• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Ankara ve KKTC'den 'sorumluluk yükleme egzersizleri'!

Ankara ve KKTC'den 'sorumluluk yükleme egzersizleri'!
Fileleftheros Türk tarafının, Rum tarafı müzakere masasına gelmeyi reddediyor göstererek Rumlar aleyhine bir baskı ortamı yaratmaya çalıştığını,...

Fileleftheros Türk tarafının, Rum tarafı müzakere masasına gelmeyi reddediyor göstererek Rumlar aleyhine bir baskı ortamı yaratmaya çalıştığını, dün hem Ankara’dan hem de KKTC’den bu yönde açıklamalar yapıldığını iddia etti.

Gazete “Türklerin Sorumluluk Yükleme Egzersizleri... Ankara’dan Kıbrıs Sorununda İki Eksenli Taktik” başlıklı haberinde Türk tarafının uyguladığını savunduğu bu taktiğin “prosedürü daha başlamadan çıkmaza sürüklemeyi, sorumluluğunu da Rum tarafına yüklemeyi veya Rum tarafını ekspres bir çözüme zorlamayı hedeflediğini” savundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ ve Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in ortak açıklama metninde mutabakat aramak için bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in de katılacağı bir görüşme yapacağını hatırlatan gazete Rum tarafının, ortak açıklamada mutabakat sağlanmadan müzakerelere oturmayacağını yineledi.

Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun dün, KKTC’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla ülkede bulunan Türk ve yabancı gazetecilere yaptığı konuşmada Rum tarafının müzakerelerin başlamasını engellemekle suçladığını yazdı ve Eroğlu’nun şu sözlerini okurlarına aktardı:

“Önce Maraş’ı istediler. Biz, müzakere masasına oturursak bunun mülkiyet ve toprak görüşmeleri sırasında ele alınacak bir konu olduğunu söyledik. Ancak bundan sonra başka bir şart daha, ortak açıklama şartı ortaya çıktı. Ortak açıklamanın gerekli olmadığının söylenmesine karşın BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın hazırladığı metni kabul ettik. Reddeden Rum tarafıdır ve iki aydır bu belgeyi görüşüyoruz.’

Okurlarına Eroğlu’nun KKTC’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları için yabancı ülkelerden gelen milletvekillerine hitap ederken de, “Kıbrıslı Türkler, Kuzey’de devletleri olmasına karşın her zaman bir anlaşmaya hazırdırlar ancak Kıbrıslı Rumlar katı tavırlarını sürdürüyor” sözlerini de aktaran gazete TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da aynı frekansta olduğuna işaret ettiği şu sözlerini aktardı:

“Kıbrıslı Rum yetkililer Kıbrıs sorununa çözüm isteyip istemediğine karar vermelidirler.  Niyetleri gerçekse müzakerelerin hemen başlaması gerek. Sayın Hristofyas’ı bekledik, şimdi de bir yıldan fazla süredir ekonomik krizi aşması için Anastasiadis’i bekliyoruz. BM ve müdahil taraflar müzakerelerin gecikmesinden Türk tarafının sorumlu olmadığını biliyor.”

Simerini haberi “Ahmet Davutoğlu ve Derviş Eroğlu Bizi ‘Topa Tutuyor’... Kıbrıs Rum Tarafına Sert Tavır Suçlamasında Bulunuyorlar” başlığıyla aktardı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615