• BIST 1.377
  • Altın 460,615
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 28 °C
  • Lefke 25 °C

Asker kırmızı alarma geçti!

Sınırdaki askeri unsurlar da alarma geçti. Suriye'den bir karşılık gelmemesine rağmen geç saatlere kadar asker hazır bekledi. Genelkurmay Karargahı'nda...
Asker kırmızı alarma geçti!

Sınırdaki askeri unsurlar da alarma geçti. Suriye'den bir karşılık gelmemesine rağmen geç saatlere kadar asker hazır bekledi. Genelkurmay Karargahı'nda da konuyla ilgili değerlendirme toplantıları yapılarak hava unsurları ve sınırdaki askeri birliklere talimatlar verildi. Olası bir hava saldırısına karşı hava savunma sistemleri de hazır tutuldu.

Asker kırmızı alarma geçti

Malatya Erhaç'tan havalanan 173. Şafak Filo'ya ait Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan idaresindeki Türk RF-4E Phantom tipi keşif jetinin 22 Haziran 2012'de Suriye hava savunma unsurları tarafından düşürülmüştü. Yüzbaşı Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy saldırıda şehit oldu. Bu olayın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Haziran 2012'de Suriye ile angajman kurallarının değiştiğini ilan etti. Bu doğrultuda sınır ihlali yapılması durumunda Türk kara ve hava unsurları doğrudan saldırı yetkisine sahip kılındı. Angajman kurallarının o tarihte değiştirilmesiyle Türkiye, "önleyici müdahale (preventive strike)" olarak adlandırılan askeri duruma geçti. Askeri literatürde "önleyici müdahale", "düşman unsurun öngörülebilir saldırılarını etkisiz kılmak için yapılan müdahaleler" olarak adlandırılıyor.

Helikopter yolunu kaybetmiş

CNN Türk'e konuşan emekli diplomat Yalım Eralp, "Bana kalırsa helikopter yolunu kaybetmiş. Hiçbir ülke helikopterini kaybetmek istemez. Hava sahaları kolayca ihlal edilebilir. Doğal olmayan kısım Türkiye-Suriye ilişkileri. Doğal olsa helikopter düşürülmezdi. Helikopterden paraşütle atlama konusuna gelince, helikopterlerin düşüş süreleri uçaklardan daha uzun. Diğer ülkeler bu konunun burada kalmasını isteyeceklerdir. Daha fazla gerilimi artırmak istemeyeceklerdir" dedi.

Erdoğan uyarmıştı

Başbakan Tayyip Erdoğan, 26 Haziran 2012’deki grup toplantısında angajman kurallarının değiştiğini şöyle açıklamıştı:

"Bu saldırının (F-4 savaş uçağının düşürülmesi) Suriye tarafından kasıtlı olarak yapıldığına dair bilgilendirme çalışmalarımız devam etmektedir. Buradan tüm dünyaya açık açık şunu ifade ediyorum. Türkiye yerini zamanını ve yöntemini kendisi tayin ederek, bu haksızlığa karşı uluslar arası hukuka dayalı haklarını kullanacak ve gerekli adımları atacaktır. Bu son olay Esed yönetiminin Türkiye’nin güvenliğine de açık tehdit haline geldiğini ortaya koymuştur. Artık yeni bir aşamaya geçilmiştir. TSK’nın angajman kuralları artık yeni aşamaya göre değişmiştir. Suriye’den Türkiye sınırına yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek ve askeri hedef olarak görülecektir. Buradan Suriye rejiminin bir hata yapmaması ve Türkiye yönetimini sınamaması yönünde uyarıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ne yaptığını da ne yapacağını da gayet iyi bilmektedir. Türkiye olarak elbette savaş çığırtkanlarının tuzağına düşmeyiz. Ancak uluslar arası sularda uçağımıza yapılan saldırı karşısında susacak, tepkisiz kalacak bir ülke değiliz.”

KUTU

Rus yapımı M-17 tipi helikopterin özellikleri şöyle:

Mürettebat: 3; iki pilot ve bir mühendis

Uzunluk: 18 bin 465 metre

Kapasite: 30 asker veya 5 bin kilogram kargo kapasitesi

Yükseklik: 4.76 metre

Boş ağırlık: 7,489 kilogram

Yüklü ağırlık: 11,100 kilogram

Maksimum hız: saatte 250 kilometre

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76