• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 23 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 23 °C

Bakırcı: Taşocakları ile ilgili projeler gündemde!

Bakırcı: Taşocakları ile ilgili projeler gündemde!
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, her taşaocağına özel fiziki yapıya göre rehabilite amaçlı çalışmaların proje aşamasında olduğunu...

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, her taşaocağına özel fiziki yapıya göre rehabilite amaçlı çalışmaların proje aşamasında olduğunu ve yakında bu projeleri kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Bakırcı, Kıbrıs Genç Tv'de Aysu Basri Akter'in sunduğu "Günün Getirdikleri ile Günaydın" programında soruları yanıtladı.

Bakan Bakırcı programda taşocakları ile ilgili soruları yanıtlarken, taşocağı işletmeciliğinin bütün ülkelerde gerçekleşen bir faaliyet olduğunu ama önemli olanın bunu bilimsel ve doğru yöntemlerle yapmak olduğunu söyledi. Ülkede bugüne kadar verilen taşocağı izinleri sonrası yeterli denetimlerin yapılmayışı sonrası bugün ortaya çıkan üzücü tablonun oluştuğunu vurgulayan Bakırcı, önemli olanın "Bundan sonra ne yapabilmek olduğunu" belirtti.

Bakırcı, Türkiye'yi örnek göstererek yüzölçümü olarak büyük bir ülke olduğundan dolayı bu tür taşocaklarının yerleşim yerlerinden oldukça uzak yerlerde faaliyet gösterdiğini bu durumda hem yerleşim yerlerinde çevre kirliliği yaratmadığını hem de insanlar her gün görmediği için çok fazla gündeme gelmediğini söyledi.

KKTC'nin yüzölçümününden dolayı mesafelerin kısa oluşu nedeniyle taşocaklarının yerleşim yerlerine yakın oluşu, verilen izin sayısının fazla olması ve uygulanan bilinçsiz yöntemlerin taşocakalarını bugün ülkenin en önemli çevre sorunlarından birisi yaptığını belirten Bakırcı : "Daha önceden de açıkladığımız gibi, uzun soluklu yapılacak bir çalışmayla rehabilite konusunda her taşocağının fiziki yapısına göre çalışmalar yapacağız" dedi.

Taşocakalrını kapatmanın beraberinde inaşaat sektöründe fiyat dengesini sarsacak büyük artışların olabileceği bir süreci yaratmak anlamına geleceğini ifade eden Bakan Bakırcı: "Ama 16 taşocağı da bu ihtiyaçların üstündedir. Taşocağı sahipleri ile konuşacağız. Birleşme yöntemiyle aynı yerlerde faaliyet göstermeleri konusunda çalışma yapacağız.Bu gerçekleştireceğimiz rehabilite sürecinin daha da hızlı oluşmasına katkı sağlayacak" dedi.

Rehabilete yöntemleri hakkında da bilgiler veren Bakırcı, uydu fotoğraflarından yararlanılarak, her taşocağına özel 3 boyutlu projelerin bitirilme aşamasında olduğunu ve yakında bu çalışmaları, kamuyoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Bakırcı, kısa,orta ve uzun vadeli rehabilite çalışmaları başlar başlamaz da etkin denetimler yapılacağını ve özellikle görsel kirliliğin azalması için gerekenlerin yapılacağını belirtti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615