• BIST 1.428
  • Altın 483,806
  • Dolar 8,2676
  • Euro 9,9699
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 19 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 17 °C
  • Lefke 17 °C

Basın-Sen'den kınama

Basın-Emekçileri Sendikası (Basın-Sen),  Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Sami Dilek’in bugün Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)’ta gerçekleştirilen...
Basın-Sen'den kınama

Basın-Emekçileri Sendikası (Basın-Sen),  Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Sami Dilek’in bugün Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)’ta gerçekleştirilen grev sırasında yaptığı açıklamaları kınadıklarını belirtti.

Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz yaptığı yazılı açıklamada ve verdiği demeçte, “yasal olmadığı halde halen Ulusal Birlik Partisi (UBP) delegesi olan” Kamu-İş Başkanı Sami Dilek’in, bugün TAK’ta gerçekleştirdiği grev sırasında okuduğu bildiriye ve bir televizyon programında yaptığı açıklamalara inanamadıklarını ifade etti.

“DİLEK’İN SENDİKACILIĞI VE DÜRÜSTLÜĞÜNDEN ŞÜPHE DUYUYORUM”

Kamu-İş Başkanı’nın “bu kadar kolay yalan söyleyebildiğini görmekten son derece üzgün olduklarını” dile getiren Darbaz, “toplumu yalan ve yanlış yönlendirmeye çalışan Dilek, bu söylediklerini kendi aklıyla söylemişse, onun yalnızca sendikacılığından değil, bir insan olarak dürüstlüğünden de büyük bir şüphe duymaktayım” dedi.

“HUZURSUZLUĞUN SEBEBİ TAK YÖNETİM KURUL BAŞKANIDIR”

Darbaz, Sami Dilek’in, “müdürün atanmasıyla ajansın huzurunun bozulduğu” iddiasının trajik komik olduğunu, esas müdürün atanmasını hazmedemeyenlerin ajans içerinse huzursuzluk yarattıklarını söyledi. TAK Yönetim Kurulu’nun aylardır toplanmayışının ise TAK Yönetim Kurulu Başkanı’ndan kaynaklandığını, Ajans muhabirleriyle gizli toplantılar yaparak ajans personelini bölmeye çalışanın ve huzursuzluğu tırmandıranın ise TAK Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu ileri sürdü.

“BUNDAN SONRA TAK’TA DAHA ÇOK MESAİ HARCAYACAĞIM”

TAK Müdürü’nün en kıdemli personellerden biri olmasından dolayı Ajans’a atandığını bildiklerini dile getiren Darbaz, bugüne kadar TAK’ta çok fazla mesai harcamamasından kaynaklanan boşluğun yalanlarla doldurulamayacağını, bundan sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylı bir yetkili sendika olan TAK’ta personelin huzuru için daha çok mesai harcayacağının herkes tarafından bilinmesi gerektiğini vurguladı.

“BASIN EMEKÇİLERİ BASINDA ÖRGÜTLÜ BİR SENDİKA ÇATISI ALTINDA OLMALI”

Ajans’ta çalışan personele Basın-Sen üyesi olması için kesinlikle baskı kurmadıklarını da söyleyen Darbaz, basın emekçilerinin bir işçi sendikasında değil, basında örgütlü bir sendika çaltısı altında toplanmasını arzuladıklarını kaydetti.

“DİLEK BAZI KİŞİLERİN PİYONU OLMASIN”

Sami Dilek’in, bir TV programında “müdür muavininin müdürden daha kıdemli olduğu” şeklindeki söylemiyle, ajans personelinin kaç yıl çalıştığı, ne iş yaptığı ve TAK yasası dahil ajans hakkında ne denli bilgi birikimine sahip olduğunun ortaya çıktığını  söylen Darbaz, Dilek’i Kamu-İş’e üye olan işçilerle ilgilenmeye ve bazı kişilerin de elinde “piyon olmamaya” davet etti.

“ŞUANDA GREV YAPARAK HANGİ HAK ARANIYOR.... AÇIKLASINLAR”

20 Temmuz etkinliklerinde ve 28 Temmuz Milletvekilliği Erken Genel seçim sürecinde habercilik anlamında sıkışmanın olacağını bildiği halde sağlık raporları göndererek işe gelmeyenlerin şu anda hak aramakta olduğunu da iddia eden Darbaz, “Kamu-İş’in yaptığı grevin hangi hak arama adına olduğunu da merak etmekteyim; derhal açıklasınlar ” dedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76