• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • Lefkoşa 21 °C
 • Girne 22 °C
 • Mağusa 23 °C
 • İskele 23 °C
 • Güzelyurt 19 °C
 • Lefke 21 °C

Atalay: Hedefimiz 2014'ün ilk aylarında referandum

Atalay: Hedefimiz 2014'ün ilk aylarında referandum
Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 50. yılına giren Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması hedefinin, Türkiye’nin...

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 50. yılına giren Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması hedefinin, Türkiye’nin öncelikli dış politika konuları arasında yer aldığına vurgu yaparak, temennilerinin; “daha fazla vakit kaybedilmeden Kıbrıs müzakere sürecinin kaldığı yerden başlaması ve 2014 yılının ilk aylarında referandumlara gidilmesi” olduğunu kaydetti.

Atalay, Kıbrıs Türk tarafının sorunun çözümü için yapıcı ve her türlü iyi niyetli çabayı ortaya koyduğunu, koymaya da devam edeceğini, ancak Kıbrıs Türk tarafının çabalarının bu kez de karşılık bulmaması ve ortaklığa dayalı bir çözüm üzerinde anlaşma sağlanamazsa bu meselenin ilanihaye sürüp gitmesine müsamaha göstermeyeceklerini vurguladı.

Kıbrıs sorununda siyasi bir çözümün gerçekleşmesi beklenirken KKTC’nin tüm faaliyetlerini çözüme bağlayıp her şeyin ertelenmesini öngören yaklaşımları kabul etmediklerini ifade eden Atalay, kapsamlı çözüm sağlansın veya sağlanmasın, KKTC’yi güçlendirecek ve yoluna güvenle devam etmesini sağlayacak çalışmalara önemli ekonomik projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini belirtti.

Atalay, Türkiye’den gelecek su projesi ile Anavatan Türkiye ve KKTC arasındaki sarsılmaz birlik ve dayanışma ile gönül bağlarını pekiştireceğine dikkat çekerek, hedefin; KKTC’yi hiç olmadığı kadar yeşil bir görünüme kavuşturmak ve bölgenin önemli turizm ve eğitim merkezlerinden biri haline getirmek olduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC’nin 30. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Lefkoşa’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, KKTC’nin 30. Yıldönümü kutlamalarına katılmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının bayramını kutladı, şehitlere rahmet, gazilere sağlıklı yıllar diledi.

Atalay, Kıbrıs Türk halkının bayram sevincini başta Türkiye Başbakanı olmak üzere hükümet ve tüm Türk milletinin gurur, heyecan ve coşkuyla paylaştığını belirterek, KKTC’nin çoğulcu demokrasisi, insan haklarına saygılı yapısı ve hukuk düzeniyle tüm Türk milleti için övünç kaynağı olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesindeki lideri Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türkünün demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde sağladığı kazanımlardaki katkıları unutulmayacak Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Türk halkının var olma mücadelesinde emeği geçenleri rahmet ve şükranla yad eden Atalay, 1963’te Rumların saldırganlığı sonucunda ortaya çıkan Kıbrıs meselesinin yarım yüzyılı doldurduğuna işaret etti.

Atalay, bu süreçte Kıbrıs Türk halkının tüm baskı ve haksızlıklara karşın adada adil ve kalıcı bir çözüm için yapıcı ve her türlü iyi niyetli çabayı gösterdiğini ve göstermeye devam ettiğini belirterek, “Ancak bu durumun ilanihaye devam etmesine izin verilmesi de mümkün değildir. Bir an önce adanın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının eşit statüsünü güvence altına alacak bir anlaşmaya varılması müşterek hedefimizdir” dedi.

“SÜRECİN BAŞARIYLA SONUÇLANMASI İÇİN HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIZ”

Beşir Atalay, 50. yılına giren Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması hedefinin, Türkiye’nin öncelikli dış politika konuları arasında yer aldığını yineleyerek, şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ta garantör ülke olarak yeniden başlaması beklenen müzakerelerin adadaki iki halkın asli kurucu iradelerini, siyasi eşitliklerini ve adanın ortak sahibi olmalarını esas alan adil ve kalıcı bir çözümle neticelenmesini arzu ediyoruz ve sürecin başarıyla sonuçlanması için her türlü katkıyı ortaya koymaya hazırız.

