• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • Lefkoşa 13 °C
  • Girne 13 °C
  • Mağusa 13 °C
  • İskele 13 °C
  • Güzelyurt 11 °C
  • Lefke 13 °C

Atun: Hükümet sendikaların açıklamasına suskun kalıyor!

Atun: Hükümet sendikaların açıklamasına suskun kalıyor!
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Türkiye'den kablo ile elektrik getirilmesi projesinin 22-24 ay içerisinde hayata geçirebileceğine işaret ederek “Şu an elektrikle...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Türkiye'den kablo ile elektrik getirilmesi projesinin 22-24 ay içerisinde hayata geçirebileceğine işaret ederek “Şu an elektrikle ilgili en akılcı formül budur” dedi.

UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, Ada TV ekranlarında katıldığı Günaydın Ada isimli programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genel Sekreter Atun, dün Cumhuriyet Meclisi’nde sivil toplum örgütlerinin yaptığı eylemi değerlendirerek, hükümetin elektrik konusunda bütünlüklü bir çözüm bulması gerektiğini söyledi. Alternatif enerji ile ilgili hükümetin gündeme getirdiği konuların kendi hükümetleri döneminde hayata geçtiğini ifade eden Atun, o günden bugüne bu konuda hiç bir çalışma yapılmadığını savundu.

Kendi hükümetleri döneminde sendikaların bir çok eylemde bulunduğunu anımsatan Atun, o dönemde hiçbir zaman meclis iç tüzüğünün dünkü gibi istenilen şekilde yorumlanmadığını ifade etti.

Türkiye'den elektrik getirilmesi konusunda hükümeti samimi bulmadığını söyleyen Atun, hükümetin elektrik konusunda sil baştan bir çalışma yapmaya çalıştığını ifade etti.

Bu konuda bugüne kadar ortaya gerçek projeler konulduğunu belirten Atun, bu çalışmaları görmezden gelerek yeni bir arayışa girmenin günün sonunda hiç bir sonuç elde edilemeyecek bir çalışma olacağı anlamına geleceğini söyledi.

Türkiye'den kablo ile elektrik getirilmesi projesinin 22-24 ay içerisinde hayata geçirebileceğini belirten Atun, şu an elektrikle ilgili en akılcı formülün bu olduğunu belirtti.

Hafta sonunda yapılacak olan CTP-BG kurultayının hükümetin kaderi açısından önemli olduğunu belirten Sunat Atun, kurultay sonuçlarına göre değişimler yaşanabileceğini söyledi.

Futbol Federasyonu’nun yürüttüğü süreç konusunda hükümetin bir kanadı ile diğer kanadının farklı düşünceleri olduğunu söyleyen Atun,  bu farklılıkların Ekonomik Protokolle ilgili görüşler ve istihdamlarla ilgili de yaşandığını kaydetti.

Atun, bu durumun hükümette yer alan partiler arasında ciddi çelişkiler yarattığını söyleyerek, sorunların daha da katlanmasıyla büyük problemler doğurabileceğini belirtti.

"YEREL SEÇİMLERDE İŞBİRLİĞİNİ KONUŞMAK İÇİN ERKEN"

Kendilerinin seçim sonucunda ortaya çıkan halkın verdiği mesajı aldığını ifade eden UBP Genel Sekreteri, bu mesajları yönetim olarak iyi değerlendirdiklerini söyleyerek, ilerleyen dönemde yapılacak yerel yönetim seçimlerinde bu mesajlar ışığında bir çalışma gerçekleştireceklerini söyledi.

“Yerel seçimlerde DP-UG  ile işbirliği yapmayı düşünür müsünüz ?” sorusunu yanıtlayan Atun: "Bunu söylemek için çok erken. UBP 28 Belediyede de aday çıkaracak güce sahiptir. Geçmiş dönemlerde çeşitli işbirliği yaptık. Ama bunları konuşmak için çok erken diye düşünüyorum "dedi.

"İSTİHDAMLARI SONA ERDİRİRLERSE EN SERT TEPKİYİ ORTAYA KOYACAĞIZ"

Hükümetin istihdamları sona erdirmesi halinde sert tepkiyi ortaya koyacaklarını belirten Atun, bu düşünceyi kafatasçı bir zihniyet olarak değerlendirdi.

Kendi hükümetleri döneminde CTP döneminde yapılan hiç bir istihdamı sonlandırmadıklarını savunan Atun: "İstihdam siyasi bir karardır. Eğer bu konuda yanlış bir tutum varsa halk bunu sandıkta zaten sorar. Bunun hesabını yine o insanlardan sorarsak bu yanlış olur. Ortada bir hukuksuzluk yoktur. Hiç bir hükümet hukuk dışı bir eylem yapamaz. Buna zaten yargı makamları da izin vermez"

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ ZAYIF"

Hükümetin seçim döneminde verdiği vaatleri bir çırpıda unuttuğunu, bunun  halkta büyük bir umutsuzluk yarattığını ileri süren  UBP Genel Sekreteri Atun, hükümetin özellikle Türkiye ile ilişkilerinde garip bir durum yaşandığını savundu. Atun, kendi ilişkilerini tanımlayamamış bir hükümetin, bugüne kadar resmi düzeyde Türkiye hükümeti ile bir ilişki içerisine giremediğini de söyledi.

“EKONOMİK PROTOKOLÜ ORTADAN KALDIRACAĞIZ' DİYENLER İKİ YÜZLÜ POLİTİKA İZLİYOR"

Anavatan tarafından yapılan yardım ve destekler göz önündeyken, bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinin sürekli olarak Türkiye karşıtı görüşler ortaya koymasına ve bu durum karşısında hükümetin sessiz kalmasına bir anlam veremediğini belirten Sunat Atun, bu durumun da tam bir çelişki içerdiğini söyledi.

Hükümet üyelerinin daha önce açıkladığı gibi Özelleştirme Yasası’nı kaldıramadığını ve Ekonomik Protokolle ilgili adım atmadığını ifade eden UBP Genel Sekreteri, hükümetin seçim döneminde ortaya konan görüşlerden bugün çok uzak bir noktada olduğunu söyledi.

Atun, UBP'nin 2013-15 Ekonomik Protokolü’nün, seçim menifestosunda ekonomik program olarak yer aldığını ve iktidara geldiği takdirde bu programı uygulayacağını taahhüt ettiğini anımsatarak, "Bu protokolü ortadan kaldıracağız" diyenlerin bugün 84 gün geçmesine rağmen hiç bir adım atamadığını savundu.

Kendi dönemlerinde ortaya konan ve siyasi etkinin hiç bir şekilde olmadığı hibe programlarının yeni hükümette de devam etmesini dileyen Sunat Atun, hükümetleri döneminde Türkiye'ye olan ihracatın arttığı gibi, Türkiye dışındaki ülkelere yapılan ihracatlarda da artış yaşandığını ve daha önce hiç ihracat yapılmayan ülkelere bile ihracat yapar duruma geldiklerini belirtti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615