• BIST 1.377
  • Altın 460,564
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 28 °C
  • Lefke 25 °C

Bakanlar Kurulu'ndan kararlar çıktı

Başbakan Sibel Siber, hükümetlerin sahil şeridi kiralama yetkisi olmadığını ancak geçmiş hükümetin 35 dönüm sahil şeridinin kiralanması yönünde...
Bakanlar Kurulu'ndan kararlar çıktı

bakanlar kurulu yeni

Başbakan Sibel Siber, hükümetlerin sahil şeridi kiralama yetkisi olmadığını ancak geçmiş hükümetin 35 dönüm sahil şeridinin kiralanması yönünde de bir karar aldığını belirtti.

Başbakan Sibel Siber bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, çeşitli konular yanında Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun hazırladığı Raporlarla ilgili kendisine gönderilen Başsavcılığın görüşlerini paylaştı.

Başbakan Siber, eski Bakanlar Kurulu’nun petrol dolum tesisi için sahil şeridi ve hali arazi kiralamasının hukuka aykırı olduğunu kaydederek Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin hukuka aykırı hareket ettiğini söyledi.

Başbakan Sibel Siber, Kalecik’te özel elektrik üretim şirketine gemiden yakıt âktarılırken geçen hafta yaşanan kazanın çok acı bir tecrübe yaşattığını belirterek, geçmiş hükümet döneminde gündeme getirilen Petrol Dolum Tesisine felaket olasılıkları nedeniyle her zaman şiddetle karşı olduklarını kaydetti.

Meclis Genel Kurulunun 14 Aralık 2012 oturumunda yaptığı konuşmada sağlık ve çevrenin devlet politikası haline getirilmesinin önemine ve çevrenin sağlıklı olmadığı zaman halkın da sağlıklı olmasının mümkün olmadığına vurgu yaptığını anımsatan Siber, ülkede toplum karşı durduğu yatırımların yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Siber, Sivil Toplum Örgütlerinin Petrol Dolum Tesisi projesinin ülkeye ne gibi faydaları olacağı konusunda elde güvenilir bilgi bulunmadığının altını çizdiğine de işaret etti.

Geçmiş hükümetin petrol dolum tesisi ile ilgili “topluma rağmen yaparız” şeklinde bir duruş sergilediğini ifade eden Siber, Başsavcılıktan gelen görüş doğrultusunda UBP Hükümetinin söz konusu projeyi yaptırmasının yasal olmadığını kaydetti.

Petrol dolum tesisi inşa edilmesi için Bakanlar Kurulu tarafından alınan kiralama kararı hakkında Başsavcılıktan alınan görüşü de basınla paylaşan Siber, yazıda, sahil şeridi ve hali arazi kiralanmasının Anayasa’nın 159’uncu maddesi ile İTEM yasasının 4’üncü maddesine aykırı olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Siber, “Bakanlar Kurulu sahil şeridi olan bazı parsellerin petrol dolum tesisi inşası için kiralamasına karar vermiştir. Bakanlar kurulunun sahil şeridi ayrılan bir yeri kiralama yetkisi bulunmamaktadır… Yürürlükteki mevzuat Bakanlar kuruluna böyle bir kiralama kararı alma yetkisi vermiş değildir. Bunları ben söylemiyorum bunlar başsavcının yazdıklarıdır” dedi.

Sibel Siber, Bakanlar Kurulu’nun rezerv arazi ayırması, kiralama kararı alması yetkisinin de  bulunmadığını belirtti.

Geçmiş Bakanlar Kurulunun ayrıca Şehir Planlama Dairesi’nin proje hakkında izin vermesi yönünde de karar aldığını belirten Siber, Bakanlar Kurulu’nun bir dairenin yetkisi dahilindeki bir konu ile ilgili karar alma yetkisi bulunmadığını belirtti.

Sibel Siber, “Bakanlar kurulunun hali arazilerin kiralanması için karar alma yetkisi yoktur. Hukuk yok Başsavcılık görüşü yok” dedi.

KARŞIYAKA’DA 35 DÖNÜM

Geçmiş UBP hükümetinin görüş almadan Karşıyaka bölgesinde 35 dönümlük bir sahil şeridinin daha turizm amaçlı yatırım gerekçesiyle birilerine verilmesi yönünde karar aldığını açıklayan Siber, “Sahiller halkındır, kamunundur, kiralanmaz… Toplumun varlıkları bu kadar mı kolay elden çıkarılabilir ?” dedi.

Söz konusu arazinin de bugünkü toplantı gündeminde olduğunu ifade eden Başbakan Sibel Siber, “Biz kamu vicdanını rahatsız eden ama hukuka da aykırı olan olayları da iptal ediyoruz” dedi.

TASARRUF TEDBİRLERİ

Koalisyon hükümetinin aldığı tasarruf tedbirlerine de değinen Siber, alınan önlemlerle geçmiş hükümet döneminde aylık 4 bin 600 TL olan akaryakıt giderinin aylık 409 TL’ye düşürüldüğünü belirtti.

