• BIST 1.428
  • Altın 483,841
  • Dolar 8,2684
  • Euro 9,9694
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Bağış'tan Kıbrıs açıklaması!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 2004'ten beri Türkiye'nin sorunun çözümü için irade gösterdiğini vurgulayarak, "Türkiye...
Bağış'tan Kıbrıs açıklaması!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 2004'ten beri Türkiye'nin sorunun çözümü için irade gösterdiğini vurgulayarak, "Türkiye için kolay bir zamanlama olmadığını biliyorum. Bizim arka arkaya üç seçimimiz var. Yine de çözümün olabileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB ile katılım müzakerelerinde 23 ve 24. fasılların açılması için AB'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni ikna edip fasıllar üzerindeki engelleri kaldırması gerektiğini belirterek, "Kaldırmadıkça AB'nin bir kredibilite sorunu vardır. İlerleme raporlarında Türkiye'yi eleştirecekler ama eleştirdikleri konularda adım atmasını engelleyecekler. Türkiye'nin bu fasıların içeriğiyle ilgili adımlar atabilmesi için önce açılış kriterlerinin belli olması lazım. Açılış kriterlerinin henüz resmen onaylanmadığı bir süreçte Türkiye'nin bunları yerine getirmesini talep etmek ya da getirmediğini iddia etmek gerçekten abesle iştigaldir" dedi.

Bağış, AB Dönem Başkanlığı'nı 1 Temmuz'da devralan Litvanya'ya dönem başkanlığının ardından düzenlediği ilk ziyareti Türk gazetecilere değerlendirdi.

Litvanya'nın dönem başkanı olmasından önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu ülkeyi ziyaret ettiğini hatırlatan Bağış, kendisinin de hem ikili görüşmeler yaptığını hem de Avrupa Birliği Konseyi Genişleme Çalışma Grubu (COELA) toplantısına katıldığını söyledi.

Bağış, temasları sırasında Türkiye'nin fasıllarla ilgili hassasiyetlerini paylaşma fırsatı bulduğunu belirterek, "Hem vatandaşlarımızın Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilmesi için çağrılarımızı yeniden dile getirdik hem terörle mücadelede Avrupa'nın çok daha somut adımlar atması konusundaki taleplerimizi bir kez daha vurguladık hem Kıbrıs konusunun çözülmesinde Avrupa Birliği'nin daha adil bir tavır takınması için hem de Suriye ve Mısır'da yaşanan gelişmelere AB'nin çok daha etkin bir aktör olarak müdahil olması ve oradaki kanın dökülmesine son verilmesi için çaba ortaya koyması konusundaki taleplerimizi bir kez daha yeniledik" dedi.

YENİ MÜZAKERE FASILLARI

Bağış, Türkiye'nin AB ile katılım müzakerelerinde 22. faslın açılmasının ardından yeni müzakere başlıklarının açılıp açılmayacağı konusunda ise şunları söyledi:

"AB'nin aldığı bir karar var. 23 ve 24. fasıllar yargı, temel haklar, ifade özgürlüğü, demokratikleşme gibi konuları kapsayan ve Türkiye'den bakıldığında AB'nin Türkiye ile ilgili eleştirilerinin yüzde 95'inin aslında bu iki faslın içeriği ile alakalı olduğunu görüyoruz. AB'nin son aldığı karar ki 2 yıl önce Karadağ'ın müzekerelere başlamasıyla birlikte aldığı bir karar var ki, artık aday ülkeler bu iki faslı açmadan diğer fasılları açmamaları gerekiyor. Türkiye bugüne kadar 14 faslı açmış bir ülke olmasına rağmen, bu iki faslın açılması sadece bir tek ülkenin itirazıyla gerçekleşemiyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tek taraflı vetosu nedeniyle bu iki faslı açamıyoruz. Halbuki biz İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığımız ile yaptığımız çalışmalarla bu iki faslın da olası açılış kriterlerini Türkiye'nin halihazırda karşılamış olduğunu görüyoruz."

"KRİTERLER ONAYLANMADAN TÜRKİYE'NİN BUNLARI YERİNE GETİRMESİNİ TALEP ETMEK ABESLE İŞTİGALDİR"

AB'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni ikna edip bu fasıların üzerindeki engellerin kaldırılması gerektiğini dile getiren Bağış, "Kaldırmadıkça AB'nin bir kredibilite sorunu vardır. İlerleme raporlarında Türkiye'yi eleştirecekler ama eleştirdikleri konularda adım atmasını engelleyecekler. Türkiye'nin bu fasıların içeriğiyle ilgili adımlar atabilmesi için önce açılış kriterlerinin belli olması lazım. Açılış kriterlerinin henüz resmen onaylanmadığı bir süreçte Türkiye'nin bunları yerine getirmesini talep etmek ya da getirmediğini iddia etmek gerçekten abesle iştigaldir" dedi.

AB'nin gelecek ay açıklamayı planladığı Türkiye İlerleme Raporu'nun mevcut AB Komisyonu'nun yayımlayacağı son rapor olacağını ifade eden Bağış, komisyon üyelerinin görev süreleri dolacağı için kendi ülkelerinde bazı pozisyonlara adaylıklarını şimdiden hissettirmeye başladıklarına işaret etti.

Bağış, "Bu yüzden ilerleme raporları üzerinden Türkiye'yi eleştirerek, kendi ülkelerinde böyle bir demokratik görüntü verme arzusu içine girdiklerini hissediyorum. O yüzden de ilerleme raporunun içinde aynı bozuk saatin günde iki kez doğruyu göstermesi gibi haklı eleştiriler olabileceği gibi daha önceki ilerleme raporlarında da olduğu üzere haksız, yersiz bazı eleştiriler de olabilir. Biz onları not ederiz. Haklı olanlarla ilgili yapılması gerekeni yaparız. Haksız olanlarla ilgili olarak da zaten Türkiye kendi yolunda ilerlemektedir" diye konuştu.

Bağış, gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından AB Konseyi Genişleme Çalışma Grubu'nun (COELA) öğle yemeğine katıldı

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76