• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Lefkoşa 23 °C
 • Girne 24 °C
 • Mağusa 23 °C
 • İskele 23 °C
 • Güzelyurt 20 °C
 • Lefke 23 °C

Anastasiadis’ten Downer'e mesaj

Anastasiadis’ten Downer'e mesaj
Rum tarafının, “ortak açıklama konusunda anlaşma sağlanmasının, bu dönemde Ankara tarafından yapılacak olan faaliyetlere bağlı olduğunu ileri sürerek...

Rum tarafının, “ortak açıklama konusunda anlaşma sağlanmasının, bu dönemde Ankara tarafından yapılacak olan faaliyetlere bağlı olduğunu ileri sürerek topun, Türk tarafında olduğunu” ileri sürdüğü belirtildi.

Fileleftheros gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, AB dönem başkanlığını yürüten Litvanya’nın, dün Güney Kıbrıs’ta, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine yönelik düzenlediği yemeğe katıldığını ve burada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile gerçekleştirdiği gayri resmi görüşme ve ortak açıklamanın şekillendirilmesi için yapılan görüşmeler konusunda büyükelçilere bilgi verdiğini yazdı.

Anastasiadis’in, Türk tarafının “evlilikten önce ayrılığı görüşmek istediğinden” de bahsettiğini yazan gazete elde ettiği bilgilere dayanarak Anastasiadis’in bundan, gayri resmi görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na da bahsettiğini belirtti.

Habere göre BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, Pazar günü adaya gelecek olmasına da değinen Anastasiadis, gündemde esas olarak ortak açıklama konusuna sahip olarak temaslar ve görüşmelerin beklendiğini ifade etti.

BM’nin rolüne de değinen Anastasiadis, BM’nin, bir veya diğer tarafı desteklememesi, BM kararlarının içeriğini desteklemesi ve dile getirmesi gerektiğini söyledi.

Gazete Anastasiadis’in, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin bilgilendirilmesi ve Ulusal Konsey toplantısından çıkan sonucun, “bugünkü olgular temelinde anlaşma konusunda perspektifin bulunmadığının görüldüğünü ve bu nedenle Türkiye tarafından faaliyetler yapılması gerektiğinden” bahsettiğini yazdı.

Gazete, ancak “Türkiye’nin faaliyetleriyle sahnenin değişeceğini” de ileri sürdü.

Gazete KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın “Kıbrıs Türk tarafının, müzakereleri hiçbir önkoşul olmadan başlatmanın zamanının geldiği ve çözüme ulaşmak için fırsat penceresinin daha fazla gecikmeden kullanılması gerektiği” görüşünde olduğunu vurgulayan açıklamasına da yer verirken KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Downer’in adaya gelmesinden önce “imaj yaratmaya” çalıştığını iddia etti.

“ORTAK AÇIKLAMA KONUSUNDA GEÇERLİ ÜMİTLER”

Fileleftheros yukarıdaki başlıkla verdiği bir başka haberinde çok iyi haber alan bir kaynağın “Kıbrıs Türk tarafı ile ortak anlaşmada sonuca varılmasının mümkün olduğu konusunda yeteri kadar geçerli ümitler” gördüğünü yazdı.

İsminin verilmesini istemeyen söz konusu kaynağın, anlaşma perspektifine ilişkin iyimser bir görüntü verdiğini, Downer’in, 8-13 Aralık tarihlerinde, Kıbrıs’ta, yeni tur temaslar yapacağına atıfta bulunduğunu yazan gazete aynı kaynağın ayrıca ortak anlaşmada, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası temsiliyete ilişkin uç yorumlara yol açmaması gereken bazı konularda yapıcı belirsizliklerin olabileceğinden de bahsettiğini belirtti.

Habere göre aynı kaynak “Türk tarafının, Türk çıkarlarını memnun edecek şekilde çözüm ilkelerini garanti altına alması durumunda, AB normları konularında bazı kımıldamalar yapabileceğini tespit ettiğini” söyledi.

Öte yandan Haravgi gazetesi, “Belirsizliklerle Ortak Açıklama” başlıklı haberinde, elde ettiği bilgilere dayanarak ortak açıklamaya ilişkin hazırlanan metinin, bir yandan federal çözümün üç temel-tek egemenlik, tek uluslararası temsiliyet ve tek vatandaşlık- niteliği içerirken, Kıbrıs Rum tarafının çabasıyla, BM kararından çıkarılan Hristofyas-Talat ortak açıklamalarının çıkarılmasına ilişkin bedelden de kaçınılmayacağını yazdı.

