• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

'Anastasiadis sapmadım diyor!'

'Anastasiadis sapmadım diyor!'
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, hükümet ortağı DİKO’nun ve diğer siyasi partilerin ağır suçlamalarına karşı kendini yazılı açıklama...

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, hükümet ortağı DİKO’nun ve diğer siyasi partilerin ağır suçlamalarına karşı kendini yazılı açıklama ile savundu. Açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanlığı’na seçilmesinden önce, ne DİKO’ya ne de Rum halkına verdiği taahhütlerden tek bir zerre bile saptığını; bunun aksine iddiaların ortak açıklama metninin içeriğini değiştirme maksatlı, tamamen mesnetsiz, dayanaksız ve tehlikeli keyfilikler olduğu” savundu.

Simerini “Başkan ‘Sapmadım’ Diyor... Hareketlerinin Seçim Öncesi Taahhütlerine Uygun Olduğunu Beyan Ediyor” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in siyasi liderlerin ve diğer unsurların görüş ve tezlerini sabır, itidal ve saygıyla izlediğini belirterek, Rum halkının tam bilgilenmesi için gerçekleri bütün detayıyla açıklayacağını tekrarladığını yazdı.

Gazeteye göre, zıtlaşmaya girmekten kaçındığını çünkü hedefinin siyasi partilerle mümkün olduğunca çok bütünlük içerisinde hareket etmek olduğu kaydeden Anastasiadis, bunun, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın da tavsiyesi olduğunu hatırlattı.

Gazete, Samaras’ın bu tavsiyesinin pratiğe dökülmediğini, partilerin büyük çoğunluğunun itiraz ederek destek vermemeyi sürdürdüğü Anastasiadis’in “muradım, yeni tur müzakerelerin başlamasıyla karşımıza çıkacak büyük zorlukların ve meydan okumaların çok daha müşterek yönetimidir” dediğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis, bütün partilerin her şeyi kabul etmesi gerekmediğini ancak asgari müşterekte işbirliğine gidilmesini istedi. Uzlaşmaya varılan ortak açıklamanın, aylarca harcadıkları çabanın sonucu olduğunu belirterek “Ortak açıklama vatanımızı işgalden kurtaracak, yeniden birleşmeyi gündeme getirecek, Kıbrıs’ın bütün yasal vatandaşlarının insan haklarını ve temel özgürlüklerini güvence altına alacak bir çözüm için özlü müzakerelerin yeniden başlamasına olanak sağlayacak” ifadesini kullandı.

“Ortak açıklama sadece başlangıçtır” diyen Anastasiadis  “bizi sıkı çalışma ve zahmetli bir çaba bekliyor. Önümüzdeki dönem hepimizin; siyasi liderliğin, medyanın, sivil toplumun vatanseverlik boyunu ölçecek. Herkesin bu çabaya yapabileceği katkı var. Aksi görüşlerin de faydası var. Yeter ki olgun bir topluma uygun bir şekilde argümanlarla, gerçekler temelinde, siyasi ahlakla konuşalım. Yunanistan Başbakanı’nın vurguladığı gibi geçmişteki bölünmeleri yeniden yaşamayalım” vurgusunu yaptı.

Anastasiadis açıklamasının sonunda, ortak açıklamayı kabul kararına destek veren Yunanistan Başbakanı’na, DİSİ ve AKEL’e teşekkür etti.

Gazeteye göre, DİKO Basın Sözcüsü Hristina Erotokritu, Anastasiadis’in yazılı açıklamasına cevaben,  DİKO’nun  parti içi seçimlerinin yapıldığı gün yaptığı, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile ortak açıklama metni mutabakatları ve DİKO ile hükümet programının iptaliyle ilgili açıklamasını dikkatlice okuduklarını belirterek şunları vurguladı:

DİKO: “ANASTASİADİS’İN AÇIKLAMASI SAMİMİYSE, BU ANLAŞMANIN İYİ OLDUĞUNA GERÇEKTEN İNANIYORSA BU, ANLAŞMANIN İÇERİĞİNDEN ÇOK DAHA TEHLİKELİ”

“İçeriği samimiyse ve halkla ilişkiler niteliği taşımıyorsa durum anlaşmanın içeriğinden çok daha tehlikelidir. Başkan Anastasiadis bu anlaşmanın iyi olduğuna gerçekten inanıyorsa bu özellikle endişe vericidir, anlaşmanın kendisinden çok daha fazla tehlike içeriyor.

Kendisini anlaşmaya imza atmaya teşvik edenler, nihai metnin ortaya konulan beklentileri karşılamadığını, ne Kıbrıs Rum tarafının ezeli tezlerine, ne de Başkan’ın seçim öncesi taahhütlerine uyduğunu biliyorlar.

Tekrar ediyoruz: Türk tarafının müzakereler başlamadan ve hangi sonuca varacağına bakmaksızın, ayrılıkçı hedeflerini daha çok başardığı bu anlaşmanın terk edilmesi için halen zaman ve olanak vardır. Başkan Anastasiadis’e bu çağrımızda ısrarlıyız ve Başkan’ın DİKO ile yaptığı hükümet programı ruhunu ve içeriğini iptal etmeyeceğini umuyoruz.”

