• BIST 1.431
  • Altın 507,961
  • Dolar 8,5400
  • Euro 10,3502
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Başbakanlık önünde eylem!

Uzun süredir grevde olan  KKTC Büro, Banka ve Ticaret Çalışanları Sendikası (Büro-İş) üyesi Mehmetçik Belediyesi çalışanları bugün Başbakanlık...
Başbakanlık önünde eylem!

Uzun süredir grevde olan  KKTC Büro, Banka ve Ticaret Çalışanları Sendikası (Büro-İş) üyesi Mehmetçik Belediyesi çalışanları bugün Başbakanlık önünde eylem yaptı.

Yaklaşık 2 aydır maaşlarını alamayan, 2011 protokol sorunu çözülmediği için 21 Ağustos’ta oturma, 26 Ağustos’ta süresiz grev başlatan Mehmetçik Belediyesi çalışanları Başbakanlık önünde toplandı.

“Başkanımız sahip çıkmadı, bakanlar sahip çıksın”, “Açız, hakkımızı istiyoruz”, “Okullar açıldı, çocuklar evde”, “Köle değil, insan gibi yaşamak istiyoruz” pankartlarının taşındığı eylem Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde gerçekleşti.

Bakanlar Kurulu’na katılmak için başbakanlığa giden bazı bakanlar eylemcilerle sohbet ederek konuyla ilgili bilgi aldı.

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ile Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş Başbakanlık önünde bekleyen sendika yetkilileri ve çalışanlar ile uzun süre görüştü.

Bakan Uluçay görüşme sonrasında basına kısa bir açıklama yaptı.

Büro-İş Başkanı Hüseyin Akyön’ün de basın açıklaması yaptığı eyleme KKTC Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) ile HÜR-İŞ ’e bağlı sendikaların başkanları, yetkilileri ve üyeleri destek verdi.

HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu da konuyla ilgili basına kısa bir açıklamada bulundu.

[gallery columns="9" ids="16286,16285,16284,16283,16279,16280,16281,16282,16278,16277"]

ULUÇAY: “TARAFLARIN HAZIRLANAN TASLAKLARA ONAY VERMESİNİ BEKLİYORUZ”

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Mehmetçik Belediyesi’nin 3 yılıdır devam eden sorununu çözmek için gerekli çalışmaların yapıldığını açıklayarak, ilgili tarafların hazırlanan taslaklara onay verilmesinin beklendiğini söyledi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Teberrüken Uluçay, Mehmetçik Belediyesi’nin 2012 ve 2013 bütçe taslağını hazırladıklarını ifade ederek, bunu yaparken belediyeden, belediye başkanından, meclis üyelerinden ve sendika yetkililerinden görüş aldıklarını dile getirdi.

Uluçay, çalışmaların bakanlık bünyesinde, Mehmetçik Belediyesi’ndeki ilgi taraflarla ve Sayıştaylığın gözetimde sürdürüldüğünü de söyledi.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİKLERİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILDI

Bakan Teberrüken Uluçay, gerekli tüzük değişiklikleri ile ilgili de çalışma yaptıklarını ifade ederek, hazırlanan tüzük ve bütçe taslaklarını ilgili yerlere ilettiklerini belirtti.

Bakan Uluçay, Mehmetçik Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin söz konusu taslakları bir an önce onaylanmasını ve devlet katkı payının devreye girmesini beklediklerini dile getirdi.

“BÖLGE HALKI BELEDİYEDEN HİZMET ALAMIYOR”

Belediye çalışanlarının 2 aydır maaşlarını alamadığını anımsatan Uluçay, bölge halkının uzun süredir belediyenin hizmetlerinden mahrum kaldığını vurguladı.

Yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Teberrüken Uluçay, “Eğer belediyenin uygulamaları ile ilgili farklı sıkıntılar varsa, seçim döneminde bunlar yeterince tartışılacak.  Kamuoyunun bilgisine getirilecek” dedi.