KKTC’nin zengin bir ülke olmadığını, çukur yolları, pek çok kurumunun borç içerisinde olduğu bir ülke olduğunu, dolayısı ile harcamalarda keyfiyetin durdurulması gerektiğini belirten Siber, bin 200 TL  olan aylık teshir giderlerin de, alınan önlemlerle 700 TL’ye düşürdüklerini ifade etti.

Başbakanlıkta 6 ayda 150 bin TL tutarında çelenk satın alındığını belirten Başbakan Sibel Siber, 150 bin TL’lik harcamanın 100 bin TL’sinin sadece bir çiçekçiye ödendiğine de dikkat çekti.

UBP Hükümeti döneminde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına verilmek üzere kullanılan paranın alındığı yerleri de açıklayan Siber, söz konusu paranın70 bin TL’sinin Şehit Çocukları Arsaları Altyapı Projesi, 75 bin TL’sinin Yol Bakım ve Onarım Projeleri, 75 bin TL’sinin Telefon Şebekelerinin Geliştirilmesi Projesi, 20 bin TL’sinin Okul Onarımları Projesi, 60 bin TL’sinin ise Öğretmen Lojmanlarının tamiri projeleri için ayrılan bütçelerden çekildiğini ifade etti.

Siber, “Bizim için 60 bin, 20 bin lira çok önemli rakamlardır. Bunları gelişi güzel harcamamalıyız. Zengin bir devlet değiliz ki bir bakanlar kurulu restorana gitsin ve 3 bin TL yazıp çıksın. Tasarruf tedbirleri almak zorunda olan bir devletiz” dedi.

MOTOSİKLET EHLİYETİ İÇİN TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Motosiklet kazalarını önlemeye yönelik Avrupa Birliği mevzuatından da yararlanarak tüzük değişikliğinin de gündemlerinde olduğunu ifade eden Siber,“Bu düzenleme ile motosikletlilerin güvenliği konusunda büyük bir eksikliği gidermiş olacağız” dedi.

Mevcut tüzükte 18 yaşı tamamlamış bir kişi istediği güçte motor alabildiğini kaydeden Siber,  motosiklet ehliyeti alınırken motor gücüne göre yaş ve tecrübe koşulu aranmasını getirecek düzenlemeler öngördüklerini ifade etti.

Siber, H1 kategori için 18 yaş, H2 kategori için 20 yaş ve eğitim koşulu gibi koşullar getirileceğini söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) hükümeti dönemindeki bazı icraatlarla ilgili Başsavcılığa gönderilen raporların da takipçiliğini yaptıklarını ifade eden Başbakan Siber, Geçitkale-Meriç- Lefkoşa arası enerji hattının Geçitkale Havalimanı’nın kapanmasına neden olduğuyla ilgili dosyayla hakkında Başsavcılıktan gelen raporda, Başsavcının raporun tarafsız ve önyargısız olması gerektiği görüşünde bulunduğunu kaydetti.

“Denetleme kurulu üyeleri bu raporları yazarken yorum katmışlar” diyen Siber, Polisin incelemelerine de atıfta bulunulan raporda görevi kötüye kullanma, devleti zarar uğratma yönünde tespit bulunmadığı,  havalimanının kapanmasına sebebiyet vermediği yönde görüş belirtildiğini kaydetti.

Her zaman kendisine yönlendirilen bir konu olduğunu kaydeden Siber, “ Hatların başka tarafa geçirilmesi için 32 bin TL gerekiyormuş” dedi.

HELLİM

CTP-BG hükümeti döneminde Romanya üzerinden İngiltere’ye hellim ihracatıyla ilgili Başsavcılığa gönderilen dosya hakkında gelen görüş konusunda bilgi veren Siber, Başsavcılığın, ihracat girişinin iyi niyetli ancak başarısız bir girişim olduğu görüşünü belirttiğini kaydetti.

BİO-KİM

CTP-BG hükümeti döneminde Bio-Kim konusunda hazırlanan dosya ile ilgili başsavcılığın konunun ileri götürülmesine neden olacak bir unsur görmediğini ifade eden Siber, raporda Tarım ve Kimya Sanayi Limitet ile Bio-Kim arasında bir ihtilaf olduğunu ve başka bir suç unsuru tespit edilmediği belirtildiğini kaydetti.

Sibel Siber ayrıca Başbakanlık Denetleme Kurulunun, eksik üyesi bulunduğundan 2 Ocak 2012’den beri toplanamadığını ifade etti.

AKARYAKIT ZAMI

UBP hükümeti döneminde yapılan düzenleme ile petrol ham maddesi ve döviz’e bağlı olarak akaryakıt fiyatlarının otomatik olarak düzenlendiğini ifade eden Siber, “Şeffaf olmasaydık zammı  Pazartesinde bırakırdık” dedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76