Gazete, diğer tarafı memnun etmek için, ortak açıklama içerisinde, geriye kalan yetkiler ve vatandaşlıkla konusunda bazı belirsizliklerin de bulunacağının tahmin edildiğini belirtti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile danışmanlarının göğüslemeleri için geride kalan konunun, “Talat-Hristofyas arasındaki görüş birliklerinin çoğunu Türk tarafına yönelik “hediye” olarak nitelendiren koalisyon partilerine, üzerinde mutabakata varılanlardan vazgeçtiklerini nasıl anlatacakları” olduğunu da yazdı.

Gazete ayrıca ortak anlaşmaya ilişkin yolun hala daha bulunduğunu, bununla birlikte elde ettiği bilgilerin, BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in Kıbrıs’ta bulunacağı 8 Aralık’tan önce bitmesi çabası içerisinde olunduğunu da savundu.

MAVROYANNİS’İN BRÜKSEL TEMASLARI

Fileleftheros gazetesi KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi ve Sözcüsü Osman Ertuğ ile Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in, Brüksel’de ayrı ayrı temaslar gerçekleştirdiğini yazdı.

Habere göre Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in, temasları çerçevesinde dün öğleden sonra Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy tarafından kabul edildiğini belirtti.

Gazete ayrıca “Mavroyannis’in Brüksel’de temaslarda bulunma niyetinin, Osman Ertuğ’un AB’de temaslarda bulunmasını organize eden Türk tarafına yönelik sızdırılmasının sözü edilmeye değer olduğu yorumunda da bulundu.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak Türk tarafının, AB yetkililerine, AB’deki resmi kişilerin Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Rum Yönetimi ile sürekli görüşmeler yapmasının ve Kıbrıslı Türklerin sesinin dinlenmemesinin mümkün olmadığı telkininde bulunduğunu savundu.

Gazete yine elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak Türk tarafının AB’den “paralel davranış” talep ederek ve garanti altına alarak ayıca Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi ve Sözcüsü Osman Ertuğ’un Atina’da, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in Ankara’da temaslarda bulunması konusundaki anlaşmaya atıfta bulunduğunu da yazdı.

Politis gazetesi “Mavroyannis’in Brüksel’deki Temasları Yapıcı” başlıklı haberinde Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in, AB’nin kurumsal organlarının yetkilileriyle gerçekleştirdiği temasların yapıcı olduğunu yazdı.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak Brüksel’de ele alınan temel konulardan birinin de, bir çözüm çerçevesinde AB normlarının hayata geçirilmesi konularında özlü ve görünür mevcudiyetiyle, AB’nin Kıbrıs sorununa ilişkin süreçte rolünün yükseltilmesi olduğunu belirtti.

Brüksel’deki durumu bilen kişilerin, AB içerisindeki, AB’nin sürece müdahil olmasına yönelik ortamın, olumlu olduğunu ve bu konunun ortak açıklama konusu sonuçlanır sonuçlanmaz gündeme getirileceği değerlendirmesinde bulunduklarını yazan gazete Avrupa Konseyi ve Komisyon çevrelerinin, AB’nin rolüyle ilgili konularda Brüksel ve  Güney Kıbrıs’ta şekillenen net uzlaşmadan dolayı memnuniyetlerini de ifade ettiklerini belirtti.

Gazete aynı çevrelerin ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz hafta Brüksel’de gerçekleştirdiği görüşmeler ile Mavroyannis’in dünkü temaslarının bu karşılıklı anlayışı yücelttiğini de vurguladıklarını yazdı.

Habere göre Avrupa’daki diplomatik kaynaklar, ayrıca Güney Kıbrıs ve insanlarının, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Brüksel’e yönelik güveni memnuniyetle karşılamalarının önemli olduğunu zira Rum Yönetimi’nin  2004 yılından sonra, ilk kez, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Brüksel’de dikkatlice dinlenildiğini belirtti.

Diğer Haberler
 • Güney'de Guterres çerçevesi zıtlaşması!21 Mayıs 2018 Pazartesi 12:31
 • 225 Refakatçisiz sığınmacı çocuk17 Mayıs 2018 Perşembe 14:49
 • 'Omorfolular' endişeli!11 Mayıs 2018 Cuma 13:22
 • Denetim olmaksızın yüzbinlerce Euro ödendi!11 Mayıs 2018 Cuma 12:35
 • Havalimanlarında güvenlik önlemleri arttırıldı07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:24
 • BM, AP heyetinin Kapalı Maraş talebini reddetti04 Mayıs 2018 Cuma 16:26
 • FIR hattında casus uçuşlar04 Mayıs 2018 Cuma 15:40
 • Yardım Kamyonları sorunsuz geçti04 Mayıs 2018 Cuma 15:25
 • Elektrik bağlantısının eli kulağında04 Mayıs 2018 Cuma 14:23
 • Anastasiadis'ten Akıncı'ya yanıt02 Mayıs 2018 Çarşamba 16:59
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615