• BIST 1.377
  • Altın 461,524
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 28 °C
  • İskele 28 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 28 °C

Anastasiadis'ten müzakerelere şartlı evet!

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Ekim 2013’te yeniden başlayacak Kıbrıs müzakereleri ışığı altında...
Anastasiadis'ten müzakerelere şartlı evet!

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Ekim 2013’te yeniden başlayacak Kıbrıs müzakereleri ışığı altında Rum tarafının izleyeceği taktiği belirlemeye çalıştığı haber verildi.

Fileleftheros “Ana Eksenler Belirleniyor... Başkan’ın Dışişleri Bakanı İle New York Ziyareti ve Müzakereler İçin Hazırlığı” başlıklı haberinde Kıbrıs sorunundaki yeni prosedür ve Anastasiadis’in eylül ayının ikinci yarısında gerçekleşecek New York ziyaretinin ön hazırlıklarının başladığını yazdı.

Anastasiadis’in New York’ta yapacağı temasların Rum tarafının niyeti hakkında sinyaller vereceğinin bilincinde olduğuna vurgu yapan gazeteye göre BM’den bir kaynak, Genel Sekreterliğin, Ban Ki Moon-Anastasiadis görüşmesinden bazı faydalı sonuçlar çıkması beklentisinde olduğunu söyledi.

Gazete Anastasiadis’in New York’a 22 Eylül’de varacağını ve 26’sında BM Genel Kurulu’nda konuşacağını hatırlattı. BM merkezindeki beklentinin, Anastasiadis’in konuşmasında müzakere prosedürüyle ilgili mesajlar vermesinin yönünde olduğunu kaydetti, şöyle devam etti:

“Başkan’ın gündeminde BM’ye ve AB’ye göndereceği mektuplar da var. Bu mektuplar Lefkoşa’nın Kıbrıs sorunundaki politikasının temel eksenlerini tarif edecek ve Maraş’la ilgili inisiyatifi teferruatıyla anlatacak.

Başkan dün Trodos’ta toplanan Bakanlar Kurulu’na Kıbrıs sorunuyla ilgili bundan sonra yapılacak hareketlerle ilgili bilgi verdi. Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis  ‘Başkan Anastasiadis tarafından bundan sonra yapılacak hareketler, özellikle de beklenmekte olan gelişmeler ve Kıbrıs sorununda yeniden başlayacak müzakerelerle ilgili konularda bilgi verdi, nihai karar ve tutumlar Dışişleri Bakanı’nın işbirliğinde kesinleştirilecek’ dedi.

Anastasiadis’in Pazar günü de siyasi parti başkanlarıyla bir araya gelerek Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımları görüşeceğine dikkat çekiliyor.

Türk tarafı da manevralarla taktik hareketlerinde bulunuyor. Ankara’da Kıbrıs sorunu, bölgedeki gelişmeler nedeniyle öncelikli değil. Derviş Eroğlu’nun sorunu kendi siyasi var oluşu için kullanması ihtimal dışı görülmüyor.  Kıbrıs’ın işgal altındaki bölümündeki iç çalışmalar Eroğlu’na hareketlerde bulunmak için uygun zemin sağlıyor ve Eroğlu da bu fırsatı değerlendirecek görünüyor.”

ANASTASİADİS’TEN MÜZAKERELERE BAŞLAMAYA ŞARTLI EVET

Simerini “Başkan Bakanlara Kıbrıs Sorununda Bundan Sonra Atılacak Adımlarla İlgili Bilgi Verdi... Mektuplar Hazırlanıyor” başlıklı haberinde edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis’in BM’ye ve AB’ye göndermeye hazırlandığı mektuplarında, “öncesinde uygun ön hazırlığın yapılaması ve başarılı sonuçlanması için uygun zemin olması şartıyla müzakerelere başlamaya hazır olduğunu” belirteceğini haber verdi.

Gazete, Rum Yönetimi’nin Güven Yaratıcı Önlemleri bu istikametteki iyi bir adım gördüğünü Anastasiadis’in, Maraş’ın iadesi önerisini BM Genel Kurlu önünde de anlatacağını yazdı ve bu konunun, müzakere prosedürünün yeniden başlaması açısından sivri mızrak ucu olmasının beklendiğine işaret etti.