AKYÖN: “ÇALIŞANIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Büro - İş Başkanı Hüseyin Akyön ise Mehmetçik Belediyesi’nde Temmuz 2011’den beri yaşanmakta olan protokol anlaşmazlığından kaynaklanan sıkıntılara vurgu yaptı.

Akyön, belediye başkan yardımcısı ve as başkanın imza attığı protokolün belediye başkanı tarafından uygulanmadığına işaret ederek, konunun yargıya götürüldüğünü ancak sorunun çözülmemesinden dolayı 21Ağustos’ta greve gittiklerini söyledi.

Hükümet ile konuyu görüştüklerini, özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile İçişleri Bakanı’nın konuyla yakından ilgilendiğini kaydeden Hüseyin Akyön, bir bütçe hazırlanarak, belediyeye ilettiklerini ancak belediye başkanının samimiyetten uzak bir tavır ortaya koyduğunu iddia etti.

Akyön, “Bizim istediğimiz, 2011 yılı protokolüdür. Bu protokol, çalışanın banka hesabına veya eline çekler gelinceye kadar eylemlerimiz devam edecektir” dedi.

Çalışanların durumuna da değinen Akyön, şöyle devam etti:

“Okullar dün açıldı. Acaba çalışan çocuklarına harçlık verebilecek durumda mı? Bunları lütfen her iki taraf da, belediye başkanı da, belediye meclisi de, iyi düşünsün çünkü çalışanın artık dayanacak gücü kalmadı. “

“Bu olumsuzluklar devam ederse, bundan sonra yaşanacaklardan ne Büro-İş, ne de Mehmetçik Belediyesi çalışanları sorumlu değildir” diyen Akyön, İçişleri Bakanı ile gerçekleştirilen görüşmenin içeriğine ilişkin soruyu da yanıtladı.

Hüseyin Akyön, hem 2012, hem de 2013 için bütçe hazırlandığını ancak 5-6 yıldan beri Mehmetçik Belediyesi’nde yapılmayan tüzükler bulunduğunu söyledi.

Çalışanın tüzükleri görüp, incelediğini ve onayladığını kaydeden Akyön, bir tek imzanın eksik kaldığını belirtti.

“BUGÜN BAŞBAKANLA GÖRÜŞECEKLER”

Akyön, bir başka soruya verdiği yanıtta, Başbakan ile bugün saat 14.00’de bir araya geleceklerini söyledi.

LATİFOĞLU: “DEDİKODU MEKANİZMALARIYLA HALK ÜZERİNDE TEDİRGİNLİK YARATILIYOR”

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu da konuşmasında, Büro-İş’in 21 Ağustos’tan beri Mehmetçik Belediyesi’nde gasp edilen haklar ve ödenmeyen maaşlar için süresiz grev yaptığını kaydetti.

Latifoğlu, çözüm arayışları kapsamında belediyenin hak ettiği ancak bütçesinin olmamasından dolayı verilemeyen devlet katkısının verilmesi için girişimler başlatıldığını belirtti.

Yakup Latifoğlu, var olmayan bütçelerle ilgili çalışmaların tamamlandığını ve taslakların ilgili taraflara iletildiğini ancak siyasi nedenlerden dolayı dedikodu mekanizmasıyla halk üzerinde bazı tedirginlikler yaratıldığını ileri sürdü.

Latifoğlu şöyle konuştu:

“İlgili tarafları, bu gibi girişimlerden vazgeçmeye ve masaya gelerek sorunu aşmaya katkı koymaya davet ederim. Yetkililere de koydukları katkıdan dolayı teşekkür ederim. Eylemin kalkabilmesi, hazırlanan bütçelerin, tüzüklerin yürürlüğe konması ve çalışanın hakkını almasıyla mümkündür. Başkan ve belediye meclisine iyi niyetli görev düşer.”

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76