• BIST 1.441
 • Altın 485,056
 • Dolar 8,2228
 • Euro 9,9825
 • Lefkoşa 18 °C
 • Girne 20 °C
 • Mağusa 19 °C
 • İskele 19 °C
 • Güzelyurt 18 °C
 • Lefke 18 °C

Avcı: Elektro şok elinde olmalıydı

“2006 yılında 112 yeniden yapılandırıldığında, Lefkoşa bölgesinde ambulans ekibi ile birlikte mutlaka doktor giderdi" diyen Mehmet Avcı, 112 Acil Servis'te...
Avcı: Elektro şok elinde olmalıydı

ambulans“2006 yılında 112 yeniden yapılandırıldığında, Lefkoşa bölgesinde ambulans ekibi ile birlikte mutlaka doktor giderdi" diyen Mehmet Avcı, 112 Acil Servis'te şimdilerde doktor bulundurulmamasının insan hayatı için büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Ada Haber

Osman Giritli’nin ölümüyle patlak veren 112 tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. Kamuoyu ise, Osman Giritli’nin ölümünde ihmal ve 112 Acil Servis yetersizliği olup olmadığı gerçeğini merak ediyor.

Cankurtaran olarak bilinen ve acil ölümcül vakalara müdahale eden 112 Acil Servis ekibinin, hemşire ve ambulans şoföründen oluşmasına uzmanlardan açıklama geldi.

Ambulans ağı kurucularından Dr. Mehmet Zeki Avcı, Kıbrıs Ada Haber’e konuştu. Dr. Mehmet Avcı, kalp krizi gibi vakalara giden 112 Acil Servis ekibinde, bir doktorun bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı.

Osman Giritli...Giritli'nin fenalaşması üzerine, 112'ye yapılan çağrının ardından olay yerine gelen ekibin, hastanın bulunduğu apartman katına, elektro şok cihazsız çıkması konusunda ise Dr. Avcı, "elektro şok cihazını yanına alması gerekirdi" dedi.

Mehmet Avcı; "Elektro şok cihazını yanına alması en mantıklısıydı. Daha pratik ve daha doğru olurdu” diye konuştu.

Bilindiği gibi; 112 Acil Servis’e kalp krizi ihbarı verilmesine rağmen, Osman Giritli’nin eşi Emine Giritli’nin ‘elektro şok’ diye çığlık atması üzerine; hastaya elle müdahale etmeye çalışan hemşire, müdahaleye ara vererek, ambulansta bekleyen ambulans şoförüne, elektro şok cihazını getirmesi için seslendi.

Elektro şok cihazını apartman dairesine çıkarması beklenen ambulans şoförünün ise, ihmalkâr bir şekilde ağır hareket ettiği de iddia edildi.

“Eğitilmiş doktor olmalıydı!”

“Ambulans ağının etkin ve hayat kurtarıcı olması çok önemlidir” diyen Dr. Mehmet Avcı, 112 Acil Servis ekibinde doktor olmasının şart olduğunu vurguladı. Acil kurtarma yönünden eğitilmiş bir doktorun ambulansta bulunmamasının yanlışlığına dikkati çeken Dr. Mehmet Avcı şöyle konuştu:

“2006’da doktor vardı, şimdi neden yok?”

“2006 yılında 112 yeniden yapılandırıldığında, Lefkoşa bölgesindeambulans ekibi ile birlikte mutlaka doktor giderdi. Lefkoşa bölgesinden başlanmış ve diğer tüm ilçelerdeki ambulans ağında birer doktor bulundurulması hedeflenmişti. Ancak maalesef tam tersi oldu, Lefkoşa’da doktor bulundurulması uygulaması da kaldırıldı.”

“Doktora gerek yok muydu?”

“112 binasının içerisinde doktor da vardı. Telefonlara hemşire cevap verse de, ambulans vakaya ulaşana kadar, hasta yakınına yol gösterebilecek ve yardımcı olabilecek, bir doktor binada sürekli mevcuttu. Ancak bu uygulama bir süre sonra kaldırıldı. Şimdi şunun sorulması gerekir; ‘Doktora gerek duyulmadığı için mi kaldırıldı?’

“Ambulans ağı iyi bir şekilde kuruldu ve iyi çalıştırılıyor. Ancak daha ileriye götürülmesi gereklidir. Bu da iyi bir personelden ve araç, gereçlerin tam olmasından geçer. Paramedik ekibin, acil müdahaleleri yapabilecek kapasitede olmaları gerekir. Kalp krizi gibi vakalarda ise, bir doktorun da mutlaka devrede olması gereklidir.”

İlgili Haberleri aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz…

 1. “112′nin ihmali öldürdü!” >>>>>> http://www.kibrisadahaber.com/112nin-ihmali-oldurdu/
 2. Ex olmuşsa ambulans niye aldı? >>>>>>> http://www.kibrisadahaber.com/saglik-bakanligi-ex-olmustu-dedi/
 3. Kalp krizine hemşire ve şoför gitti!>>>>>> http://www.kibrisadahaber.com/kalp-krizine-hemsire-ve-sofor-gitti/
Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76