2008-2012 yılları arasında devam eden son BM müzakerelerinden Kıbrıs Türk tarafının tüm çabalarına rağmen maalesef Rum tarafındaki irade eksikliği nedeniyle sonuç alınamamıştır. Çözüm konusunda olumlu tavır içine gireceği düşünülen yeni Rum liderin Şubat ayında seçilmesinden bu yana 8 ay geçmiş ve BM ve Türk tarafının tüm girişim ve çabalarına rağmen halen iki tarafın liderlerinin masaya oturmaları mümkün olmamıştır.

İlk liderler görüşmesinde yapılacak ortak açıklama üzerinde dahi Rum tarafının müzakerelerin zemin ve parametrelerini değiştirmeye yönelik talepleri nedeniyle yaklaşık iki aydır anlaşma sağlanamamıştır.

1968’den bu yana devam eden müzakere süreçlerinde 2004 yılındaki Annan Planı da dahil olmak üzere çözüm yönündeki güçlü iradesini ortaya koyan ve yapıcı öneriler getiren Kıbrıs Türk tarafı olmuştur. İlk liderler görüşmesi için yapılacak ortak açıklama için sürdürülen çalışmalarda da Kıbrıs Türk tarafı BM ile işbirliği içinde çözüm hedefine ulaşılması için üzerine düşeni yapmıştır.

Temennimiz; bu konuda daha fazla vakit kaybedilmeden, müzakere sürecinin kaldığı yerden başlaması ve 2014’ün ilk aylarında referandumlara gidilmesidir. BM Genel Sekreteri’nin son bir hamle olarak gördüğü bu yolda Anavatan Türkiye Kıbrıs Türk tarafına her türlü desteği verecektir.”

“HEDEFİMİZ FEDERAL ÇÖZÜM”

Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay, Doğu Akdeniz ve çevresinde son dönemde yaşanan trajik gelişmelerin de Kıbrıs meselesinin daha fazla gecikmeden çözüme kavuşturulmasını zorunlu kıldığına dikkat çekerek, “Hedefimiz hiç şüphesiz, Kıbrıs adasında kalıcı bir uzlaşmayla 1963’te Rumlarca bozulan ortaklığın eşitlik temelinde yeniden tesisini sağlayacak iki toplumlu, iki kesimli, iki kurucu devlete dayalı Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin süreceği bir federal çözümdür” dedi.

Ancak Kıbrıs Türk tarafının çabalarının bu kez de karşılık bulmaz ve ortaklığa dayalı bir çözüm üzerinde anlaşma sağlanamazsa, bu meselenin ilanihaye sürüp gitmesine müsamaha göstermeyeceklerini vurgulayan Atalay, gönül birliği içinde sürdürdükleri haklı mücadelede elde ettikleri kazanımları daha da ileriye götürecek güçte ve kararlılıkta olduklarını kaydetti.

“KKTC’DE ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Atalay, bu gerçeği bugüne kadar sözle değil her vesileyle gerçekleştirdikleri müşterek icraatlarla gösterdiklerini ve göstermeye devam edeceklerini belirterek,  Kıbrıs sorununda siyasi bir çözümün gerçekleşmesi beklenirken, KKTC’nin tüm faaliyetlerini çözüme bağlayıp her şeyin ertelenmesini öngören yaklaşımları da kabul etmediklerini, kapsamlı çözüm sağlansın veya sağlanmasın, KKTC’yi güçlendirecek ve yoluna güvenle devam etmesini sağlayacak çalışmalara önemli ekonomik projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi.

Bu anlayışla başlatılan Türkiye’den KKTC’ye hayat suyu projesinin 2014 yılında tamamlanacağını ifade eden Atalay, bu projenin; Anavatan ile KKTC  arasındaki sarsılmaz birlik ve dayanışmayı, Kıbrıs Türkünün Anavatanla olan gönül bağlarını daha da sağlam fiziki bir bağla pekiştireceğine inanç belirtti. Atalay, adaya gelecek suyun etkin kullanımı amacıyla çalışmaları devam eden Tarım Master Planı ile KKTC’nin hiç olmadığı kadar yeşil bir görünüme kavuşacağını kaydetti.

“SU PROJESİNİN ADANIN TÜMÜNE HAYAT VEREBİLMESİNİ DİLİYORUZ”

Atalay, Anadolu’dan getirecekleri suyun sadece Kuzey Kıbrıs’a değil, adanın tamamına hayat verebilmesini, adil ve kalıcı, kapsamlı çözümün bununla taçlanmasını gönülden dilediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin geleceğe güvenle bakması önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti, Anavatan ve garantör olarak dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de Kıbrıs Türk halkının hürriyetinin, hukukunun ve refahının muhafazası ve tekamülü yönünde ahdi ve tarihi sorumluluklarını hassasiyetle yerine getirmeye devam edecektir.

