirtilmesi gereken husus Lefkoşa Türk Belediyesi’ni herhangi bir talebi olmadan Bakanlar Kurulu Kararı ile verilen 10 milyon Stg banka ve Kooperatifler dışında alınamaz diyen yasanın ihlal edilerek Çangar Finans Ltd.’den aldığı borcun yasa dışı olduğu iddiası ile ara emrine başvurması ve sonucunda bu yasadışı iddiasından vazgeçerek geriye kalan yaklaşık 4 milyon 500 bin Stg.’lik kısmının uzun vadeye yayarak ödenmesi için mahkemede uzlaşmayı beklemesidir.

Buna ilaveten Sendikamızın 2012 yılı sonu biten Toplu İş Sözleşmesi’nin görüşülmesi esnasında yaşanan gelişmelerdir. Çalışma yaşamına çalışanı koruyan, mevcut haklarının artırılmaması halinde saklı tutmasını sağlayan ve DP-CTP hükümeti döneminde yasalaşan 42/96 sayılı “Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası”nın tanıdığı haklardır.

Sendikamız mevcut haklara hiçbir artış talep etmeden T.İ.S.’nin yenilenmesi için yasa gereği önerilerini sunmuştur. Birçok var olan hak ise en son 2010 yerel seçimleri öncesi çalışanlara ödenmiş ve yaklaşık 100.000  TL’ lik alacak kısmı kesinlikle gündeme dahi getirilmemiştir. Kamuoyu ve bu yasanın geçmesinde kendilerinin de katkısı olan Belediye Başkanımız bilmelidir ki yeni T.İ.S. imzalanıncaya kadar eskisi geçerlidir.

CTP-ÖRP Hükümetinin 2007 yılında geçirdiği Belediye Personel Yasasında belediyelerin en büyük sıkıntısı olan işçi-memur ayırımını sonlandırması ve tüm çalışanların T.İ.S.’nden yararlanma hakkı tanımasıdır.

Bu yasa geçirildiği zaman gurur duyan fakat icraatın başında bulunduğu bu günlerde işçi-memur ayırımına giden açıklamalar yapmasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum.Belediye Başkanı seçildikten sonra en büyük sorunlardan birinin de idari yapı olduğuna hemfikiriz. Bu konuda neden adım atılmadığının da sorgulanması lazım. Hatırlanacağı üzere 2010 yılında yapılan memur intibaklarının değerlendirilmesi üzere kurduğu ve buna Sendikadan 1 temsilcinin katılmasını sağladığı komitenin sonuçlarını neden yaşama geçirmediği tedirginliğini yaşıyoruz.

Komite raporunun LTB’nde 62 adet memurun 2010 yılı seçim yasaklarında istihdam edildiği, kadrolanmaları sonrasında kendilerine yasa dışı olarak 3 aylık maaşlarının da ödendiği belgelenmiş, yasal gerekçeleri belirlenmiş bir durumu neden hala gündeme getirip çözemediği ve halen bu kişilere haksız yere maaş ödendiğinin kamuoyunun bilgisine sunarız. Bu konuda sessizliğini bozmaz ve yasa dışılıkta ısrarcı olursa bu kişilerin bir kısmının ismini açıklayıp perde gerisinde neden gizlendiklerinin cevabını kamuoyuna bırakacağız.

İşin sonunda Sn.Fellahoğlu’nun dediği gibi BES mucize beklemiyor. BES yasalara saygı istiyor. BES yasaların sendikalara tanıdığı hakların sonuna kadar mücadelesini vereceğini söylüyor. BES bunları yaparken siyaset mi yapıyor derseniz evet siyaset yapıyor."

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76