• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 21 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 20 °C

Bakan'dan vatandaşlık konusunda açıklama!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul Toplantısı, Gündem Dışı konuşmaların ardından tamamlandı. Bir sonraki birleşim 7 Ekim Pazartesi saat 10.00’da yapılacak.İçişleri...
Bakan'dan vatandaşlık konusunda açıklama!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul Toplantısı, Gündem Dışı konuşmaların ardından tamamlandı. Bir sonraki birleşim 7 Ekim Pazartesi saat 10.00’da yapılacak.

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay Meclis’te yatığı konuşmada, vatandaşlık işlemlerini “Yeni Yurttaşlık Yasası”nı oluşturana kadar durdurduklarını ifade ederek, yeni yasa ile insanları rahatlatacaklarını, kuralların net bir şekilde yer alacağını ve herkesin ne olacağını bileceğini, mağdur insan olmayacağını, siyasilere ihtiyaç duymayacağını belirtti.

Sucuoğlu: Güney vatandaşlıkları kolaylaştırdı

UBP Lefkoşa Milletvekili Fazi Sucuoğlu ise “vatandaşlıklarla” ilgili gündem dışı konuşma yapmak için söz aldı. Sucuoğlu, vatandaşlık konusunun hassas bir konu olduğunu, bu yüzden konu üzerinde politika yapmak için değil, bilgi paylaşımında bulunmak amacıyla konuşacağını söyledi.

Sucuoğlu, Rum kesiminde 42 yılda;  yılda 5 bin 200 ortalama vatandaşlık verildiğini, bunun da bugün ortalama 250 bin olduğunu belirterek, bu sayının 150 bin civarının Yunanistan’dan olduğunu kaydetti.

Bu rakamın nüfusun yüzde 32’sine denk geldiğini ifade eden Sucuoğlu, Güney Kıbrıs’ın ülkede yatırım yapana bile vatandaşlık verdiğini, vatandaşlıkları kolaylaştırdığını söyledi.

Sucuoğlu, KKTC’de ise yatırımcılara vatandaşlık verilmediğini ifade ederek, KKTC’de ise yıllık vatandaşlığın ortalama bin 600 civarında olduğunu kaydetti ve hükümet programında vatandaşlıklarla ilgili yer alan “yeni vatandaş olanlar seçimlerde oy kullanmayacak” maddesini eleştirdi.

Bunun yanlış olduğunu, Hükümet’in bu kısıtlama ve eşitsizliği yeniden ele almasını isteyen Sucuoğlu, KKTC’deki vatandaşlık alma kıstaslarının ele alınmasını ve değiştirilmesini, kolaylaştırılmasını, insan mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Sucuoğlu, vatandaşlık hakkı kazanan insanların vatandaşlık işlemlerinin tamamlanması gerektiğini de belirterek, vatandaşlıklar konusunda hükümetlerin değişimiyle etkilenmeyen, tüm siyasilerin, sivil toplum örgütleri ve uzmanların katılımıyla bir “Vatandaşlık Yasası” oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Hükümet’ten talebinin bu konuda geniş katılımlı bir toplantıyla yasanın hazırlanması olduğunu belirten Sucuoğlu, Hükümet’in bu konuda yapacağı girişime destek vereceklerini kaydetti.

Uluçay: Süratle yeni yurttaşlık yasası yapılacak

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da, Sucuoğlu’na bu konuyu gündeme getirmesi ve Güneyde yaptığı araştırma için teşekkür ederek, araştırma ve saptamaların önemli olduğun vurguladı.

Uluçay, vatandaşlık konusunun önemli bir konu olduğunu, bu yüzden geçmişin değil, bundan sonraki sürecin nasıl gelişeceğinin önem taşıdığını belirterek, siyasilerin bu işi iradeyle çözebileceğini, iradenin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Yeni yapılacak düzenlemede vatandaşlıkla ilgili birçok anomaliye cevap verilmesi gerektiğini ifade eden Uluçay, vatandaşlık konusunda sorunun, var olan yasaya uygun hareket edilip edilmediği olduğunu belirterek, vatandaşlıklara bakıldığında, iradeye sahip çıkılmadığının görüldüğünü kaydetti.

Süratle yeni yurttaşlık yasasını yapıp insanları rahatlatacaklarını söyleyen Uluçay, yeni yasada kuralların net bir şekilde yer alacağını ve herkesin ne olacağını bileceğini, mağdur insan olmayacağını belirtti.

Vatandaşlıkları durdurduklarını, yeni yurttaşlık yasası hazırlanana kadar da böyle süreceğini ifade eden Uluçay, vatandaşlık alma aşamasında olan insanların da vatandaşlılarının durdurulduğunu çünkü araştırılacağını söyledi.

Uluçay, vatandaşlık konusunda adalet yaratılacaksa her dönemi adalet terazisine koyacaklarını ifade ederek, Çalışma Bakanlığı ile geniş bir toplantı yapacaklarını, anomalileri gidereceklerini kaydetti.

Yeni Yurttaşlık Yasası’nın çalışmalar sonrası detaylandırılacağını, Meclis’te tartışılacağını, amaçlarının bütün siyasi partilerin aktif katılımıyla vatandaşlık konusunun yapılandırılması, kriterlerin belirleneceğini, insanlara doğru mesajlar vermek olduğunu kaydetti.

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76