• BIST 1.431
  • Altın 509,760
  • Dolar 8,5400
  • Euro 10,3502
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 26 °C

"Başbakan bu açılışa katılmalı!"

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, Hala Sultan İlahiyat Koleji ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.Ülkenin önde gelen eğitim uzmanlarından...
"Başbakan bu açılışa katılmalı!"

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, Hala Sultan İlahiyat Koleji ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ülkenin önde gelen eğitim uzmanlarından Mehmet Çağlar, 27 Eylül Cuma günü açılışı yapılacak Haspolat’taki Hala Sultan İlahiyat Koleji ile ilgili Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'na da çağrıda bulundu. Mehmet Çağlar, Başbakan'ın açılışa katılması ve orada yapacağı konuşmada; İlahiyat Koleji'nin yanlışlığını dile getirmesi gerektiğini söyledi.

"Amaç daha farklı bir toplum yapısı mı?"

İlahiyat Koleji'nin mesleki teknik alanında değerlendirilemeyeceğini işaret eden CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, şöyle konuştu:

"Amaç din görevlisi yetiştirmekse, bunun yolu fakülte eğitimiyle olur. Amaç daha farklı bir toplum yapısı oluşturmaksa o zaman iş değişir. Devletin müdahil olması laiklik anlamı düşünüldüğünde, Anayasaya da aykırıdır. Eğitim sistemi içerisinde yer alacaksa, bunun soyut bir düşünceyi ilkokul ortaokul yaşlarına, taşımak doğru değildir."

"Hurafeler yerine nitelikli eğitim olmalı"

"Dinin öğrenilmesine karşı değilim, ama bunun yaşı, oralarda değildir. Din eğitiminin daha nitelikli olmasının yolunun da daha nitelikli, üniversite ya da master mezunu din görevlilerinin vermesi, bir takım huraferlerden çok daha ileri gidecektir."

"Kıbrıs Türk toplumunun kültürel yapısına uygun değildir"

"KKTC'nin ekonomik krizde bulunduğu bir dönemde, parası dıştan geliyor diye, bir okula izin vermesi bana göre ileride daha büyük sorunlar doğurur. Buraya harcanan parayı, tüm okullarda eğitimin daha iyi öğretilmesi için harcanabilir. Devlet olarak bilime dayalı insan yetiştireceğiz derken, eğitimde türlü sorunlar varken, bölesi bir okulun yersiz olduğu görülüyor. İnsanların inançlarına saygılı olmak gerekiyor. İnandıklarının eğitimini alma hakları da vardır. Ama bunun Eğitim Bakanlığı'nın bünyesinde olması doğru değildir. İlahiyat Koleji bir istismardır ve Kıbrıs Türk toplumunun kültürel yapısına uygun değildir."

"Başbakan açılışta  bunları söylemeli!"

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da 27 Eylül Cuma günü ülkeye gelerek katılacağı Haspolat’taki Hala Sultan İlahiyat Koleji açılışına katılıp katılmayacağı yönündeki soruyu ise Çağlar şöyle yanıtladı:

"Ben törene davetli değilim. Ancak davet edilirsem katılırım, ve tüm bunları dile getiririm, niye katılmayayım. Özkan Bey'in gitmesi gerektiğine ve orada yapacağı konuşmayla bunları dile getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Açılışa katılarak, orada yapacağı konuşmada, dinin nitelikli olması gerektiğinin, ilk okullara kadar düşen bir ilahiyat koleji olması yerine, bu konularda daha derin bilgiler almak isteyenlere eğitim verecek özerk bir yapı olması gerektiğini dile getirmelidir."

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76