• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

Bağış Atina'da... Kıbrıs konusu görüşüldü

Bağış Atina'da... Kıbrıs konusu görüşüldü
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi ülkelerin Türkiye'ye uyguladıkları vizeyi kaldırmaları gerektiğini belirterek, "Bolivyalı...

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi ülkelerin Türkiye'ye uyguladıkları vizeyi kaldırmaları gerektiğini belirterek, "Bolivyalı turist vizesiz geçerken, Türk turist kuyrukta bekliyor" dedi.

Bağış, resmi bir toplantıya katılmak için gittiği Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Kurkulas ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmenin ardından çıkışta basın mensuplarına açıklamada bulunan Bağış, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki her konuyu, AB konularını, ikili meseleleri, Kıbrıs konusunu, Batı Trakya'daki Türk azınlığın durumunu, Atina'daki cami meselesini ve Türkiye'deki Ruhban okulunu görüştük" dedi.

Görüşmede karşılıklı fikirleri bir kez daha duyurma imkanı bulduklarını ifade eden Bağış, "Biz bu konuda karşılıklı iyi niyet adımları atma konusunda ne kadar duyarlı olduğumuzu, artık ezberleri bozup cesaretle yapıcı adımları eş zamanlı olarak atmamız gerektiğini her defasında vurguladık. Bugün de vurguluyoruz, vurgulamaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

"BOLİVYALI TURİST VİZESİZ GEÇERKEN, TÜRK TURİST KUYRUKTA BEKLİYOR"

Görüşmede vize konusunun gündeme geldiğini aktaran Bağış, Türkiye'nin iyi niyetli yaklaşımlarına rağmen AB üyesi ülkelerin vize konusunda engeller çıkardığını söyledi. "Yunanistan AB üyesi olarak bize vize uyguluyor" diyen Bağış, şöyle konuştu:

"Atina ve diğer AB üyesi ülkelerin, Türkiye'ye uyguladıkları vizeyi kaldırmaları gerekiyor. Bolivyalı turist vizesiz geçerken, Türk turist kuyrukta bekliyor."

“AKDENİZ LÜKS SEYAHAT ZİRVESİ”

Bağış, daha sonra International Herald Tribune ve Kathimerini'nin ortak düzenlediği "Akdeniz Lüks Seyahat Zirvesi 2013"e katıldı. Burada konuşan Bağış, zirvenin turizm sektörünün sorunlarının ve bölgesel işbirliğinin ele alınması için mükemmel bir platform olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dünyada en fazla ziyaret edilen altıncı ülke olduğunu ifade eden Bağış, 2002 yılında Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının 13 milyon olduğunu, bu sayının 2012 yılında 30 milyonun üzerine çıktığını aktardı.

Bağış, 2020 yılında turist sayısını 50 milyonun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Türkiye'nin 2023 vizyonu turizm stratejisi hakkında da bilgi veren Bağış, Türkiye'nin 2023'te dünyanın en fazla turist çeken beş ülkesinden birisi olacağını söyledi.

“BATI TRAKYA SORUNU”

Sorunları çözmek için güçlü ve sağlam bir irade bulunması halinde Türkiye ile Yunanistan arasındaki hiçbir problemin çözümsüz kalmayacağını kaydeden Bağış, geçmişten gelen köklü ideolojik sorunların çözülebilmesi için yeni ve cesur adımların atılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin her konuda her türlü iyi niyetini gösterdiğini ifade eden Bağış, iletişimdeki sorunları azaltmak için her iki tarafın da çaba göstermesi gerektiğini aktardı.

Batı Trakya sorununa da değinen Bağış, "Batı Trakya'daki Türk kökenlilerin çoğunun doğal ve hukuki hakları maalesef reddediliyor. Demokratik gelenekleri ile gurur duyan bir Avrupa Birliği üyesi ülkede temel hakların böylesine çiğnenmesi üzüntü vericidir. Eğer güvenli ve inandırıcı ilişkiler geliştirmek istiyorsak bu tür problemlerin çözülmesi zorunludur" diye konuştu.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615