• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 37 °C

Bakan Gülle: YDÜ’yle sorunlar var!

Bakan Gülle: YDÜ’yle sorunlar var!
Sağlık Bakanı Gülle, YDÜ’yle sorunları bulunduğunu, Kasım 2011’den beri faturalar gelmediğini, gönderilen hastalardan ne bedel istendiğinin bilinmediğini...

Sağlık Bakanı Gülle, YDÜ’yle sorunları bulunduğunu, Kasım 2011’den beri faturalar gelmediğini, gönderilen hastalardan ne bedel istendiğinin bilinmediğini ifade etti. 

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılı için öngörülen 250 milyon 670 bin 860 TL’lik bütçesi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde oy çokluğuyla onaylandı.

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) Gazimağusa milletvekili Hakan Dinçyürek, komitenin ikinci oturumunda ilk sözü alarak, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) milletvekili Ömer Kalyoncu’nun eleştirilerini yanıtlayarak, yasalar yapılırken haklardan konuşmaya başlamanın yanlış bir strateji olmadığını söyledi.

Sağlık sisteminde birbirini tamamlayan yasaların geçmesini desteklediğini ifade eden Dinçyürek, “Sağlık sisteminin bütün günahı geçmeyen yasalara bağlanamaz” dedi. Dinçyürek, sağlıkta işbirliği ve iyi niyete dikkat çekti.

Devlet hastanelerinde 10 binlerce ameliyat yapıldığını ifade eden Dinçyürek, bunların nitelikli ameliyatlar olduğunu vurguladı.

ÖZCENK: 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Mağusa milletvekili Erdal Özcenk Komite’deki konuşmasında hekimliğin ülke için önemine dikkat çekerek, “Sağlıktaki en büyük harcama diyabet ve kansere yapılıyor” dedi, Özçenk, koruyucu hekimlikle bu hastalıklardaki sayının azaltılabileceğini ve bunun tasarrufu sağlayacağını söyledi.

Özcenk, “Koruyucu hekimliğe, tedavi edici hekimlikten daha fazla önem verilmelidir” dedi.

GÜLLE: “KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN BİR TOPLUM HEDEFİ…”

Konuşmacıları yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Gülle, “Kendi ayakları üzerine duran bir toplum hedefi koyarsak her alanda sorunları çözeriz” ifadesini kullandı.

Sağlık sektörünün geniş kapsamlı olduğunu dile getiren Gülle, Bakanlık olarak koruyucu ve temel sağlık hizmetlerine önem verdiklerini belirtti.

Koruyucu hekimliğin dünya sağlık politikasının temel ilkelerinden biri olduğunu söyleyen Gülle, toplumu bilinçlendirmesinin önemine işaret ederek, sağlıklı beslenmenin, hareket etmenin ve çevrenin koruyucu hekimlikteki yerini anlattı.

Kuzey Kıbrıs’taki birçok sağlık merkezinin iyi çalışmadığını anlatan Gülle, sağlık ocağı ve merkezlerinin daha iyi hizmet vermesi politikası üzerine durulması gerektiğini söyledi.

Ahmet Gülle, devlet hastanelerinde birçok alanda nitelikli operasyonlar yapıldığını, hasta sevkini azalttığını ancak oranın yeterli olmadığını söyledi.

Hastanelerdeki gelişmiş tanı cihazlarına dikkat çeken Gülle, sağlık servislerindeki altyapı potansiyelinin yükseltilmesi için gerekli çalışmaların başlatılacağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yatılı hasta bakımı yapan yerlerin yasal zemininde eksikler olduğunu, gerekli denetim ve düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

Hasta bakımı konusunda eğitim verilmesi yönünde çalışmaları olduğunu anlatan Gülle, söz konusu eğitimler sayede hemşirelerin yükü azalacağını anlattı.

Gülle,“Sağlığa ciddi para ve enerji harcıyor. Ancak bu kalite olarak ortaya çıkamıyor” diyerek bu sorunları ele almak için yaptıkları girişimlerden söz etti

Acil kadrosunun güçlenmesi adına, 8 kişilik istihdam yapılacağını, “Acil servisi, çocuk acil, erişkin acil, travmatize acili olarak bölümleyeceğiz. Ancak özellikle çocuk acilini ayıracağız” dedi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi’ne talebin artığını dile getiren Gülle, “Onkoloji konusunda çalışacak bir hekim görevlendirme kararı aldık” ifadesine yer verdi.