SAVUNMA BÜTÇESİ VE KIŞLALARIN KAPATILMASI DÂHİL SAVUNMA KONULARI, BAŞKA ÜLKELERLE YAPILAN VE TEZGÂHTAKİ BULUNAN ÖNEMLİ SAVUNMA ANLAŞMALARI SİYASİ PARTİ BAŞKANLARINA AKTARILACAK

Gazete Anastasiadis’in Pazar günü de Trodos’ta Siyasi Parti Başkanları Konseyi’ni ağırlayacağını belirterek şunları yazdı:

“Gündemde büyük konu olan savunma da var. Edindiğimiz bilgilere göre siyasi parti başkanları, Milli Muhafız Ordusu’nun durumu ve Ordu’nun reorganizasyonu konularında bilgilendirilecek. Planda, diğer şeyler yanında kışlaların kapatılması da var. Siyasi Parti Başkanları Konseyi’nde savunma bütçeleri ve bu bütçenin kesintilerden muaf tutulması da ele alınacak. Siyasi parti başkanlarına Milli Muhafız Ordusu’nun çeşitli kışlalarında muhafaza edilmekte olan mühimmatın trajik durumu yanında başka ülkelerle imzalanmış olan veya halen tezgâhta bulunan önemli savunma anlaşmaları hakkında da bilgi verilecek.”

Haravgi ise haberine “Müzakerelerde Maraş İle Dinamik... Başkan’dan BM Genel Sekreteri’ne ve AB Yetkililerine Mektup” başlığını attı.

Anastasiadis’in Maraş önerisini şart veya ön koşul getirmek için değil, müzakerelerin dinamik başlaması hedefiyle gündeme getireceğini savunan gazete, edindiği bilgilere dayanarak bunun en azından dünkü Bakanlar Kurulu’nda netleştirilen ana nokta olduğuna ve Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Eğlence’deki Mısır Kıpti Kilisesi ziyareti sırasında vurgulandığına işaret etti.

Gazete Anastasiadis hükümetinden bir kaynağın Haravgi’ye “Maraş önerisi şart olarak değil müzakerelerin yeniden başlamasında dinamik yaratma fırsatı olarak gündeme getiriliyor” dediğini kaydederek özetle şunları yazdı:

“Bu çerçevede Anastasiadis BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manouel Barroso’ya müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin kendi görüşlerini aktaracağı mektuplar gönderecek.  Öğrendiğimize göre Anastasiadis’in aktaracağı görüşler arasında, Anastasiadis’in müzakerelere AB adına katılacak bir yetkilinin atanması olarak algıladığı, AB’nin müzakerelere daha aktif katılımı da olacak.”

“BARIŞ BAKANLIĞI KURULSUN, MARAŞ KARŞILIĞINDA MAĞUSA LİMANI VE ERCAN HAVAALANI AÇILSIN, TÜRKİYE LİMANLARINI VE HAVA SAHASINI KIBRIS GEMİ VE UÇAKLARINA AÇSIN”

Öte yandan Politis haberi “Başkan Maraş’ı Dış Rumlara ve Siyasi Parti Başkanlarına Anlatıyor... Anastasiadis Bakanlar Kurulu’na Ban’a ve Brüksel’e Göndereceği Mektupların Mantığını Anlattı... Bugün De Dış Rumlara Maraş Önerisini ve Kıbrıs Sorunundaki Adımlarını Anlatacak” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete Anastasiadis’in bugün Lefkoşa’nın Rum kesiminde başlayacak 17. Dünya Dış Rumlar Konferansı ve dış Rumlar Gençlik Konseyi’nde ve yarın da Trodos’ta siyasi parti başkanları önünde, Kıbrıs sorununda bundan sonra atacağı adımlar ve Maraş önerisi anlatmasının beklendiğini bildirdi.

Gazete Anastasiadis’in Maraş önerisi ve Kıbrıs sorununda inisiyatiflerin başını Rum tarafının çekmesi gereğinin mantığını anlatmasının beklendiğine de dikkat çekti.

Yine Politis “Akademik Diyalog... Barış Bakanlığı İle Çözüm” başlıklı haberinde ise “Kıbrıs: Akademik Diyalog” isimli grubun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le 31 Temmuz’da Köşk’te yaptığı görüşmede, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin öneri ve tavsiyelerde bulunduğunu yazdı.

Habere göre adı geçen grup tarafından yapılan yazılı açıklamada Anastasiadis’le gerçekleşen görüşmede,  Kıbrıs sorunuyla ilgili 3 günlük konferanstan çıkan ve çözüm çerçevesinde ‘Barış Bakanlığı’ kurulması önerisini de içeren sonucun iletildiği belirtildi. Grup Anastasiadis’e, aralarında şunların da yer aldığı güven yaratıcı önlemler ilan edilmesini ve uygulanmasını da tavsiye etti:

“a) Maraş’ın yasal sakinlerine iade edilmesiyle birlikte Mağusa Limanı’nın ve Timbu (Ercan) Havaalanı’nın bazı şartlar altında ve BM himayesinde açılması.

b) Türk limanlarının ve hava sahasının Kıbrıs gemi ve uçaklarına açılması karşılığında Kıbrıs’ın, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin açılmasına koyduğu vetosunun kaldırılması.

c)Apostolos Andreas ve Hala Sultan Tekkesi gibi dini anıtların Kilise’ye ve Evkaf’a iade edilmesi.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76