• BIST 98.455
  • Altın 219,766
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Lefkoşa 10 °C
  • Girne 10 °C
  • Mağusa 8 °C
  • İskele 8 °C
  • Güzelyurt 9 °C
  • Lefke 10 °C

Başbakan’dan yeni protokole ilişkin açıklama

ADA Haber... "Akdağ ile hemfikir olduğumuz 5 başlık"
Başbakan’dan yeni protokole ilişkin açıklama

Başbakan Tufan Erhürman haftalık olağan basın toplantısı düzenledi. 

Başbakan Tufan Erhürman, TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'la yeni protokolün modalitesine ilişkin hemfikir oldukları noktaları açıkladı.

Erhürman'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Sayın Akdağ'ın ve protokol hazırlamakla yetkilendirilmiş Türkiye Cumhuriyeti teknik komitesinin ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili bilgileri paylaşmak istiyorum.

Sayın Akdağ'ın ve teknik heyetin ziyareti son derece yararlı geçti. Bir çok noktada uzun toplantılar gerçekleşti. Bu uzun toplantılar basının da ilgisini çekti. Dolayısıyla bu toplantılarda neler konuşulduğunu ilk ağızdan paylaşmak istedim.

Öncelikle yeni protokolün hazırlık çalışmaları yürütülüyor şuanda. Ve bu yeni protokolün hazırlık çalışmaları ile ilgili olarak Sayın Akdağ'la görüşmemizde, öncelikle protokol hazırlık çalışmalarının modalitesine ilişkin önemli gördüğüm bir takım hemfikir olduğumuz noktaları belirledik. Bunları 5 başlık altında topladık.

5 BAŞLIK

Bunlardan birincisi; Protokol siyasi iradeyi de gerektiren bir metin, sadece teknik bir çalışma değil. Bu nedenle protokol hazırlama sürecinin sadece teknik bir süreç olarak yaşanmaması ve siyasi iradenin sıklıkla kendi görüşlerini sürece yansıtması ve siyasi irade gerektiren konularda hemfikirliğin sağlanmasıdır. Bu nedenle Sayın Akdağ bir aylık aralarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gelmeyi planladığını açıkladı. Sayın Akdağ ile sıklıkla bir araya gelip siyasi iradeyi en üst düzeyde katma kararlılığımızı ortaya koyduk. 

İkinci nokta; Geçmişteki protokol metinlerine bakıldığında, zaman zaman bazı noktaların yapılamayacağını bilmemize rağmen oraya yazıldığını görmekteyiz. Sayın Akdağ ile ortak kararlılığımız yapacağımız şeyleri protokole yazmak ve hükümet olarak ne yazıyorsa bunları süresi içerisinde yapmaktır.

Üçüncü nokta; Protokolde yazılan soyut öngörülerin hangi somut adımlarla, eylem planlarıyla hayata geçirileceğinin belirtilmesi, soyut ibarelerin protokolde yer almasıdır.

 Dördüncü nokta; protokoldeki eylem planları etap etap ve sık aralıklarla denetimden geçirilecek şekilde düzenlenecek ki takibi belli aralıklarla yapılabilsin. 

Beşinci öngörü; Bu protokol Sosyal ve Ekonomik Kalkınma protokolü olacak. Yani daha önceki protokollerde daha çok mali konular öne çıkmıştı. Bu protokolde sosyal ve ekonomik açıdan KKTC'nin kalkınması, öncelikli konu olarak ele alınacak ve protokol bu öncelikli konunun etrafında görüşülecek. 

 

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615