• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

Ban Ki-moon, Milliyet'e 'Kıbrıs' hakkında konuştu!

Ban Ki-moon, Milliyet'e 'Kıbrıs' hakkında konuştu!
Ban ki-Moon, Milliyet’in sorularını yanıtladı.‘Kıbrıs için çok çalışıyorum’"Kıbrıs meselesi çok uzun zamandır gündemimizde. Özel temsilcim...

Ban ki-Moon, Milliyet’in sorularını yanıtladı.

‘Kıbrıs için çok çalışıyorum’

"Kıbrıs meselesi çok uzun zamandır gündemimizde. Özel temsilcim Alexander Downer taraflarla temas halinde, ben de bu konuda çok çalışıyorum. Kıbrıs’ta ekonomik kriz süreci kesintiye uğratsa da üst düzey diyalogun en kısa zamanda başlayacağını umuyorum. Downer, Kıbrıs’ta bütün taraflarla çok yakın çalışıyor. Genel Kurul toplantıları sırasında Cumhurbaşkanı Gül ve Yunanistan Başbakanı Samaras’la Kıbrıs toplumlarını görüştüm. Garantör devlet olarak diyalog için ağırlıklarını koymalarını istedim."

 

Suriye’de askeri çözüm mümkün değil

Türkiye’yi ‘Birleşmiş Milletler’in güçlü bir ortağı’ olarak tanımlayan Ban Ki-moon, Suriye’de çözümün ancak diyalogla elde edilebileceğini belirterek Güvenlik Konseyi reformu için üye devletleri işaret etti.

GÜLSİN HARMAN - NEW YORK

Güney Kore’nin eski Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon, 2007 yılında üstlendiği Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin en yoğun ve kimilerine göre ‘sıkıntılı’ zamanlarını geçiriyor... Suriye’de bütün bölgeyi etkileyen çatışmayı engellemekte Güvenlik Konseyi’nin yapısı nedeniyle etkisiz kalmakla suçlanan BM’nin insani krizle başa çıkma kapasitesi de sorgulanıyor.

Eylül ayında Rusya ve ABD arasında varılan uzlaşmayla Suriye’de Beşar Esad rejimine ait kimyasal silahların imhasına karar verilmesi BM’yi tekrardan bir oyuncu olarak sahaya soksa da Cenevre görüşmelerinden siyasi çözüm çıkma ihtimalini yüksek gören kimse yok gibi...

Son günlerde, ABD’nin müttefik devlet liderlerinin bile özel görüşmelerini dinlemesinin ortaya çıkmasıyla BM’de giderek artan tepkiyi göğüslemeye çalışan Ban ki-Moon, Milliyet’in sorularına yanıt verdi.

 

‘Silahları yok edecekler’

İki ay öncesine kadar Suriye’ye askeri müdahale güçlü bir ihtimaldi. Şimdi ise KSYÖ ve BM’nin ortak misyonu Suriye’de kitle imha silahlarını yok ediyor. Etkisiz kalmakla suçlanan BM’nin rolünün değişmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Suriye’de askeri çözüm mümkün değil. Bu nedenle iki tarafa da her zaman silahlarını bırakmaları çağrısını yaptım. Ufukta sadece, Suriyelilerin diyaloguyla başarılabilecek siyasi çözüm ihtimali var. Bu krizin uyum içerisinde çözülebilmesi için Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine çağrı yaptım. Cenevre 2 Konferansı için Özel Temsilci Lakdar Brahimi bölgedeki kilit aktör ve taraflarla temas halinde. Kasım ayında Cenevre’de bütün tarafların katılabileceği yapıcı bir diyalog kurabileceğimizi umudunu taşıyorum. Çok sayıda insan hayatını kaybetti, siyasi çözüm olmadıkça da bu sürecek...

 

OPCW’nun Nobel Barış Ödülü kazanmasına dair eleştiriler vardı. Nobel’in ‘erken’ verilmiş olabileceğine inanıyor musunuz?

Suriye hükümeti Güvenlik Konseyi’nin geçirdiği tasarıya sadık bir şekilde işbirliği yapıyor. BM- OPCW misyonuyla da uyum içinde çalışıyorlar. Kontrol etmeleri planlanan 23 tesisten 20’sine girdiler. Umut ediyorum ki erişebildikleri kimyasal silahları bu ay içerisindeki bitiş tarihine uygun şekilde yok edecekler. Kasım ayında üçüncü aşama başlayacak. Bu aşama en zoru... Suriye’deki bütün kimyasal silahları yok edecekler.

