• BIST 93.491
  • Altın 189,475
  • Dolar 4,8076
  • Euro 5,5994
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 32 °C
  • Mağusa 32 °C
  • İskele 32 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Bakan'dan engelliler ile ilgili önemli açıklamalar!

Bakan'dan engelliler ile ilgili önemli açıklamalar!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, engellilerin istihdam imkânlarını artırmak, istihdamın odağını kamudan özel sektöre kaydırmak...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, engellilerin istihdam imkânlarını artırmak, istihdamın odağını kamudan özel sektöre kaydırmak için çalışma başlattıklarını, bu çalışmalar kapsamında hazırlanan teşvik programının 2014 yılında hayata geçirileceğini vurguladı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde (YDÜ) düzenlenen “Engelsiz Bilişim Günleri”nde konuşan Bakan Gürpınar, kayıtlara göre ülkede yaklaşık 4 bin 800 engelli olduğunu, bu engellilerin 566’sının istihdam edildiğini söyledi, “566 kişiden sadece 62’si özel sektörde istihdam edildi” dedi.

Aziz Gürpınar, özel sektördeki engelli istihdamını artırmak için teşvik programı hazırlandığını yineleyerek, konuyla ilgili bilgi verdi, yasal çalışmaların yapıldığını söyledi.

ENGELLİ YAŞAM EVLERİNİN EKSİKLİĞİ

Kuzey Kıbrıs’taki engelli yaşam evlerinin eksikliğine de dikkat çeken Bakan Gürpınar, ülkedeki özel eğitim merkezlerinin çalışma saatlerinin sınırlı olduğunu belirtti, bu saatin yetersiz olduğunu vurguladı.

Engelli yaşam evlerinin hayata geçmesi için 2014’te çalışmalara başlayacaklarını kaydeden Bakan Gürpınar, “Engelsiz Bilişim Günleri” oturumlarının sonuçlarını dikkate alacaklarını söyledi, sonuçlardan fayda sağlayacaklarına inanç belirtti.

ÖZEL EĞİTİM İLE İLGİLİ ÇALIŞMA

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Gazimağusa Milletvekili Dr. Hakan Dinçyürek, “Engelsiz Bilişim Günleri” toplantısındaki konuşmasında, özel eğitimdeki yasal boşluğun doldurulması ve yeniden yasal bir düzenlemeye gidilmesi için yaklaşık 2 aydır çalışma yaptıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu’nun himayesinde sürdürülen sivil toplum örgütleri ve derneklerle işbirliği içinde çalıştığı Dernekler Yasası Tasarısı’na değinen Dinçyürek, tasarının meclisin gündemine getirileceğini söyledi.

Dinçyürek, “Yasanın geçirilmesi ile ülkede çok büyük bir hizmet yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Engelli Yaşam Evleri konusuna değinen Dinçyürek, yaşam evlerinin eksikliğinin toplumun eksiği olduğunu belirtti, bu konuda sonuca varabilmek için hep birlikte hareket edilmesini istedi.

Konuşmasında KKTC’deki mobil iletişimin dünyadaki en pahalı iletişim olduğunu da vurgulayan Hakan Dinçyürek, fiyatların dünya standartlarına çekilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615