• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 23 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 23 °C

Asmaaltı Yayalaştırma Projesi artık tam olarak hazır

Asmaaltı Yayalaştırma Projesi artık tam olarak hazır
Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) tarafından hazırlanan ve Surlariçi’nin canlanmasına zemin hazırlaması amacına yönelik hayata geçirilecek Asmaaltı Yayalaştırma...

LTB Bedesten'de bilgilendirme toplantısıLefkoşa Türk Belediyesi(LTB) tarafından hazırlanan ve Surlariçi’nin canlanmasına zemin hazırlaması amacına yönelik hayata geçirilecek Asmaaltı Yayalaştırma Projesi ile ilgili ikinci kez bölge esnafına yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bedesten’de dün(13 Kasım Çarşamba) gerçekleşen toplantıda projeyle ilgili detaylar ve yeni güzergahlar esnafla paylaşılırken LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, LTB Eski Başkanları’ndan Mustafa Akıncı,Eski Başbakanlardan mimar Hakkı Atun, KTMMOB Başkanı Zihni Türkkan ve LTB Projeler Şubesi Amiri Ali Güralp birer konuşma yaptı. Konuşmalar sonrasında LTB yetkilileri esnafın görüşlerini de dinleyerek sorularını yanıtladı.

Güralp: “Proje tüm paydaşlarla her yönüyle detaylı olarak hazırlandı.”

Bedesten'de toplantıAçılış konuşmasını yapan LTB Projeler Şubesi Amiri Ali Güralp, 1984 yılında uygulanmaya başlayan Lefkoşa Master Planı(LMP) çerçevesinde hayata geçecek Asmaaltı Yayalaştırma Projesi’nin 29 Kasım’da uygulamaya başlanacağını söyledi. Bu proje kapsamında Arasta ve Asmaaltı’nın yayalaştırılacağını,Selimiye Cami ile Belediye Pazarı’na ulaşım için iki adet alternatif güzergah oluşturduklarını, belediye araçları üzerine projeyi anlatan tanıtıcı ürünler yerleştirdiklerini ifade eden Güralp 29-30 Kasım ve 1 Aralık’ta bölgede çeşitli sosyal,kültürel ve sanatsal çalışmalar (çocuklar için aktiviteler,resim ve sanat çalışmaları,konserler ve kitap satışı) düzenleyeceklerini kaydetti.Bölge esnafının ısrarlı talepleri sonucunda Belediye Meclisi kararıyla İplik Pazarı’nı da projeye dahil ettiklerini, LTB Web sitesinde projeyi tanıtıcı sayfa açtıklarını,TV’lerde tanıtıcı reklamlar döndüreceklerini,Ekonomi,Turizm ve Spor Bakanlığı ile Surlariçi’nin kalkındırılmasına yönelik bir işbirliği protokolü hazırlıkları yaptıklarını,Surlariçi’ne toplu taşımacılığın arttırılması için ilgili firma ve örgütlerle olumlu görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Güralp bir girişimcinin Surlariçi’ne tren seferi düzenleme projesi bile olduğunu ve bunu değerlendirmeye aldıklarını ifade etti. Yaptıkları görüşmeler sonuncunda büyük girişimcilerin de bölgeye yatırım yapabilecekleri,turizm örgütlerinin turistleri bölgeye yönlendirecekleri konusunda olumlu cevaplar aldıklarının altını çizen Güralp,Aralık ayı içerisinde  bölgede bir indirim şöleni yapmayı planladıklarını kaydetti.Bölgedeki çöp bidonlarının arttırılması,sokak aydınlatmasının arttırılması(Kıb-Tek ile) için de çalıştıklarını dile getiren Güralp, esnafa da işyerlerini iyileştirme çağrısı yaptı. Güralp: “Bu bölge de yayalaştırıldıktan sonra Ledra Sokağı gibi olacaktır.” dedi.

fellahoğlu bedesten'deFellahoğlu: “Projeye inancımız tam.Umut,inanç ve kararlılıkla uygulayacağız

LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, Surlariçi’ne çok büyük değerler katacaklarına yürekten inandıkları Asmaaltı Yayalaştırma Projesi’nin hayata geçmesi için tüm ekiplerle birlikte umut ve kararlılık içerisinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti. Fellahoğlu,“Projeye kararlılığımız tıpkı 1986’da Mustafa Akıncı’nın kararlılığı gibi tamdır.LMP’na bağlıyız ve bu proje  LMP’nın bir unsuru olarak hayata geçiyor” diyerek projeyi yürüten belediyenin ilgili bölümlerine, belediye meclis üyelerine, projeye inanan,destekleyen ve toplantıya da katılan eski belediye başkanlarından Mustafa Akıncı ve Burhan Yetkili’ye,eski başbakanlardan Hakkı Atun’a,ilgili sivil toplum örgütlerine ve bölge esnafına teşekkür etti. Fellahoğlu ayrıca projeye çok önemli bir katkı koyarak projenin ilk etabına Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında sponsor olan Ektam Ltd’ye de teşekkür etti.

Fellahoğlu : “LTB’nin bir yandan temel yapısal sorunlarla ilgilenirken belediyecilik sorumluluğu ile şehrin temel ihtiyaçlarını da yerine getirmeliyiz. Planlı bir şekilde her adımı atmalıyız. Adım adım tüm işleri hayata geçireceğiz. Umutla,inançla ve kararlılıkla çalışmayı sürdüreceğiz. Teknik insanlar olarak görüyoruz ki şehir bizden bu yayalaştırmayı istiyor.”

Türkkan: “ Yerinde ve isabetli bir çalışma.Zamanla tüm Surlariçi’ne yayılmasını dileriz”

KTMMOB Başkanı Zihni Türkkan yerinde ve isabetli bir çalışma olan projeyi desteklediklerini belirterek projenin zaman içinde tüm Surlariçi’nin yayalaştırılmasının bir ilk adımı olmasını diledi. Bir kültürler mozaiği,açık hava müzesi durumundaki Surlariçi’nin şu anki geldiği noktanın vahim olduğunu, Surlariçi’nin bir gecekondu kent görünümünde olduğunu belirten Türkkan merkezi ve yerel yönetimlerin işbirliği içierisinde bir vizyon belirleyerek elde ne kaldıysa onu gelecek kuşaklara aktarmak için bütünlüklü bir çalışma yapılması çağrısında bulundu.

akıncı (2)Akıncı: “LTB çok doğru bir adım attı.Hep beraber LTB’ye arka çıkmalıyız”

LTB Eski Başkanı Mustafa Akıncı, zengin bir tarihi içinde barındıran Surlariçi bölgesinin korunmasının zorunluluğuna değinerek yayalaştırmanın da bu korumaya katkısı olacağını söyledi. İleri ülkelerin yayanın hareketi odaklı ulaşım planları yaptıklarını,tarihi kent dokusu olan Surlariçi’nde de böyle olması gerektiğini ifade eden Akıncı, bu yayalaştırma konusunda hep beraber LTB’ye arka çıkmak gerektiğini kaydetti. Akıncı: “LTB yayalaştırma ile çok doğru bir adım atmıştır. Bunu desteklemek aynı zamanda bir yurttaşlık sorumluluğudur. Yılmadan projeyi uygulayın.”

Atun: “Yayalaştırma modern şehircilik uygulamasıdır ve çok yerindedir

Eski Başbakanlardan mimar Hakkı Atun şu andaki LTB yönetiminin Lefkoşa’nın daha iyi bir şehir olması için çalıştığının aşikar olarak görüldüğünü,Lefkoşa’nın iyiliği ve Lefkoşalı’nın mutluluğu için çalışan bir ekip olduğunu gözlemlediğini belirterek kendisinin dünyadaki örneklerinde de gördüğü gibi yayalaştırmanın daha keyifli,daha canlı bir yaşamı da beraberinde getirdiğini kaydetti. Atun: “Şehircilikte arabanın daha uzun mesafe katetmesi hiç önemli değildir,yayadır önemli olan.Bu yayalaştırma da modern şehircilik uygulamalarından biridir.Uygulamayı özellikle ilk zamanlar çok yakından izlemek ve sirkülasyonda oluşabilecek sorunlara çözümler üretmek gerekir”

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615