• BIST 1.383
  • Altın 461,948
  • Dolar 8,0978
  • Euro 9,7385
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 30 °C

BELÇA işletmesinin tahliye edilmemesi için eylem!

BELÇA çalışanları, Cumhuriyet Meclisi yakınındaki şubenin tahliyesi için açılan davanın geri çekilmesi ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) eski yönetimince...
BELÇA işletmesinin tahliye edilmemesi için eylem!

BELÇA çalışanları, Cumhuriyet Meclisi yakınındaki şubenin tahliyesi için açılan davanın geri çekilmesi ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) eski yönetimince arazinin bir iş insanına kiralanması kararının geri alınarak belediyeye iade edilmesi çağrısında bulundu.

Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası’na (Çağ-Sen) üye bir gurup BELÇA çalışanı, BELÇA işletmesinin tahliye edilmesi için açılan davanın bugünkü duruşması öncesi Lefkoşa Kaza Mahkemesi önünde toplandı.

BELÇA çalışanları ve hissedarları, BELÇA’nın tahliyesi için LTB tarafından açılan davanın geri çekilmesi ve arazinin LTB’ye geri iade edilmesi taleplerini tekrarladılar.

DAVULCU: “ÇALIŞANLARIN HAKLARINI KORUMAK İÇİN BURADAYIZ”

Mahkemeler önünde bir konuşma yapan Çağ-Sen Sözcüsü Mehmet Davulcu, eski LTB yönetiminin Sıdıka Atalay isminde bir şahsa, para almadan BELÇA merkez şubesinin bulunduğu 5.5 dönüm araziyi devrettiğini, daha sonra ise kiracı olarak bulunan BELÇA’nın tahliyesi için tahliye davası dosyaladığını anlattı.

Davulcu, “BELÇA çalışanlarının çalışma haklarını korumaya yönelik mücadele için buradayız” dedi.

LTB Meclisi’nin Cuma günü yaptığı son toplantıda “davanın bir süre dahi olsa ertelenmesi” ve konunun araştırılması için, sendika temsilcisinin de yer alacağı bir araştırma komitesi kurulması kararları aldığını savunan Davulcu, ancak davanın henüz geri çekilmediğini belirtti.

Davulcu, “Umarım bu dava söz verildiği gibi erteletilir ve olayın ne olduğunun kamuoyuna anlatılmasına fırsat yaratılmış olur” dedi.

Kamu mallarının devredilmesine karşı olduklarını ifade eden Davulcu, “Lefkoşa halkının malı olan ve piyasa değeri 5-6 milyon sterlini bulan bir malın, tek kuruş para alınmadan, taahhüt edilen alış-veriş merkezinin yapılmasıyla ilgili herhangi bir banka teminat mektubu da alınmadan kamu malının birilerine peşkeş çekilmesi hukuki bir olay değildir” dedi.

Davulcu, davanın geri çekilmesi ve söz konusu taşınmazın tapusunun tekrardan LTB’ye devredilmesini de istediklerini söyledi.

ELCİL: “BULUTOĞLULARI İHALESİZ PEŞKEŞ ÇEKTİ”

BELÇA hissedarlarından Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil de, BELÇA’nın yüzde 10’unun LTB’ye, yüzde 30’unun KTÖS’e ve yüzde 60’ının ÇABEL Ltd’ye ait olduğuna işaret ederek “BELÇA’nın merkez mağazasının bulunduğu arazinin ele geçirilmesi ile ilgili birileri uzun bir süreden beri çalışma yapıyordu” dedi.

LTB eski Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın ihaleye çıkmadan Belediye Meclisi’nin kararıyla BELÇA arazisini bir kişiye “peşkeş” çektiğini iddia eden Elcil, “kamuya ait bir yerin özele peşkeş çekilmesini doğru bulmadıklarını” söyledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76