• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

'Belediyelerin sorunları' meclis gündemindeydi

'Belediyelerin sorunları' meclis gündemindeydi
Cumhuriyet Meclisi’nin bugünkü toplantısının son bölümünde belediyelerin sorunları tartışıldı.ŞAHALİ: “POPÜLİZMDEN KAYNAKLANIYOR”CTP/BG Gazimağusa...

Cumhuriyet Meclisi’nin bugünkü toplantısının son bölümünde belediyelerin sorunları tartışıldı.

ŞAHALİ: “POPÜLİZMDEN KAYNAKLANIYOR”

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, “yerel yönetimler” konulu gündem dışı konuşmasında, yerel yönetimlerin her dönem sorunlar yaşadığını belirterek, bugünlerde “Eşitlik ve Adalet Arayan Belediyeler Birliği” adıyla 12 belediyenin eylemlerine değindi.

Şahali, bu eylemlerin popülizmden kaynaklandığı görüşünü dile getirerek, bu belediyelerin kendi mali bünyelerinin ve ihtiyaçlarının kaldırabileceğinin çok ötesinde personel istihdam etmelerinden dolayı sorunlar yaşadıklarını ileri sürdü.

Eylem yapan belediyelerin personel sayılarıyla ilgili bilgi aktaran Erkut Şahali, eylemdeki 12 belediyeden 10’unun başkanlarının uzun yıllardır bu belediyeleri yönettiğini belirtti.

28 belediyenin 14’ünde nüfus 5 binin altında olduğu için “küçük belediye” olarak adlandırıldıklarını kaydeden Şahali, bu 14 belediyenin 37 bin 850 nüfusu olduğunu; Gazimağusa Belediyesi sınırlarında ise 40 bin 920 kişinin yaşadığını bildirdi.

Şahali, 14 belediyenin toplam personel sayısının 508 olduğunu ve personel başına 74 kişi düştüğünü ifade ederek, Gazimağusa Belediyesi’nin ise 285 personelin bulunduğunu ve her bir personelin 143 kişiye hizmet verdiğini anlattı.

Kaynakların hoyratça kullanılıp israf edildiğini ve hizmetlerin de yerine getirilemediğini; verilen hizmetin bedelinin de tahsil edilmediğini savunan Erkut Şahali, “İki yönden vurulacağınız bir bumerangı fırlatmış olursunuz” dedi.

CTP/BG’nin her iktidarı döneminde yerel yönetimlerinde reform sayılacak yasal düzenlemeler yapıldığını söyleyen CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Şahali, bazı tüzüklerin çıkarılamamasından dolayı intibaklarda sorunlar yaşandığını; UBP hükümetlerinin de yasalarda popülist tadilatlar yaparak daha çok personel istihdam etmeye yönelik zemin yarattığını savundu.

Siyasi avantaj sağlamak amacıyla yapılanların belediyeleri zora soktuğunu belirten Erkut Şahali, devlet katkısının artırılmasıyla belediyelere ek kaynaklar sağlandığını rakamlarla anlattı.

Fatura tahsilatlarını yapmayan belediyelerin sorumluluklarını yerine getirmediğini ifade eden Erkut Şahali, 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nda temel değişikliklerin gündemde olduğunu; yapılacak düzenlemelerle sorumluluklarını yerine getirmeyen belediye başkanı ve sorumlularına yaptırımlar öngörüldüğünü bildirdi.

Şahali mevcut yasada eksikler olsa da, devletin belediyeleri denetlemek için gerekli enstrümanlara sahip olduğunu söyledi.

 

TATAR: “BELEDİYELERE BÜTÇEDEN İYİ KAYNAK AYRILIYOR ANCAK SORUN DAĞILIMDA”

UBP Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar “hükümetin icraatları” konulu gündem dışı konuşmasının başında Erkut Şahali’nin sözlerine ithafen, UBP’nin popülizm yapmadığını, son 4 yılda çektiklerini kendilerinin bildiğini söyledi.

Ersin Tatar, suçlamaları reddederek, kendi bakanlığı döneminde yapılanları anlatarak, “Emekliye vergi getirerek kendimi ateşe atan bir Maliye Bakanıyım” dedi.

Tatar, belediyelerin kendi dönemlerinde yaptıkları düzenlemelerle gelirlerinin attığını, bütçeden iyi bir rakam aldıklarını ancak sorunun nüfusun gözetilmesine bağlı dağılımdan kaynaklandığını söyledi.

Ersin Tatar, Kıbrıs sorununa da değinerek, partilerin ve yetkililerin Güney’deki partilerle yaptığı görüşmelerin Cumhurbaşkanı’nın elini zayıflattığını savundu ve Annan Planı’na evet diyen Anastasiadis’in bu tavrını terk ettiğini belirtti.

Ersin Tatar, tek vatandaşlık-tek egemenlik konularında ters düşüldüğünü, halkoyuyla seçilen Cumhurbaşkanı’nın mutlak surette hükümetin desteğini arkasında hissetmesi gerektiğini; aksi halde dünyanın farklı algılamalar yapacağını kaydetti.

“Farklı davranılırsa rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanı’nın kemiklerinin de sızlatılmış olacağını” belirten Tatar, Rum basınını izlediğini kaydetti ve kimsenin yanlış hayallere dalıp ‘çözüm oluyor referanduma gidilecek’ gibi yanılgılara girmemesini istedi.

Meclis Başkanı Sibel Siber’in temaslarını izlediğini kaydeden Ersin Tatar, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in sözüne atıfta bulunarak “Zorla evlilik olmaz. Yapmamız gereken KKTC’yi, bu devletin yapısını, ekonomik durumunu daha da fedakarlık yaparak güçlendirmektir” dedi.

Ersin Tatar, Türkiye’yle iyi ilişkilerle ekonominin, yatırımların artırılması, tüm sektörlerin iyileştirilmesi; elektrik maliyetlerinin düşürülmesi, cesaretle yapıyı ellemek gerektiğini söyledi.

“Kolay olanı herkes yapar, önemli olan zoru başarmaktır. Ekonomik İşbirliği Protokolü’nde öngörülen ev ödevlerini madde madde ele alın” diyen Tatar, protokolde revize edilecek bir şey varsa bunun da halka söylenmesini istedi.

Protokolde yazdığı gibi fonların bütçeye alınması gerektiğini kaydeden Tatar, alınmazsa keyfi biçimde paraların harcanmasını kimsenin kabul edemeyeceğini; kıdem tazminatları konusunda adım atılması gerektiğini belirtti.

Elektrik konusunun her hafta bakanlar kurulunda değerlendirilmesi ve asla zamana bırakılmamasını isteyen Tatar, aksi halde karanlıkta kalınacağını söyledi.

ULUÇAY: “BELEDİYELERE 2014’TE PROJE BAZLI KAYNAK YARATMA ÇABALARINA AĞIRLIK VERECEĞİZ”

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay yanıt konuşmasında, belediyelerin halka hizmet sunarken hem kaliteyi artırma, hem de o belediyenin gelir-gider dengesini oluşturmak için bir takım kriterleri oluşturması ve bu amaçla 2014’te ciddi çalışmalar yapmak gerektiğini vurguladı.

Uluçay, belediyelerin halka daha yüksek standartta hizmeti nasıl sağlayabilecekleri konusunda bir proje üzerinde durulmasının şart olduğunu kaydederek, kendilerinin de belediyelere kaynak yaratmak için imkanları zorladıklarını söyledi.

Teberrüken Uluçay, 2014’te proje bazlı kaynak yaratma çabalarına ağırlık verileceğini bildirdi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615