Kıbrıs Türkü adadaki yaklaşık 500 yıllık mevcudiyetinin ve siyasi eşitliğinin tezahürü olan genç devletine sahip çıkmayı, ekonomik ve siyasi istikrarını, birlik ve beraberliğini güçlü şekilde sürdürdüğü müddetçe Anavatanın da desteğiyle her geçen yıl daha ileri gidecektir.

Türkiye’nin son yıllarda kat ettiği mesafeye paralel bir ilerlemenin KKTC’de de gerçekleşmesi için biz yalnız mali yardımlarla değil, her tür tecrübe aktarımı, insani ve teknik destek konusunda da yanınızda olmayı sürdürüyoruz.”

“UZUN VADELİ PLAN VE PROGRAMLARIN BAŞARISI İSPATLIDIR”

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 30. kuruluş yıldönümünü kutlayan KKTC’nin, ekonomik bakımdan sağlam bir yapıya kavuşarak, kendi ayakları üzerinde durabilmesini amaçlayan reformların süratle gerçekleştirilmesine yönelik çabalara önem verdiklerini belirterek, bu anlamda işbirliklerini daha da güçlendirerek ileriye yönelik adımları elbirliği ve kararlılıkla atmak istediklerini vurguladı.

Reform çalışmalarının altyapısını oluşturmaya yönelik yasal düzenlemelerin yapılması sırasında bir takım tartışmalar yaşanmasının, demokrasinin gereği olduğunu ifade eden Atalay, Türkiye’de de, dünyanın gelişmiş her demokrasisinde de benzer süreçlerin yaşandığını, bu noktada önemli olanın, bu tedbirleri zamanında alabilmek yönünde gerekli kararlılığı gösterebilmek olduğuna işaret etti.

Kısa vadeli çözümler üzerine kurulu bir siyaset anlayışının artık geçerliliğini yitirdiğini söyleyen Atalay, uzun vadeli plan ve programlar üzerine tesis edilen mali ve yapısal reformların başarısının gelişmiş ülkelerde ispatlandığını anımsattı.

Atalay, bu bağlamda KKTC ekonomisinin öncü sektörleri olan turizm ve yükseköğretim alanlarında sağlanan başarıların ortada olduğunu, hedefin, KKTC’yi bölgenin önemli turizm ve eğitim merkezlerinden bir haline getirmek olduğunu belirterek, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Kıbrıs Türk gençliğine bırakacağımız miras güçlü bir toplum, güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomi temelinde yükselen bir KKTC olmalıdır. Bu kalıcı bir siyasi çözüm ve uzlaşı yolunda da Kıbrıs Türkünün elindeki en önemli değeri teşkil edecektir.

Biz ortak hedeflerimize ulaşmak için KKTC ile çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye her zaman olduğu gibi Kıbrıslı Türk kardeşleriyle tam bir dayanışma içerisinde olacak, gereken desteği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla vermeye devam edecektir.”

Diğer Haberler
 • Kadın gardiyanlar greve gidiyor!18 Haziran 2018 Pazartesi 15:18
 • Hamilelik, doğum, emzirme izinlerinde değişiklik!18 Haziran 2018 Pazartesi 13:47
 • Denktaş: Ay sonu itibariyle personel işten çıkarılacak18 Haziran 2018 Pazartesi 13:14
 • Ambulans uçak Ercan'a indi18 Haziran 2018 Pazartesi 13:02
 • "Güngördü demokrasiye katkıda bulundu"18 Haziran 2018 Pazartesi 12:36
 • Arter, personel ile bayramlaştı17 Haziran 2018 Pazar 17:18
 • Güngördü: Beylerbeyi’nin çehresi değişti17 Haziran 2018 Pazar 16:59
 • Güzelyurt - Kalkanlı anayolunda feci kaza!17 Haziran 2018 Pazar 14:37
 • Bafra’daki iş kazasında ölüm!16 Haziran 2018 Cumartesi 10:40
 • Devlet Laboratuvarı dosyası savcılığa iletiliyor!14 Haziran 2018 Perşembe 20:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615