• BIST 95.166
  • Altın 187,046
  • Dolar 4,7472
  • Euro 5,5566
  • Lefkoşa 38 °C
  • Girne 39 °C
  • Mağusa 40 °C
  • İskele 40 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 38 °C

Bakırcı, AKSA ile görüştü... Filtre hakkında bilgi aldı

Bakırcı, AKSA ile görüştü... Filtre hakkında bilgi aldı
BAKIRCI'DAN AKSA'YA ZİYARETTEMİZLİK ÇALIŞMALARI VE FİLTRE HAKKINDA BİLGİLER ALDI Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, Kalecik'te faaliyet...

BAKIRCI'DAN AKSA'YA ZİYARET

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI VE FİLTRE HAKKINDA BİLGİLER ALDI

 

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, Kalecik'te faaliyet gösteren AKSA Elektrik Santarilini ziyaret ederek şirket yetkililerdinden Kalecik'te yaşanan petrol sızıntısı sonrası yapılan temizlik çalışmaları ve filtre ile ilgili bilgiler aldı.

Bakan Bakırcı bu kapsamda AKSA Enerji Üretim A.Ş. KKTC Sorumlusu Murat Çaptuğ ile temizlik faaliyetlerini yürüten Martı Deniz Temizliği Ltd. Şirketi Genel Müdürü Erdem Nevşehir ile biraraya geldi.

Bakırcı, toplumun hem temizlik çalışmaları hem de filtre konusunda çok hassas olduğunu belirterek bu konuda beklentilerin bulunduğunu, beklentilerin yerine getirilmesi noktasında da Bakanlık olarak konuların takibinde büyük bir titizlikle hareket ettiklerini söyledi.

Konuyu birinci elden öğrenmek için bir ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakırcı, çalışmalar hakkında yetkililere sorular sorarak bilgiler aldı.

 

ÇAPTUĞ:"MEVCUT FİLTRENİN REVİZE EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTIK"

Temizlik çalışmaları ile ilgili Bakırcı'nın sorularını yanıtlayan AKSA Enerji Üretim A.Ş. KKTC Sorumlusu Murat Çaptuğ, yaklaşık 5 aydır çalışmaların devam ettiğini ve şu anda Yüzde 90'dan fazlasının sona erdiğini söyleyerek şu sıralarda ağırlıkla kayaların üzerindeki temizlikler yapıldığını belirtti.

Çaptuğ,dalış operasyonlarının da sürdüğünü söyleyerek,Otel ve Belediyelerin plajlarında herhangi bir kirlilik kalmadığını açıkladı.Bir ay sonra temizlik çalışmasını bitirmeyi planladıklarını ifade eden Çaptuğ, sonrasında da sürekli olarak ekiplerin kontrol amacıyla görevde olacağını söyledi.

Filtre konusunda da Bakan Bakırcı'nın sorularını yanıtlayan Çaptuğ, mevcut filtre sisteminin revizyon edilmesi için çalışmaların başladığını ve son aşamaya geldiğini ama bunun bir süreç alacağını söyledi.

Bir firma ile kontrat aşamısında olduklarını belirten Çaptuğ, sürecin ilerlemesi ve sağlıklı bir yapı oluşması için yaklaşık bir yıl gibi bir süreye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Çaptuğ, mevcut durumda filtrenin zaten devrede olduğunu ama kapasite arttırımı nedeniyle bir revizyon çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

 

NEVŞEHİR: "TURİZM SEZONUNDA HİÇ BİR SORUN OLMAYACAK"

Martı Deniz Temizliği Ltd. Şirketi Genel Müdürü Erdem Nevşehir de sızıntının yaşandığı ilk günlerde bile plaj ve kıyılarda sorun yaşanmaması adına önlem aldıklarını hatırlatarak önümüzdeki Turizm sezonunda herkesin bu konuda rahat olmasını söyledi.

Deniz altında da küçük kütleler halinde kalan parçları temizlediklerini ifade eden Nevşehir, şu anda gözükmeyen ve ileride ortaya çıkabilecek parçalara da mobil ekiplerin anında müdahale edeceklerini ifade etti.

Kayalarda yaptıkları temizlik çalışmalarının da 1 ay içerisinde biteceğini söyleyen Nevşehir, temizlik çalışması bitmiş olsa bile kayaların üzerinde bir renk kalabileceğini ama bu rengin akmayan,sızmayan ve zararı olmayan bir kalıntı olacağını, bunun da doğa şartları ile zamanla kaybolacağını belirtti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615