• BIST 1.365
  • Altın 464,693
  • Dolar 8,1074
  • Euro 9,7566
  • Lefkoşa 14 °C
  • Girne 17 °C
  • Mağusa 14 °C
  • İskele 14 °C
  • Güzelyurt 12 °C
  • Lefke 14 °C

Baz istasyonlarına kimsenin gücü yetmiyor mu?

Kıbrıs Ada HaberKKTC'de yıllardan beri baş gösteren baz istasyonları huzursuzluğu sürüyor.  Kurulacak hükümetin, yıllardan beri KKTC halkının...
Baz istasyonlarına kimsenin gücü yetmiyor mu?

Kıbrıs Ada Haber

KKTC'de yıllardan beri baş gösteren baz istasyonları huzursuzluğu sürüyor.  Kurulacak hükümetin, yıllardan beri KKTC halkının korkulu rüyası olan baz istasyonları konusunda önlem alması bekleniyor.

Ülkede faaliyette olan 'Kuzey Kıbrıs Turkcell' ve 'KKTC Telsim' GSM operatörleri tarafından şehirlerin içine kurulan ve yıllardan beridir halktan yükselen çeşitli tepki ve isyanlara aldırış edilmeyen baz istasyonları konusunda Toparlanıyoruz Hareketi Lideri Kudret Özersay da, tepkisini ortaya koydu.

Özersay: İnsan sağlığını önemseyen bir yönetim anlayışı istiyorum

Toparlanıyoruz Hareketi Lideri Kudret Özersay, baz istasyonlarının şehir içinde yer almasından duyduğu rahatsızlığı sosyal medya üzerinden gündeme getirdi. Kudret Özersay'ın açıklaması şöyle:

"Bir apartman dairesinde yaşıyorum, evime 150 metre yakınlıkta bu anten her gün karşımda.Yüzlerce konutun tam orta yerinde, 'yeşil alan' diye ayrılan yerin yanı başında. İnsan sağlığını önemseyen bir yönetim anlayışı istiyorum."

Baz istasyonları ne olacak?

Bilindiği gibi, seçim öncesinde gerçekleştirilen bir mülakatta; 'Ülkede kangren halini alan ve hiçbir hükümet döneminde bir önlem alınmayan baz istasyonları konusunda ne düşündüğü Gazeteci Rana Sarro tarafından, şimdi koalisyonun büyük ortağı olmaya hazırlanan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'na yöneltilen sorular arasındaydı. Yorgancıoğlu'nun bu soruya yanıtı ise, 'O fazla bir sorudur, nereden çıktı baz istasyonları?' şeklinde olmuştu. 

Dikmenliler baz istasyonu istemiyor

Hatırlanacağı üzere, Dikmen köy meydanında bir süre önce eylem yapan köylüler, köy içerisinde bulunan baz istasyonlarının köy dışına alınmasını istemişti.  Köy içerisinde bulunan baz istasyonlarının köy dışına alınmaması durumunda kendi elleri baz istasyonlarını sökecekleri uyarısını yapan bölge halkı baz istasyonlarının dışarı alınması için 21 Mayıs Salı gününe kadar süre tanımıştı. Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ise, “Eğer köy içerisindeki baz istasyonlarına tedbir alınmazsa biz kendi elimizle sökeceğiz. Bu baz istasyonları mutlaka köy dışına alınacaktır" demişti.

Çelebi: Köylü ayakta!

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, konuyla ilgili Kıbrıs Ada Haber'e konuştu. Çelebi, "Şuanda tepkiler durulsa da, köylü bu konuda ayaktadır. Eylemlerle tepkimizi ortaya koymuştuk. Herhangi bir önlem alınmadı. Bizlerin de elinden bir şey gelmiyor. Dolayısıyla, 1993 yılında Dikmen Belediyesi binasının üzerine konan Telsim Vodafona ait baz istasyonlarının kaldırılması için gereken yasal süreci başlatacağız. Her ne olursa olsun, belediye binası üzerindeki o baz istasyonunu kaldıracağız" dedi.

İskele de huzursuz

İskele şehir merkezinde bulunan ve Telekomünikasyon Dairesi İskele Santral Binası’nın bulunduğu arazide konuşlanmış olan iki adet dev baz istasyonu, bölge halkını huzursuz etmişti. İstasyonun yakınında iki adet lise bulunması ise durumun daha da ciddi bir boyut kazanmasına sebep olmuştu.

Tabipler Birliği: Baz istasyonları bölge dışına taşınmalı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Dikmen bölgesinde yaşayan vatandaşların bölgelerindeki baz istasyonunun bölge dışına taşınması isteğini haklı bulduğunu açıklamıştı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, adamızda bulunan 2 GSM operatörüne 20 Aralık 2012 tarihinde mevcut ada genelindeki baz istasyonlarının sayıları, özellikleri, hangi kriterlere göre yerleşimlerine karar verildiği ile ilgili yazı göndermiş ve Dikmen bölgesinde yaşayan vatandaşların bölgelerindeki baz istasyonunun bölge dışına taşınmasını Kıbrıs  Türk Tabipleri Birliği olarak haklı görmüştü. Yurt dışından birçok bilim adamı ile yaptığımız iştişareler sonucu mesafesi ne olursa olsun bölge halkı tarafından istenmeyen baz istasyonlarının o bölge halkına saygı duyularak bölge dışına taşınması gerektiği vurgulanmıştır.

 

 

 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76