 

Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos Güvenlik Konseyi’nde 14 yıldır Suriye’de ilk kez çocuk felci görüldüğünü belirtti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’deki mülteci sayısının 600 bini aştığını açıklamıştı. Üye devletlere çağrınız nedir?

Bizzat Türkiye’de iki mülteci kampını gezdim. Türk hükümetinin desteği beni derinden etkiledi, minnettarım. Türkiye yarım milyondan fazla insanı barınma imkânı sağlıyor. Mültecilerin sayısı çatışma devam ettikçe artacak. Bu yüzden insani krizin tek çözümü tarafların çatışmayı bırakması. Suriyelilerin karar vereceği bir diyalog süreci olmadıkça kriz çözülemez. Askeri çözüm söz konusu değil. BM elindeki bütün kaynaklarını kullanarak 2 milyondan fazla mülteci, ülke içerisinde evinden olmuş 5 milyon kişiye yardım etmeye çalışıyor.

 

“Türkiye’ye minnettarım”

2016’da Türkiye ilk İnsani Yardım zirvesine ev sahipliği yapacak. BM ofislerinin İstanbul’a taşınması için de kampanya yürütülüyor. Türkiye’nin BM’de daha aktif rol alma isteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye uluslararası toplumda çok önemli bir rol oynuyor. BM’nin çok güçlü bir ortağı UNDP (Kalkınma) simdiden bölgesel merkezini İstanbul’a taşımaya karar verdi. UN Kadın ve UNFPA (Nüfus Fonu) da gelmeyi düşünüyor. Bize bu kadar guzel tesisler sağladığı için Türkiye’ye minnettarız. BM ajanslarının sunduğu programlar ve fonlar Türkiye’de gelişecektir. Türkiye’nin Güvenlik Konseyi’nde geçici üyeliğe adaylığından haberdarım. Fakat bu üye ülkelerin verebileceği bir karar.

 

Güvenlik Konseyi’nde reform tartışmaları Suudi Arabistan’ın seçim sonucu hak kazandığı geçici üyeliği reddetmesiyle tekrar gündeme geldi...

Evet reform isteniyor, en azından 20 yıldır bu tartışılıyor. Demokratik, daha temsiliyetçi bir şekilde Konsey’in genişletilmesi talebi aslında yaygın bir görüş. Uluslararası camiada bu ölçüde bir değişimde hemen uzlaşılmaması doğal. Üye devletlerin, herkes tarafından kabul edilecek bir formülle Güvenlik Konseyi’nin yapısını değiştirme müzakerelerini sonuçlandıracağını umuyorum.

 

‘Kıbrıs için çok çalışıyorum’

Birleşmiş Milletler’in diplomasi ve barışçıl çözüm çabalarında Kıbrıs hep önemli bir yer tuttu. Müzakarelerde çözüm odaklı bir süreç başlayabilir mi?

Kıbrıs meselesi çok uzun zamandır gündemimizde. Özel temsilcim Alexander Downer taraflarla temas halinde, ben de bu konuda çok çalışıyorum. Kıbrıs’ta ekonomik kriz süreci kesintiye uğratsa da üst düzey diyalogun en kısa zamanda başlayacağını umuyorum. Downer, Kıbrıs’ta bütün taraflarla çok yakın çalışıyor. Genel Kurul toplantıları sırasında Cumhurbaşkanı Gül ve Yunanistan Başbakanı Samaras’la Kıbrıs toplumlarını görüştüm. Garantör devlet olarak diyalog için ağırlıklarını koymalarını istedim.

 

‘Diplomatik dokunulmazlığa saygı duyulmalı’

Almanya ve Brezilya’nın başını çektiği ülkeler dinleme skandalının ardından internette mahremiyetin korunması için Genel Kurul’a ortak tasarı sunmaya hazırlanıyor. BM bu konuda ne yapabilir?

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in Genel Kurul’da söylediklerini dikkatle not aldım. Devletlerin istihbarat faaliyetlerinde diplomatik dokunulmazlığa saygı duyması gerekiyor. Bütün üye devletler uluslararası anlaşmalara saygı duymalılar.

Kaynak: milliyet

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615