• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 24 °C

Bakandan 'MÜFREDAT' açıklaması!

Bakandan 'MÜFREDAT' açıklaması!
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr.Özdemir Berova, müfredat konusunda...

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr.Özdemir Berova, müfredat konusunda basında yer alan iddialar hakkında konuştu.

Berova, “okul öncesinden başlayıp 8’inci sınıfın sonuna kadar olan ders müfredatının program bazlı olarak, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın yazdığı kitaplar ve belirlediği programlardan oluşacaktır dedi.

Berova, bu projenin ilk başlangıç sürecini 1,4 ve 6’ıncı sınıflar için geçen yıl koyduklarını, bilimsel olarak kademeli bir geçişe ihtiyaç duyulduğunu bundan dolayı da ilk olarak bu sınıflara uygulandığını ardından da bu yılda 2,5 ve 7’inci sınıflara sıranın geldiğini, önümüzdeki yıl da 3 ve 8’in biteceğini ve böylelikle 8’inci sınıfa kadar olan tüm müfredatın değişeceğini kaydetti. Buna ek olarak bu hazırlıkların haricinde her yıl da revize edilebilecek bir sistem koyduklarını söyledi.

Geçmişten günümüze 2000’li yılların başına kadar olan süreçte eğitim içerisinde uygulanan müfredatın Türkiye ile birebir aynı değil ama uyumlu olduğunu belirten Bakan Berova, Kıbrıslı Rumların da müfredatlarının her zaman Yunanistan ile uyumlu olduğunu söyledi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak sendikalardan siyasi partilerden sivil toplum örgütlerinde Ne Mutlu Türk’üm” diyebilecek olan bir gençlik yaratabilecek olan her türlü öneriye olumlu bakacaklarını ve uygulamaya da koyacaklarını net olarak açıkladı.

Çanakkale ziyareti ile ilgili de değerlendirmede bulunan Bakan Berova, orada verilen mücadeleyi çocukların yerinde öğrenmesi ve o havayı solumasının çok önemli bir olay olduğunu kitaplarda okunanların yaşandığı yerlerin ziyaret edilmesinin önemili olduğuna vurgu yaptı. Bakan Berova, söz konusu gezinin 5000 insana açık olan bir gezi olduğunu bu insanların hiçbirinden şikâyet duymadığını da belirtti. Gizli kapaklı bir program olmadığını “din dayatıldı” gibi söylentilerin de gerçekle bağdaşmadığını ifade etti.

Her yıl ve her zaman kara propaganda şeklinde okulların üzerinde bir propaganda olgusunun var olduğunu dile getiren Berova “buda sürekli tekrarlanıyor neden çünkü bir grup insan kendi statükosunu koruyabilme adına bunu yapmalı ki statükolarını koruyabilsinler. Mesela sınıflar kalabalıktır, sınıfların maksimum kaç kişi olacağı yasayla belirlemiştir zaten ve bu yasal sınır aşıldığı zaman hemen sendika gelir biz grev yapacağız der. 50- 60 kişilik sınıflar diye bir şey olamaz, bu tamamen bir algı operasyonudur.

Yasal olarak bir sınıfın maksimum sayısı bellidir fakat çok çok nadir durumlarda bir fazla olabilir ama birçok okulda sınıfın mevcudu yasada belirtilen sayının çok altındadır yani yarısı kadar olmalıdır yarısından az olan sınıflarımız vardır. Başarı ise şu şekilde ölçülür; meslek lisesine gireceksiniz mesleğinizde başarılı olacaksınız, diğer okullarda üniversiteye gireceksiniz üniversite için hazırlık yapacaksınız örneğin; Bülent Ecevit Anadolu lisesi sınavı var, Fen lisesi sınavı var biz bunların istatistiklerine baktığımız zaman ki gerek kamu okullarımız, gerekse özel okullarımız hepsi Milli Eğitim VE Kültür Bakanlığı’nın bünyesinde olan okullardır ve hepsi de bizim okullarımızdır, biz bakarken çatıdan hepsini kendi okullarımız olarak görüyoruz ama istatistiksel değerlendirmelere baktığımız zaman kamusal okullarımızın başarısı özel okullarımızın başarısından kesinlikle az değildir ve hatta daha öndedir bazı konularda diye de ifade edebiliriz ama çok azınlık bir grup sürekli algı operasyonu yaparak kamuoyunun kafasında bu soru işaretlerinin de yaratmaktadırlar” dedi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615