Onkolojinin de kapsamlı bir konu olduğunu ifade eden Ahmet Gülle, kanser kayıt sisteminden başlayarak, bu alanda ciddi bir politika başlattıklarını söyledi, Türkiye’deki kanser kayıt sistemi eğitimi alması ve araştırma eğitimi için personelin yurtdışına gönderileceğini kaydetti.

İnşa edilecek yeni Onkoloji Hastanesi hakkında bilgi veren Gülle, hastanenin 56 yataklı, 6 yoğun bakımı olacağını, burası için bir de radyoterapi cihazı alınacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Gülle, 4-5 içinde ihaleye çıkılacağı, hastanenin bir yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Türkiye Sağlık Bakanı ile görüşeceklerini dile getiren Bakan Gülle, onkoloji uzmanlık eğitimi için kontenjan açılmasının, uzman yetişine kadar ne yapılabileceğinin ele alınması konularının ele alınacağını anlattı.

Diyalizin ülke için ciddi sıkıntı olduğunu, Mağusa Devlet Hastanesi’nde diyaliz servisinin olduğunu, aynı servisin Girne’de de açılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Diyaliz servislerinde çalışan personel konusunda sıkıntı olduğunu belirten Gülle, burada çalışacak hemşirelerin yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasında otomasyon sistemine de değinen Ahmet Gülle, “Programlar, bilgisayarlar var. Ancak personel henüz sisteme yabancı diye dinamik adım atılamıyor. Kısa süre içerisinde bu konudaki çalışmalar başlayacak” dedi

Hastaların devlet hastanesinde uzun kuyruklar oluşmaması için randevu sistemine geçilmesi yönünde çalışma olduğunu söyleyen Bakan Gülle, “Mağusa’daki randevulu sistem yaklaşık yüzde 70 oranda çalışıyor. En kısa zamanda diğer hastanelere de buna geçeceğiz” dedi.

Bu ay sonunda düzenlenecek Sağlık Çalıştayı hakkındaki beklentilerini dile getiren Gülle, Çalıştay sonunda bir yol haritası çizileceğini dile getirdi.

Gülle, sağlıkta altyapı için ciddi adımlar atılacağını; yakında Onkoloji Hastanesi’nin temelinin atılacağını; poliklinik odalarının sayısının artırılarak randevulu, daha düzgün hizmet vermeyi hedeflediklerini açıkladı.

Gülle, Thalassaemia Merkezi için de bir projenin gündemde olduğunu; kardiyovasküler cerrahisini ayrı bir birim olarak hayata geçirmeyi düşündüklerini; Girne Akçiçek Hastanesi’nin acil servisi ve diyaliz merkezi çalışmalarının sürdüğünü, hızla tamamlanmasına çalıştıklarını kaydetti. Bu birimlerin personel ihtiyaçlarının da yeni yılda giderileceğini bildiren Gülle, temel sağlık hizmetlerinde özellikle Karpaz bölgesinde yaşanan sıkıntıyı çözecek çalışmalar yapıldığını anlattı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yeni bir sağlık merkezi için zaten proje bulunduğunu ancak şu anda da Yenierenköy Sağlık Ocağı’nda 24 saat doktor bulunacak bir sistem üzerine çalıştıklarını, yeni sağlık ocakları açılacağını söyledi.

Meclis gündemindeki Doku ve Organ Nakli Yasası Tasarısı’na “büyük önem” verdiklerini vurgulayan Ahmet Gülle, ülkede böbrek nakli bekleyen yüzlerce hasta olduğunu ifade etti.

1 Ocak 2015’te yeniden yapılandırılmış sağlık sisteminin hayata geçirilmesini öngördüklerini belirten Bakan Ahmet Gülle, kanser ilaçları konusunda belirsizlik olduğunu; ne kadar hastayla karşılaşacaklarını bilmedikleri için çok pahalı olan bu ilaçlarda sıkıntılar olduğunu; gerekirse ek bütçe yaparak bu sorunları aşacaklarını anlattı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, gelecek yıl genel sağlık sigortasıyla ilgili yasa çalışmaları öngördüklerini belirterek, sağlık için bir fon oluşturularak hastanelere özerklik şansı verilecek bir sistem amaçladıklarını söyledi.

