• BIST 95.852
  • Altın 190,702
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 26 °C

Bağış: Ban Ki-Mun planı muhtemel!

Bağış: Ban Ki-Mun planı muhtemel!
Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başmüzekerecilerin Atina ve Ankaraya yapacağı  karşılıklı ziyaretler sonrasında Kıbrıs sorununun...

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başmüzekerecilerin Atina ve Ankaraya yapacağı  karşılıklı ziyaretler sonrasında Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Annan Planı benzeri bir Ban Ki-Mun planının ortaya çıkmasının söz konusu olduğunu belirterek, “Kıbrıs meselesi çözülürse biz şu anda çok kısa bir süre içerisinde 12 faslı açıp rahatlıkla 10 faslı kapatabilecek noktaya gelmiş durumdayız. Çok az bir çalışmayla, bazı kanunları geçirerek o rakamı daha da arttırabilecek noktadayız” dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair soruları cevapladı.

Bağış, Kıbrıs konusuna da değinerek, Kıbrıs konusunda olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlıklı 22. faslın müzakerelere açılmasını konusunda değerlendirmelerde bulunan Bağış, faslın farklı coğrafi bölgeler arasındaki gelir dağılımını yakınlaştırmakla alakalı bir süreç olduğunu ve açılmasıyla ilgili kararın ardında 28 ülkenin ve 28 farklı komisyon üyesinin onayının bulunduğunu belirtti.

Bağış, “Yani Türkiye'nin aslında kalkınma ajanslarını kurmasıyla, farklı bölgelerde hayvan sağlığına yönelik aynı adımları eş zamanlı atmasıyla, ulaşımda attığı adımlarla bu konuda açılış kriterini tamamladığını teyit eden 28 ülke var ve komisyonun 28 üyesi var. Bu da çok anlamlıdır. Türkiye'nin gerçekten bu güne kadar farklı bölgelerine farklı yansıyan devlet kaynaklarının artık çok daha eşit, çok daha makul yansıması söz konusudur” dedi.

Bağış, AB müzakerelerinde şu ana kadar sadece bir faslın kapatıldığının hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

“Şu anda fasıl kapanamıyor çünkü Kıbrıs meselesi çözülmedikçe fasıl kapatmama üzerine alınmış bir AB kararı var. Ama Kıbrıs konusunda da olumlu gelişmeler şu aralar yaşanıyor. Kıbrıs Dışişleri Bakanı sayın Özdil Nami daha evvel baş müzakereciydi, kendisi çok yoğun bir çaba içerisine girdi. Ümit ediyorum ki kısa bir süre içerisinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin başmüzakerecisini biz Ankara'da kabul edeceğiz. Atina, KKTC'nin başmüzakerecisini kabul edecek ve Annan Planı gibi yeni bir BM Planı, belki bir Ban Ki-mun Planı'nın ortaya çıkması söz konusu olacak ve Kıbrıs meselesi çözülürse biz şu anda çok kısa bir süre içerisinde 12 faslı açıp rahatlıkla 10 faslı kapayabilecek noktaya gelmiş durumdayız. Çok az bir çalışmayla, bazı kanunları geçirerek o rakamı daha da arttırabilecek noktadayız."

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI İDDİALARI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, hakkındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı ile ilgili iddalara da "Bizim edep anlayışımıza herhangi bir göreve talip olmak yakışmaz ama bir gün görev verildiğinde o görevin verilme sürecinin tamamen istişareyle oluştuğunu bildiğimiz için o görev en iyi şekilde yapılır" şeklinde cevap verdi.

Bağış, kendisinin konu hakkındaki düşüncesinin sorulması üzerine de parti kararların istişare ile alındığını hatırlatarak "İstişare mekanizmasında benim de sözüm sorulur, düşüncem sorulur. O zaman onu değerlendiririz" diye konuştu.

Bağış, belediye başkanlığı adaylık süreciyle birlikte kabinede değişiklik olup olmayacağı yönüdeki bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Meclis Başkanvekilimiz Sadık Yakut'un çok güzel bir sözü var. Diyor ki: 'AK Parti'de ne olacağını bir Allah bilir, bir de istişarelerden sonra Tayyip bey bilir. Allah'ın işine karışılmaz, Tayyip bey de işine karıştırmaz.' Sayın başbakanımız şu anda istişarelerini yapıyor. O istişarelerini bitirdiği zaman arkadaşlarımızı mutlaka çağırır konuşur ve orada biz de fikirlerimizi paylaşırız zaten."

"Bakanlar olarak hepimiz görevimizin başındayız" diyen Bağış, "Bildiğimiz tek şey var, bize çok büyük bir güven ve çok önemli görevler verilmiş. O görevi en iyi şekilde yapmak. Hiçbir bakan arkadaşım 'ben filan yere talibim' demez, o bizim kültürümüze aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615