EKOLOGLAR: “18 ARALIK ÖNERİSİNE SİYASİ PARTİLER İTİRAZ ETTİ ANASTASİADİS ‘SORUMLULUĞU ALIYORUM’ DEDİ”

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Basın Sözcüsü Eleni Hrisostomu, 18 Aralık tarihli ortak açıklama önerisine siyasi parti liderlerinin itiraz ettiklerini; buna karşın Anastasiadis’in “sorumluluğu alıyorum” dediğini belirterek şimdi Rum Yönetimi Başkanı’nın kendi bozduğu birlik için çağrı yapmak yerine bunu yaratmanın yollarını bulması gerektiğini söyledi.

Hrisostomu “Maalesef müzakereler, iç cephe dağılmış vaziyette ve yıkıcı ayrılık belirginken başlıyor. Başkan Anastasiadis’in büyük sorumluluğu var ve bunu göğüslemek zorunda” ifadesini kullandı.

VATANDAŞLAR İTTİFAKI: “TEK HEDEF ANNAN PLANINDAN DAHA KÖTÜ BİR ÇÖZÜME GÖTÜRECEK PROJELERİ ALAŞAĞI ETMEK”

Vatandaşlar İttifakı ise, “kuluçkada bulunan yıkıcı bir çözüm planının dayatılmasını engellemek için Rum halkını ve siyasi partileri seferberliğe çağırma kararı aldı. Parti açıklamasında “Artık seçim öncesi işbirliğinden değil ortak bir cepheden, bu yıkıcı ortak açıklamaya karşı ortak tezlerden ve Annan planından daha kötü bir çözüme götürecek projeleri alaşağı etme tek hedefinden söz ediyoruz”  denildi.

Vatandaşlar İttifakı başlayacak olan müzakerelerin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin devamını değil iki kurucu devletten meydana gelecek “yeni bir anayasal hilkat garibesi” için yapılacağı görüşünü ortaya koyarak, Rum halkının Anastasiadis’e sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni tasfiye edecek müzakereler için yetki vermediği görüşünü ortaya koydu.

Fileleftheros “Anastasiadis’in Ortakları Yatıştırma Müdahalesi” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı’nın dün yaptığı yazılı açıklama ile ortak açıklama belgesine Rum tarafından, özellikle de DİKO’dan gelen tepkileri yatıştırmaya ve ortaklarını hükümette tutmaya çalıştığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, ortak açıklama metninin resmileştirilmesi ve müzakerelerin başlaması için yarın bir araya gelmesinin beklendiğini hatırlatan gazete, önümüzdeki günlerde, Cumhurbaşkanı  Eroğlu’nun müzakereci olarak atadığı Kudret Özersay’ın Atina’ya, Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in de Ankara’ya gitmesinin beklendiğini de yazdı.

ANASTASİADİS DİKO’YU İKNA EDEMEDİ AMA EURO.KO HÜKÜMETTE KALACAK

Devamla Anastasiadis’in yazılı açıklamasına yer veren gazete, Anastasiadis’in hükümeti ayakta tutma çabasına karşın bugüne kadar hükümet ortağı olan DİKO’nun kararını vermiş göründüğünü yazdı.

DİKO Basın Sözcüsü Erotokritu’nun Anastasiadis’e cevap açıklamasına yer veren gazete, Anastasiadis’in DİKO’yu, hükümet programını ihlal etmediğine ikna edememesinin yanında, yazılı açıklamasını dün yapmasının, dünkü parti içi seçimlere müdahale çabası addedilerek eleştirildiğini kaydetti.

Gazete Anastasiadis’in diğer ortağı EURO.KO’nun ise hükümetten ayrılmayacağını, Parti Başkanı Dimitris Şilluris’in Kıbrıs sorunundaki gelişmeler nedeniyle koalisyonda kalacaklarını ve aralarında; Türkiye’nin sözde MEB’e yeni bir ihlalde bulunması halinde müzakerelerden ayrılma önerisi de dahil olmak üzere Anastasiadis’e somut öneriler götüreceklerini söylediğini yazdı.

Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun dünkü açıklamasını da “Müzakereler Başlamadan Eroğlu’ndan Anastasiadis’e Mesajlar... Takvim İstiyor, Garantilerde Israrlı” başlığıyla okurlarına aktardı.

Politis haberini “Anastasiadis: Vatanseverliğimiz Ölçülecek... Hükümet Ortakları Arasında Sert Sözler” başlığıyla verdi.

Alithia Anastasiadis’in dünkü yazılı açıklamasını manşetten “Başkanlık Müdahalesi... Geçmişteki Bölünmelere Hayır... Ortak Açıklama Metnini Değiştirmek İçin Mesnetsiz, Dayanaksız ve Keyfi İddialarda Bulunuluyor” başlığıyla yansıttı.

Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun açıklamasını “Derviş Eroğlu: 3-5 Ayda Referandum” ve TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasını da “Çözüme Uluslararası İlgi ve İvme” başlığıyla okurlarına aktardı.

Haravgi de manşet haberine “Yoğun Hareketlilik... Kıbrıslı Türk Liderle Başkan Anastasiadis’in Eski Havaalanı’ndaki İlk Randevusu Yarın” başlığını attı ve Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in ilk görüşmesinin yarın Lefkoşa Uluslar arası Havaalanı’nda saat 11.30’da başlayacağını yazdı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615