• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 37 °C

"Ban'a gönderilen mektup düşmanlığın belgesi!"

"Ban'a gönderilen mektup düşmanlığın belgesi!"
Ulusal Birlik Partisi, ortak açıklama arayışı yerine tarafların bir an önce masaya oturması ve Kıbrıs konusunda nereye varılacağının bir an önce ortaya...

Ulusal Birlik Partisi, ortak açıklama arayışı yerine tarafların bir an önce masaya oturması ve Kıbrıs konusunda nereye varılacağının bir an önce ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti. Parti Genel Sekreteri Sunat Atun, BM Genel Sekreteri Ban ile Kıbrıs Özel Danışmanı Downer’in bir an önce Rum tarafının ayak oyunlarına prim vermekten, onları şımartacak davranışlarda bulunmaktan vazgeçmesini istedi.

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Sunat Atun yazılı bir açıklamayla, Rum Liderin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektubu değerlendirdi.

Sunat Atun, Anastasiadis’in Ban’a gönderdiği mektubun, Rum tarafının Kıbrıs Türk Halkı’nın temel hak ve hukukuna düşmanlığının yeni bir belgesi olduğunu söyledi.

Atun, Rum liderin sadece ve sadece sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamını, tek egemenliği gözetmekte ve tek yanlı olarak elde ettiği AB’ye tam üyeliğin koşullarına uyumdan dem vurmakta olduğunu kaydetti.

Anastasiades’in, mektupla Ban’a adeta “Siz benim istediklerimi yazınız, Türklerin istediklerini boş verin, görüşmeler ancak böyle başlar” dediğine dikkati çeken Atun, böyle bir zeminde başlayabilecek görüşmelerin Kıbrıs Türk tarafını yeni dayatmalarla karşı karşıya bırakacağını kaydetti.

UBP Genel Sekreteri, 4 aydır süren ortak metin çalışmasının Rum tarafının aşırı taleplerini metne koydurtmaya çalışmasıyla içinden çıkılmaz hale geldiğini ifade ederek, Rum tarafının şimdi yine aynı verimsiz sürecin tekrarını istediğinin ve bunun ayak sürüme olduğunun altını çizdi.

“UBP olarak Rumların bu tutumu karşısında susmamız , sesiz kalmamız söz konusu olamaz” diyen Atun, Ban ile Downer’in bir an önce Rum tarafının ayak oyunlarına prim vermekten, onları şımartacak davranışlarda bulunmaktan vazgeçmesi gerektiğini belirtti

Atun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ortak açıklama arayışı yerine taraflar bir an önce masaya oturmalı ve Kıbrıs konusunda nereye varılacağı bir an önce ortaya çıkarılmalıdır. Kıbrıs Türk Halkı’nı Rum uzlaşmazlığına ve oylama taktiklerine rağmen ambargo ve izolasyon altında tutmak BM ve AB için yüz karasıdır. Bir utanç kaynağıdır.

Kıbrıs Türk Halkı için egemenlik, siyasi eşitlik, iki kesimlilik, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamı, varılacak anlaşmanın Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olması yaşamsal öneme sahiptir ve UBP her koşulda bunları korumakta, savunmakta kararlıdır”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615