• BIST 117.396
  • Altın 166,938
  • Dolar 3,9342
  • Euro 4,8334
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

“Ankara’dan bakınca Kıbrıs” semineri GAÜ'de yapıldı

“Ankara’dan bakınca Kıbrıs” semineri GAÜ'de yapıldı
“Ankara’dan bakınca Kıbrıs” konulu seminer Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ)’de yapıldı.Türkiye’deki Hürriyet gazetesi diplomasi yazarı Zeynep...

“Ankara’dan bakınca Kıbrıs” konulu seminer Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ)’de yapıldı.

Türkiye’deki Hürriyet gazetesi diplomasi yazarı Zeynep Gürcanlı, Hürriyet Daily News Gazetesi köşe yazarı Yusuf Kanlı ile Akşam Gazetesi yazarı Mahmut Gürer’in  katılımıyla gerçekleşen seminer GAÜ’nün 2013-2014 Akademik yılı etkinlikleri  kapsamında gerçekleştirildi.

Üniversite’den yapılan açıklamaya göre seminerde, Kıbrıs Müzakereleri’nin neleri kapsadığı, ne getireceği ve anlaşmanın imzalanması halinde nelerin olacağı konuları irdelendi.

Seminer, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner açılış konuşmasıyla başladı.

GÜRCANLI

Hürriyet Gazetesi Diplomasi yazarı Zeynep Gürcanlı seminerdeki konuşmasında, uzun zamandır Türkiye’nin gündem konusunun çok farklı olduğunu, son dönemde yine Kıbrıs sorunu konusunun gündeme geldiğini belirtti.

Gürcanlı, Türkiye kamuoyu ve gazetecilerinin son zamanlarda Kıbrıs konusunda bir şeyler düşünmeye başladığını anlattı.

Türkiye’nin Ak Parti hükümeti dönemiyle birlikte, yeni bir dış politika uygulamaya başladığını ifade eden Gürcanlı, bunu da Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu liderliğinde ‘sıfır sorun” politikası olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bulunduğu konumdan ve dış ilişkilerden bahseden Zeynep Gürcanlı, Türkiye’nin Kıbrıs barış sürecine büyük önem verdiğini belirtti.

Gürcanlı, önümüzdeki aylarda bir Kıbrıs’ta çözüm olursa, olayların daha istikrarlı bir şekilde ilerleyebileceğini, olmazsa da artık KKTC’nin tanınması yönünde Türkiye’nin hali hazırda kampanya başlattığını ifade ederek, ABD’nin de bu konuda Türkiye’nin yanında olduğunu kaydetti.

Zeynep Gürcanlı, olası bir uzlaşmanın her iki toplumda da refah sağlayacağına inandığını kaydetti.

KANLI

Hürriyet Daily News Gazetesi köşe yazarı Yusuf Kanlı ise konuşmasında, Kıbrıs’ın kayıp gitmekte olan bir ülke olduğunu belirterek, kırılganlığı yüksek bir ülke konumunda olduğunu ifade etti.

KKTC’nin yüzde 65’inin barış istediğini bildiren Kanlı, artık genel bir kanının oluştuğunu; kesimler tarafından olayın Rum tarafının evet dedikten sonra, Türk tarafının zaten evet diyeceği yününde olduğunu ileri sürdü.

GÜRER

Akşam Gazetesi yazarı Mahmut Gürer da konuşmasında, Türkiye’nin Kıbrıs’a 3 konu üzerinden baktığını belirterek, bunların siyasi, askeri ve ekonomik bakışlar olduğunu belirtti.

Gürer, Türkiye’nin, Kıbrıs’a olan genel bakışının Annan Planı’nın ardından değiştiğini ve bu konuya daha fazla yoğunlaştığını ifade etti.

Mahmut Gürer, barış suyu projesinin, barışın sağlanması yönünde önemli olduğuna işaret ederek, Ada’nın suya ihtiyacı olduğunu su projesinin Ada’nın ekonomik yönden güçlenmesi sağlayacağını kaydetti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615