“TC SOSYAL GÜVENLİK KURUMUYLA BİZ DE GÖRÜŞÜYORUZ AMA ÖNCE OTOMASYON”

Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu ile YDÜ Hastanesi arasındaki hizmet alımı anlaşmasına da değinen Gülle, başka hastanelerin de bunu yapabileceğini, kendilerinin de bu yönde görüşmelere başladıklarını ancak önce otomasyona geçmek gerektiğini açıkladı.

Gülle, Türkiye Güvenlik Kurumu’yla önümüzdeki günlerde görüşeceklerini bildirdi.

Sağlık Bankanı Ahmet Gülle, Gazimağusa Hastanesi’nde yeni MRI cihazının hizmete girdiğini; Lefkoşa’dakinin kısa sürede yenileneceğini, eskisinin aylık 20 bin dolar masrafı olduğu için devre dışı bırakılacağını anlattı.

“YDÜ’YLE SORUNLAR VAR… TC VE İNGİLTERE’YE 13 MİLYON TL BORÇ VAR”

YDÜ Hastanesi’ne borçlar ve ilişkiler konusuna da değinen Bakan Ahmet Gülle, 13 milyon TL civarında Türkiye ve İngiltere’ye borç bulunduğunu; bu borçların sağlıkta verimliliğinin yükseltilememesi yüzünden oluştuğunu kaydetti.

YDÜ’yle sorunları bulunduğunu, Kasım 2011’den beri faturalar gelmediğini, gönderilen hastalardan ne bedel istendiğinin bilinmediğini ifade eden Gülle, daha önce de Tabipler Birliği’nin belirlediği rakamlar uygulandığı halde rakamlarda sıkıntılar yaşandığını, bu konuyu ciddiyetle ele alarak gerekirse protokolü yenileyeceklerini açıkladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, ciddi dahiliyeci ihtiyacına rağmen kadroların dolu olduğunu, bunun yasalarda da değişiklikler gerektiğini gösterdiğini belirterek Gıda Yasası’yla ilgili çalışmaların yapıldığını; Devlet Laboratuarı’nda pek çok şey yapıldığını ama bunların iyi pazarlanamadığını; daha şeffaf bir yönetimi hedeflediklerini kaydetti.

“TAM GÜNDEN BAŞKA SEÇENEK ZATEN YOK AMA…”

Anayasa Mahkemesi kararını hatırlatan ve sağlıkta tam günden başka seçeneğin zaten olmadığını belirten Gülle, ancak “sağlıkta tam gün yasası hemen yarın uygulanacaktır” denemeyeceğini, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının bir şekilde döner sermayeyle maaşlarının iyileştirilmesinin şart olduğunu söyledi.

“BİR BAŞARI HİKAYESİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Gülle, acil servis ve onkoloji servisiyle ilgili daha özel düzenlemeler gerektiğini belirterek, “Toplum olarak bir başarı hikayesine ihtiyacımız var. Bu başarı toplumun özgüvenini besleyecek, başka konulardaki sorunlarını da çözmesine yarayacak. Sağlık sanırım en uygun konudur” dedi.

ANGOLEMLİ: “BELİRLİ YAŞLARDA SAĞLIK KONTROLÜ ZORUNLU OLSUN”

TDP Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli de, 75 milyon nüfuslu Türkiye’de bir zamanlar şikayet edilen sağlık hizmetlerinde, genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmesiyle, bugün önemli başarılar sağladığını söyledi.

Sporcu bir gencin futbol antrenmanından sonra kalp krizi geçirip hayatını kaybetmesine değinen Angolemli, sporcuların iyi bir sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediğini sordu.

Belirli yaşlarda sağlık kontrolünün zorunlu hale getirilmesini öneren Angolemli, Kıbrıslıların doktora gitmekten korktuğunu, çekindiğini anlattı.

GÜLLE

Angolemli’yi yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bazı hastalıkların çok ileri tetkikle ortaya çıkabildiğini, sağlık kontrollerinin daha disiplinli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin ve farkındalığın önemine de işaret eden Gülle, bazı rahatsızlıkların son aşamaya gelince fark edildiğini, ciddi bir taramayla hastalık haritasını çıkarmayı planladıklarını; böylece kaç kişinin sağlık sorunları olduğunun belirleneceğini; sağlık hizmetlerinin de buna göre planlanacağını anlattı.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanlığı bütçesi oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi.

Komite daha sonra 515 milyon 661 bin 201 liralık Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615