• BIST 1.431
  • Altın 508,758
  • Dolar 8,5400
  • Euro 10,3502
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Bakanlar Kurulu son kararlarını aldı!

Bakanlar Kurulu, Kriz Yönetim Komitesi oluşturmak ve tarım ürünlerinin reçeteyle verilmeye başlanmasını değerlendirmek üzere toplandı.Başbakan Sibel...
Bakanlar Kurulu son kararlarını aldı!

Bakanlar Kurulu, Kriz Yönetim Komitesi oluşturmak ve tarım ürünlerinin reçeteyle verilmeye başlanmasını değerlendirmek üzere toplandı.

Başbakan Sibel Siber, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, bugün hükümetlerinin son Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştireceklerini belirterek, yeni hükümetin kurulma aşamasında olduğunu ve kısa süre sonra görevlerini devredeceklerini ve onlara başarılar dileyeceklerini söyledi.

Hükümete geldikleri 2.5 aylık sürede hep takım ruhuyla, ülke ve halk için en iyisini yapmak için uğraştıklarını ifade eden Siber, “Sizlerde sevginizle, güveninizle büyük motivasyon verdiniz. Çok teşekkür ederiz” dedi.

Siber, bu desteğin ve güvenin sonraki hükümet döneminde de devam etmesini temenni ederek, devlet kurumlarına gelenlerin geçici olduğunu, hükümetlerin halk için,  halkın yaşam kalitesini arttırmak için var olduğunu vurguladı.

Hükümete geldiklerinde programın ilk iki paragrafında, yer verdikleri; “Açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik temelinde, her bireye eşit mesafede durma anlayışıyla hareket edecek, insanımızın günlük hayatını kolaylaştırmayı ve yaşam kalitesini arttırmayı temel ilke olarak benimseyecektir. Hükümetimiz görev yapacağı süre içerisinde bu görevi en üst düzeyde gerçekleştirme çaba ve gayreti içerisinde olacaktır. Bu çaba ve gayretlerin dönemimiz sonrasında da sürdürülmesi imkanlarını sağlamak üzere görev hükümeti oluşturulmuştur. Bu anlayışla oluşturulan hükümetimiz öncelikle demokrasi kültürünü geliştirmek ve toplumsal uzlaşıyı sağlamak için çalışacaktır” ifadelerini anımsatan Siber,  görevde oldukları sürece çalışmalarını hep bu ilkeler doğrultusunda gerçekleştirdiklerini söyledi.

Siber, seçim yasakları, Meclis’in çalışmadığı, yasamanın yapılmadığı bir dönemde Bakanlar Kurulu’ndan geçirdikleri tüzüklerle insanların yaşam kalitesini arttırmayı amaçladıklarını belirterek, özellikle çevre ve sağlık konusunda büyük gayret gösterdiklerini ve şeffaf ve adil olmaya çalıştıklarını belirtti.

Gelecek dönemde meclisin açık olmasıyla birlikte daha da güzel işler yapılacağına inandığını kaydeden Siber, yeni ve çağdaş yasalar geçirileceğini ve demokrasi adına birçok yasa yapılacağını ifade etti.

BAKANLAR KURULU GÜNDEMİ

Siber, bugünkü Bakanlar Kurulu gündeminde ise önemli bir karar alarak, Kriz Yönetimi Komitesi’nin oluşumunu geçireceklerini söyledi. Siber, 2,5 aylık dönemde çeşitli çevre felaketleri yaşandığını ve Ortadoğu’da gelişen olaylar nedeniyle bu komitenin oluşumunun çok önemli olduğunu vurguladı.

Siber, Bakanlar Kurulu’na, “yurt içinde ve dışında meydana gelen afet ve acil durumlara ulusal ve yerel düzeyde müdahalenin ve buna ilişkin hazırlık faaliyetlerinin etkin şekilde gerçekleştirilmesi koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması için belirlenen kıstaslarda Kriz Yönetim Komitesi oluşturulması” önergesi verildiğini söyledi.

Komitenin, Başbakanlık Müsteşarı başkanlığında, İçişlerini, Sağlığı, Çevreyi, GKK, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nı, Polis Genel Müdürlüğü’nü temsilen belirlenecek kişilerden oluşmasını öngördüklerini anlatan Siber, komitenin doğal, teknolojik ve insan kaynaklı durumlarda etkin ve yoğun koordinasyonu sağlamakla yükümlü olacağını belirtti.

TARIM İLAÇLARININ REÇETEYLE SATILMASI

Siber, Tarım ilaçlarının reçeteyle satılması konusunda ilgili kurumlarla toplantı yaptıklarını ve uygulama başladıktan sonra çıkabilecek aksaklıkları değerlendirdiklerini kaydederek, bu nedenle Tarım Bakanlığı bünyesinde her ay toplantı yapılarak uygulamanın değerlendirilmesine karar verdiklerini söyledi.

Yaşamın her alanında denetimin çok önemli olduğuna işaret eden Siber, yasaları sadece yapmanın yetmeyeceğini denetlemenin görevleri olduğunu vurguladı.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76